Araç Sigortası

Trafik Sigortası Cayma Süresi Nedir?

0

Trafik sigortasından caymak, yakın zamanda çıkan bir yönetmelik sonucunda mükerrer sigortaların kaldırılmasıyla bütçe tasarrufu için seçilebilen bir yol hale gelmiştir ve trafik sigortası 3 durumda iptal edilebilir. Trafik sigortasından caymanın veya başka bir değişle iptal etmenin mümkün olduğu durumlar:

  • Sigortalanmış aracın el değiştirmesi,
  • Sigorta poliçesinin hazırlanması esnasında sigorta şirketi veya müşteri tarafından yanlış bilgi verilmesi,
  • Sigorta poliçesi yürürlükteyken sigorta şirketi veya araç sahibinin diğer tarafından bilgisi dışında bir değişiklik yapması şeklindedir.

Aracını sigortalatmış müşteri bu durumlarda biri veya birkaçı ile karşılaşırsa sigorta şirketine bildirimde bulunduktan 10 gün sonra sigortasından cayabilir. Bu 10 günlük süre evrak düzenlemesi içindir ve sigorta iptalinin nedenine göre değişebilse de en fazla 17 güne ulaşmaktadır. Sigorta şirketi ile yapılan poliçenin süresinin dolmasına 30 günden daha fazla varsa sigortadan caymak mümkün değildir.

Aracın El Değiştirmesi Durumunda Sigortanın İptali

Araç el değiştirdikten sonra sigortadan caymak, sigorta araç ruhsatı üzerine yapıldığı için sigortanın yeni alınacak aracın ruhsatına aktarılmasını sağlar. Yeni araç alan kişi sigorta iptali için sigorta şirketine başvurduktan sonra kalan primlerin iadesini alabilmektedir. Yeni araç sahibi kişi (sigorta şirketine göre değişse de) 10-15 gün içerisinde kendine yeni bir trafik poliçesi çıkarmak zorundadır.

Aracın Pert Olması Durumunda Sigorta İptali

Pert olan aracın sigortasından caymak için araç sahibinin yapması gereken sigorta şirketine aracın kaza sonucu kullanılmaz hale geldiğine dair resmi belgeleri ibraz etmelidir. Bir diğer durum da araç sahibinin vefat etmesidir. Araç sahibi vefat ettikten sonra trafik sigortası poliçesi araç sahibinin varislerine geçecektir. Varis isterse sigortadan cayabilir ve kalan prim ödemelerinin geri alır, isterse de sigorta poliçesini kendi üzerine aldırır.

Aracını trafikten çekmek üzere sigortadan caymak isteyenler ise ilk önce araca ait:

  • Rehin,
  • Haciz,
  • Bandrol ve trafik cezası gibi tüm borçları ödemelidir.

Bundan sonra araç plakası trafiğe teslim edilir ve ‘’araç çekme belgesi’’ alınır. Bu belge sigorta şirketine götürülerek sigortadan cayılabilir ve prim iadesi istenir. Bu sigorta iptal işlemi yaklaşık 10 gün sürmektedir. Araç sahibi aracının trafikte olmadığı süreçte MTV vergisi ve diğer tüm motorlu taşıt vergilerinden muaf tutulur.

Daha Uygun Bir Teklif Bulunduğunda Sigorta İptali

Başka bir teklif bulunduğunda sigortadan caymak için dikkat edilmesi gereken, poliçenin oluşturulduğu tarihten sonra 90 günü geçmemektir. 90 gün geçildikten sonra yapılan sigorta caymalarında %5’lik bir iptal cezası uygulanır. Örneğin 1050TLprim ile oluşturulmuş poliçe imzalandıktan 2 ay sonra 1000TL’lik bir poliçe bulunursa bu, araç sahibine normalde 50TL’lik bir indirim sağlar ama %5 iptal cezası ödendikten sonra araç sahibi hiçbir kar elde edemeyecektir.

Yanlış Bilgi Verilmesi Durumunda Sigorta İptali

Yanlış bilgi sonucunda sigortadan caymak iki durumda gerçekleşir. Bunlarda birisi sigorta şirketinin poliçe koşullarında belirttiği durumların dışında bir durum oluşturması yani sözüne uymamasıdır. Bu durumu fark eden araç sahibi sigortadan caydığı gibi anında prim geri ödemesi alır. İkinci durum ise araç sahibinin sigorta şirketinin haberi olmadan yaptığı şeylerdir. Suçlu durumda olunan bir kazanın bildirilmemesi gibi durumlar fark edildiğinde sigorta iptal edilir.

Sigorta Prim İadesini Hesaplamak

Prim iadesi ödemesi hesaplanırken sigorta şirketi, poliçede belirtilen sigorta ücretini 365 güne bölerek günlük prim miktarını bulur. Ardından bu günlük prim miktarı sigortanın iptal edildiği günden, poliçenin sonlanma tarihine kadar kaç gün kaldıysa onunla çarpılarak trafik sigortası geri ödemesi adı altında ödenmesi gereken meblağ hesaplanır.

Araç Sigortası Bitti, Kaç Gün İçinde Yapılmalı?

Previous article

Ehliyet Sınıfları Nelerdir? M Sınıfı Ehliyet Nedir? B Sınıfı Ehliyet Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir