Araba Arızaları

Zengin Yakıt Karışımı Hatası Nedir?

0

Zengin yakıt karışımı hatası araç sürücülerinin endişelenmesine neden olabilir. Zengin yakıt karışımı hatası aracın hava ile yakıt oranının normal seviyede daha çok olduğu anlamına gelir. Zengin yakıt karışımı hatası P0172 olarak adlandırılmaktadır. Her sağlıklı aracın ilerlemesi söz konusu olduğundan belirli hava ve yakıt karışım seviyeleri bulunur. Bu oranlar her zaman aynı kalmaz. Aracın performansı ve yakıt tüketimi dinamiktir. Çevresel etkenlere göre değişiklik gösterir. Oksijen ya da diğer adıyla lambda sensörü adı verilen sistemler sayesinde zengin hava yakıt karışım hatalarını tespit edebilirsiniz. 

Zengin Yakıt Karışımı Hatası Neden Olur?

Zengin yakıt karışımı hatası nedenlerini tespit ederseniz bu hatalardan kendinizi koruyabilirsiniz. Bu nedenler en sık karşımıza çıkanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Aracın her zamankinden daha fazla yakıt tüketmeye başlaması, 
 • Rölantide olan aracın tam randıman vermemesi, 
 • Motor arızaları. 

Her zaman zengin yakıt karışımının nedenlerini tespit etmek mümkün olmayabilir. 

Zengin Yakıt Karışımı Hatası Belirtileri Nelerdir?

Zengin yakıt karışımı hatası belirtileri şu şekilde karşımıza çıkabilir:

 • Aracın eski performansı kalmaz, 
 • Motor vuruntulu olarak çalışmaya başlar,
 • Motor arızası bildirim verir,
 • Yakıt filtresi tıkanır,
 • Aracın parçalarında bozulmalar meydana gelebilir. 

Zengin Yakıt Karışımı Hatası için Çözüm Nedir?

Zengin yakıt karışımı hatası çözümü için ilk olarak bu soruna neyin neden olduğunu tespit etmek gerekir. Hatayı veren nedene göre çözüm yolu izlemek mantıklı olur. Eğer böyle bir hata ile karşı karşıya iseniz, araçlarda hava seviyesinin normalden fazla olduğunu görürsünüz. Aracınızda P0171 kodlu bir hata göreceksiniz. Böyle bir durumda problemi çözmek için mutlaka bir servise götürmeniz gerekir. Araç servisleri size gerekli teknik çözümü sunacaktır. Götürdüğünüz servisin bilgili ve tecrübeli olması daha kaliteli hizmet almanızı sağlar. 

Fakir Yakıt Karışım Nedir?

Fakir yakıt karışım bize hava yakıt karışım oranlarında bir dengesizlik olduğunu gösterir. Hava karışımının yakıt oranı ile iyi ayarlanamadığı durumlarda fakir yakıt karışımından bahsetmek mümkün. Fakir yakıt karışımı olduğu zaman aracınız zarar görür. Bu zararlar arasında:

 • Motorun zarar görmesi, 
 • Yağ oranlarında dengesizlik olması, 
 • Aracınızın normalden fazla yakıt yakması, 
 • Araç performansının düşmesi, 
 • Yakıt tüketiminde dengesizlik olması yer alır. 

Fakir Yakıt Karışım Oranı Nasıl Hesaplanır?

Fakir yakıt karışım oranının hesaplanması için formül kullanılır. İlk olarak hesaplanma yapılması için hava ile yakıt oranının tespit edilmesi gerekir. Hava ve yakıt oranı hava miktarı ile yakıt oranın elde edilmesi ile hesaplanmaktadır. Bu bize lambda oranını verir. İdeal oran 1 olarak hesaplanmıştır. Eğer yaptığınız hesaplanma sonrasında 1’den büyük bir sayı elde ediyorsanız, aracınızda fakir karışım vardır. Hesaplama yaparken stokiyometrik oranı 14, 7 olarak kabul edilir. Bu sabit orandır. 

Yakıt miktarının 0,5 kg olduğunu farz edelim. Hava miktarı da 14 kg olsun. Bu durumda hava yakıt oranı; 14 ile 0,5’in bölünmesinden elde edilen 28 olacaktır. Lambda oranı ise 28’in 14,7’ bölünmesi ile elde edilen 1,90 olacaktır. Görüldüğü üzere lambda oranı ideal oranından oldukça uzaktır. 

Bu durumda zengin karışım oranının varlığından söz edilebilir. Yani hava az ve yakıt fazladır. İnsanlar bu durumun genellikle olumlu olduğu gibi yanlış bir kanıya sahiptir. Oysa ki araçların sağlıklı ilerlemesi için belirli miktarda yağa ve havaya ihtiyacı vardır. Bundan fazlası araç için zararlı olmaya başlar. Araçta performans düşüşleri görülmeye başlar. 

Aileler için En Güvenli 10 Araç 2019 Euro NCAP Testleri

Previous article

Radyatör Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir