Haberler

Yemek Sepeti Kötü Yorum Silmek

0

Yemek Sepetinde yapılan kötü yorumları silmek mümkün değildir. Ancak, Kötü bir incelemeyi gerçekten restoranınız için ekstra gelire dönüştürebilir misiniz? Lütfen bu konuyu sonuna kadar okuyun ve kötü yorumlara karşı nasıl davranmanız gerektiğini öğrenin.

Size sadece kötü bir incelemeyi iyi bir incelemeye dönüştürmekle kalmayıp, aynı zamanda daha fazla gelir elde etmek için nasıl değiştirebileceğinizi de göstereceğiz. Yorumların restoranınızın kar hanesi için kritik olduğunu herkesten daha iyi bileceksiniz.

Yorumlarınızı kontrol etmekten korkmanıza gerek yok, kötü bir incelemeyi nasıl daha iyi hale getireceğimize bir göz atalım ve onu en karlı restoran pazarlama stratejiniz haline getirelim.

İşte Yemek Sepeti mağazanıza eklenen kötü yorumlar ile bu müşterileri nasıl kurtaracağınız.

  • Her kötü yorumu yanıtlayın. Kötü bir incelemeyi cevapsız bırakırsanız, diğer okuyuculara o kadar önem vermediğinizi gösterir ve onlara kötü incelemeye inanmaları için daha fazla neden verir.
  • Aptalca bir şikayetse, yine de profesyonel ve kibar olun. Muhtemelen burada düzeltilecek bir şey yoktur, ancak müşterilerinize dikkat ettiğinizin görülmesi çok önemlidir.
  • Gerçek kötü hizmet örneğiyse, özür dileyin ve ücretsiz bir içecek ile geri kazanma şansı için onları geri getirin.
  • Her şeyden önce işleri doğru yaptığınızı görün.

Bunu her gün yapın bu, onları karlı tekrar eden müşteriler olarak tutacak bir alışkanlık haline gelecektir. Geri dönen müşterilerin yüzde 300 daha fazla harcadığını biliyor musunuz ? Bu nedenle bunu restoran pazarlama stratejinizin bir parçası yapmak için zaman ayırmaya değer.

Yemek Sepeti Yorumları ve Puanları Yükseltin!

Yemek sepeti yorum satın alarak işletmeniz için gelen olumsuz yorum saldırılarına karşı bir önlem ve reklam stratejisi izleyebilirsiniz. Rakip firmalar tarafından saldırılara maruz kalmış olabilirsiniz veya huzursuz müşteriler sizin satışlarınızı etkiliyor olabilir. Yemek sepetinde olumsuz yorumlar hem sıralama kaybı yaşamanıza neden olur ve müşterilerin sizin restoranınız dışında restoranlara yönelmesine sebep olabilir.

Bu nokta da hepuzman dijital pazarlama ekibi size destek sağlamak için uzman kadrosuyla sizlere destek oluyor. İşlemlerinizi profesyonel şekilde yürüterek kısa sürede puanlarınızda ve sıralamanızda yükselme sağlıyorsunuz. Pandemi sürecinde insanların bu kadar evde kaldığı bir zamanda işletmenizi reklam ve görünürlük kazandırmak yapacağınız en mantıklı hamle olacaktır.

Farklı Bir Müşteri Çekmek İçin Olumsuz Bir İnceleme Kullanın

Tüm olumsuz yorumlar her zaman kötü yorumlar değildir. Bir kişi için kötü bir inceleme olsa da, aslında başka biri için bir satış noktası olabilir ve bu, restoran pazarlama stratejinizin akıllıca bir parçası olabilir.

Diyelim ki bir çevrimiçi yemek çok basit olduğu için size iki düşük puan veriyor. Aslında bunu başka bir müşteriyi çekmek için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz. Evet, belki onların gözünde yemek basitti, ama siz ruh için sağlıklı yiyecekler yapmayı hedefliyorsunuz. Bu, başkası için bir satış noktası olmak için idealdir.

Birisi müziğin çok gürültülü olduğundan şikayet ederse, misafirleriniz için canlı ve dinamik bir atmosfer sağlamayı hedeflersiniz. Müzik çok sessizse, müşterilerinize rahat ve samimi bir yemek deneyimi yaşatırsınız gibi yorumlara karşılık verin.

Tüketicilerin yüzde 89’u işletmelerin yorumlara nasıl yanıt verdiğini okuyor; Sadece doğruyu söyleyerek yepyeni müşteriler kazanabileceğinizi unutmayın.

 

Egzozdan Su Akması, Egzozdan Su Neden Gelir?

Previous article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler