Blog

Uzun yolun vazgeçilmezi; Hız Sabitleyici Nedir?

1

Uzun yol seyehati yapan kişilerin en fazla şikayetçi oldukları şeylerden biride sürekli gaz pedalına basılı tutmanın sıkıcılığı sorunsalıdır. Belirli bir süre boyunca aynı hareketi yapmak insan için fazlasıyla yorucu hale gelebiliyor. Uzun yolun vazgeçilmezi olan hız sabitleyiciler sürücülerin imdadına burada yetişerek sürücüleri rahatlatıyor. Sürücünün rahatlığını hedef alarak aracın hızını belirli bir kilometrede sabitleyerek aracın sürekli bir şekilde aynı hızda yol almasını sağlamaktadır. Sabitleme işlemi sürücünün gaz veya frene müdahale etmesine kadar devam etmektedir. Bu sistem aracın manuel veya otomatik sisteme sahip olmasını gerektirmez. Aracınızın vites sistemi nasıl olursa olsun gerekli işlemleri kendisi yapmaktadır.

Sistemin Çalışma Mantığı

Direksiyonun çevresine veya sürücünün kolay erişebileceği bir noktaya yerleştirilen bir kumanda sayesinde çalıştırmak mümkündür. Hız sabitleyici sisteme fabrika çıkışlı olarak sahip olmayan araçlara bu sistem sonradan yapılan bir müdahale ile kolayca eklenebiliyor. Kumanda üzerinde bulunan (+) ve (-) tuşları ile aracınızın hızını kaçta sabitleyeceğinizi arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Değişiklikleri iptal etmek için ise kumanda üzerinde bulunan “RESET” tuşuna basmanız yeterlidir.

Sistemin kullanım anında yaptığınız ayarlamalara gaz, fren ve debriyaj anında tepki göstermektedir. Sabitleyiciyi aktif hale getirdiğinizde cruise kontrolü devreye girerek yakıt valfine müdahalesini gerçekleştirir. Bunun sonucunda hızınız belli bir noktada sabitlenmiş olacaktır. Bu sistem sayesinde yakıt tüketiminiz sabit bir noktada kalarak size tasarruf sağlamanızda yardımcı olacaktır.

Sabitleme Sistemi Ne Kadar Güvenlidir?

Kullanıcıdan kullanıcıya değişen bir yorum mantığı olabilir. Bazı sürücüler sistemin güvenli olmadığını iddia ederek kullanılmamasını önermektedir. Fakat bu sabitleme sistemi uzun yolda sürücüyü fazlasıyla rahatlatarak yorulmaların önüne geçmektedir. Herhangi bir şeyle ilgilenmeden sürüş anında yola odaklanmanıza sebep olarak kazaların ve kötü olayların fazlasıyla önüne geçmektedir. Bir başka yorum olarak ise sürücünün uzun yolda uyumaması için birşeyler ile ilgilenmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu sistem sayesinde sürücü tembelliğe alışarak uyku haline geçebilmektedir. Bu sebeple bazı sürücüler tarafından önerilmemektedir. Günümüzde üretilen sürücüsüz araçlar bu sistemin bir benzerini oluşturmaktalar. Sabit bir hızla herhangi bir duruma sebebiyet vermeden yolculuğa devam etmeyi sağlamaktalar.

Araç Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Previous article

Arabalarda Yaz Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Next article

You may also like

1 Comment

  1. Cruise Contol hangi araçlarda bulunur ya da sonradan araçlara adapte edilebilir mi?

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog