Blog

Triger Kayışı Nedir? Triger Kayışı Ne İşe Yarar?

0

Triger kayışı, motorun en önemli parçalarından biridir. Araba ile ilgili bilgisi yüksek olan ustaların önerilerine göre her 2 – 4 yılda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Herhangi bir arıza durumunda triger kayışının kopması hayati sonuçlara sebep olabilir. Aynı zamanda hayati sonuçların yanı sıra çok fazla tamir masraflarına sebep olarak hem arabanıza hem de cebinize zarar verebilir.

Triger Kayışı Nedir?

İlk olarak bu parçanın anlamını size anlatmak gerekirse, kısaca motorun en önemli parçalarından biri olduğu için mutlaka ve mutlaka zamanında bakımının yapılması gerekir. Motoru sıkıca tutması için dişli ve kauçuk bir yapıda üretilmiştir. İki türlü üretilen bu kayış, zincirli olan versiyonu da piyasaya sürülmüştür. Bu versiyonunda sürekli değişim gerektirmez ve oldukça kaliteli yapıdadır. Eğer araç kullanımı konusunda sessiz çalışmaya önem veren biriyseniz mutlaka normal olan kauçuk versiyonunu tercih etmelisiniz.

Triger Kayışı neden önemlidir?

Triger kayışı ile ilgili yukarıda verdiğimiz bilgilerde kesinlikle motor için çok önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu kayış araçta bulunan miller arasındaki hareket akışını dengelemektedir. Farklı bir kullanım alanı olarak yeni model araçlarda sıvı soğutma pompasını etkin hale getirmektedir. Triger kayışı sayesinde hem devir daim pompası harekete geçer hem de miller. Fakat bu hareket akışı rastgele bir biçimde gerçekleşmemektedir. Eğer triger kayışı motora yanlış bir şekilde monte edilirse hem motorunuz zarar görür hemde triger kayışı en kısa sürede kopar. 

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur? Triger Kayışı Koparsa Motor Zarar Görür Mü?

Triger kayışı koptuğunda motorda ciddi hasarlar oluşur. Bu hasarlar sonucunda maddi bakımdan fazlasıyla zarar görürsünüz. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorum diyorsanız parçanın bakımını sürekli yaptırmanız gerekmektedir. Bakımını yaptırdığınız takdirde hiçbir sorun ile karşılaşmazsınız.

Triger Kayışının Koptuğunu Nasıl Anlarım?

Triger kayışının koptuğunu size aşağıda sıralı bir şekilde vereceğimiz belirtiler ile anlamanız mümkündür. Eğer aşağıda belirttiğimiz durumlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız mutlaka oto tamircilerinden yardım almanız gerekiyor.

  1. Yüksek bir patırtının ardından motorun durması,
  2. Silindir kapağında kayışın çarpması sonucu oluşan hasar,
  3. Açık sibopların kapalı hale gelmesi 

Yukarıda belirttiğimiz durumlar sonucunda bilmelisiniz ki aracınızın triger kayışı kopmuş ve sizi ağır maddi yükler beklemektedir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka bakımlarınızı yaptırın.

En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları

Previous article

Otomobillerde Buji Arızaları ve Arıza Nedenleri Nelerdir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog