Blog

Yurtdışı Sürücü Belgesi İle Türkiye’de Araç Kullanmak

0

Türkiye’de yurtdışı sürücü belgesi ile araç kullanımı, 1 yıl süre ile sağlanabilmektedir. Yurt dışı sürücü belgesinin, Türkiye’de bulunulan ilk yıl içerisinde kullanımı, kanunen uygun bulunmaktadır. Bir yılı aşan sürede ise yurtdışı ehliyetinin, Türk ehliyetine çevrilmesi gerekmektedir. Türk ehliyetine çevirme işlemi ile araç kullanımına devam edilmektedir. Özellikle, Türkiye’ye kesin dönüş sağlayan kişiler, çevirme işlemini gerçekleşmelidir. Sahip olunan, yurtdışı sürücü belgesi hakkında işlem talepleri ve çevirme işlemi Trafik Tescil Kuruluşu’na yapılmaktadır. Talep için gerekli evraklar ve izlenecek aşamalar, alt başlıklardan öğrenilebilmektedir.

Yurtdışı Sürücü Belgesi Kullanım Şartları 

Yurtdışı sürücü belgesi kullanım koşulları arasında, Türkiye’de en çok 1 sene süre ile kalmak yer almaktadır. Bir seneyi aşan ziyaretlerde, yurtdışı sürücü belgesi kullanılamamaktadır. Temelli dönüş yapan veya ziyareti seneyi aşan kişiler, Türk ehliyetine geçiş yapmalıdır. Yurtdışı sürücü belgesi kullanım şartları, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Türkiye bir sene süre ile ziyaret edildiyse kullanılabilir.
 • Yurtdışı sürücü belgesinin, gelinen dış ülke tarafından onaylı, Türkçe tercüme edilmiş halinin bulunması gerekmektedir.

Bu şartlar sağlanarak, trafikte yurtdışı sürücü belgesi kullanılabilmektedir. Sürücü belgesinin, yurt dışı ülkesi tarafından Türkçeye çevrilmiş hali, kişinin yanında olmalıdır. Trafik ile ilgili denetimlerde, tercüme edilmiş sürücü belgesinin iletimi sağlamalıdır. Bir yılı aşacak olan ziyaretlerde, yurtdışı sürücü belgesinin Türk ehliyetine çevrilmesi talep edilmektedir. Çevirme işlemi için başvuru, Trafik Tescil Kuruluşu’na yapılmaktadır. Başvuru için izlenecek aşamalar ve gerekli evraklar Hakkında bilgiler, alt başlıklarda yer almaktadır.

Yurtdışı Sürücü Belgesi Hakkında Yasal Mevzuatlar

Yurtdışı sürücü belgesi yasal konular, devlet tarafından belirlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yurtdışı sürücü belgesi kullanımı için yıl süre tanımaktadır. Bu sürenin aşılması ile Türk ehliyetine çevirme işlemi sağlamalıdır. Bu işlem için yurtdışı sürücü belgesinin Türkçe tercümesine sahip olunması gerekmektedir. Türkçe tercümesi sağlanan yurtdışı sürücü belgesi, noter onaylı olmalıdır. Yasal olarak, cezai işlem uygulanmaması için Trafik Tescil Kuruluşuna gidilip, Türk ehliyetine çevirme işlemi için başvuru yapılmaktadır. Başvurunun bir yıl içerisinde yapılmaması halinde, cezai işlemler uygulanmaktadır. 

Yurtdışı Sürücü Belgesini Türk Ehliyetine Çevirme 

Yurtdışı sürücü belgesini Türk ehliyetine dönüştürme işlemi için Trafik Tescil Kuruluşu’na başvuru yapılmalıdır. Başvuru sırasında gerekli evraklar, eksizsiz olarak teslim edilmelidir. Başvuru için izlenecek aşamalar, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Trafik Tescil Kuruluşu’na gidilmelidir.
 • Kurum görevlilerine yurtdışı sürücü belgesinin, Türk ehliyetine çevrilmek istendiği iletilmelidir.
 • Başvuru belgesi doldurulmalıdır.
 • Kurumun talep ettiği evraklar iletilip, başvuru belgesi imzalanmalıdır.
 • Kurum çalışanları yeni ehliyetin çıkarılıp, kişiye iletilmesini sağlamaktadır.

Bu aşamaların tamamlanması ile türk ehliyeti kullanımına geçiş yapılmaktadır. Özellikle, Türkiye’ye temelli dönüş yapan kişiler, türk ehliyetine geçiş sağlamaktadır. Bir yılı aşan ziyaretler için de yasal mevzuat gereği, türk ehliyetine geçiş yapılmaktadır. Başvuru sırasında istenilen evraklar hakkında detaylı bilgi, alt başlıktan öğrenilebilmektedir.

Yurtdışı Sürücü Belgesini Türk Ehliyetine Çevirmek İçin Evraklar

Yurtdışı sürücü belgesini Türk ehliyetine çevirme belgeleri, Trafik Tescil Kuruluşu tarafından talep edilmektedir. Başvuru için üst başlık altında işlenen aşamalar, takip edilmektedir. Başvuru sırasında, kurumun talep ettiği evraklar, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yurtdışı sürücü belgesinin Türkçeye çevrilmiş hali talep edilmektedir.
 • Sürücü belgesi dosyası. Bu dosya şoförlerin kaydını gerçekleştiren, şoförler odasından temin edilmektedir.
 • Türkiye vatandaşlık kimliğinin aslı ve fotokopisi talep edilmektedir.
 • Kan gurubunu belirten belge talep edilmektedir.
 • Sağlık raporu talep edilmektedir.
 • Başvuru için istenilen harcın makbuzu talep edilmektedir.
 • İki adet olmak üzere, biyometrik fotoğraf istenmektedir.
 • Kişinin öğrenim belgesi talep edilmektedir.

Bu belgelerin, kuruma teslimi ile başvuru gerçekleşmektedir. Başvuru tamamlanması ile yurtdışı sürücü belgesi, Türk ehliyetine çevrilmektedir. Türk ehliyetinin teslimi Trafik Tescil Kuruluşu aracılığı ile yapılmaktadır. Başvuru için izlenmesi gereken yol, üst başlık içerisinde anlatılmaktadır. Bu aşamalar sırasında evraklar, eksizsiz teslim edilmelidir. 

Taksitle Araba Nasıl Alınır? (Senetle Araç Satan Firmalar)

Previous article

Uçan Araba Nedir, Ne Zaman Kullanılacak?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog