Araç Sigortası

Trafik Sigortası Çalınmayı Karşılar Mı?

1

Çalınan araç için sigorta şirketleri aracın çalınmasının üzerinden belli bir gün geçtikten sonra tazminat ödemektedirler. Yalnız bu tazminatı alabilmek için kasko veya hırsızlık sigortası yaptırmış olmak gerekir yani trafik sigortası çalınmayı karşılamaz.

Çalınan Araç İçin Tazminat Nasıl Alınır?

Çalınan araç için tazminat almak için aracın çalınmasının üzerinden 24 saat geçmeden önce bir karakola giderek çalıntı ihbarında bulunmak ve tutanak tutturmaktır. Bundan sonra her sigorta şirketinde bulunan çalıntı ihbar hattı aranmalıdır. Bu işlemler yapıldıktan sonra bir bekleme sürecine girilir. Bu süreç 30 gün sürmektedir ve 30 günün sonucunda araç bulunamamışsa:

 • Sigorta şirketine ait hizmet hattı aranarak aracın bulunamadığı bildirilir.
 • Sigorta şirketinden Asayiş Şube Müdürlükleri, Hırsızlık Masası veya karakollara aracın bulunup bulunmadığını soran bir belge yazması istenir.
 • Alınan yazı bu kurumlardan birine götürülür ve cevap belgesi alınarak şubeye iletilir.
 • Hem bilgi talep belgesi hem de cevap belgesine ait kopya alınır ve bu kopyalar Trafik Tescil Müdürlüğü’ne iletilir. Bu müdürlüklerde form doldurma ve imza verme işlemleri yapıldıktan sonra araç ruhsatına ‘’çalınmıştır’’ yazısı bastırılır. Bu yazının bastırılma sebebi, çalınmış durumdaki aracın yapacağı kazaların yükümlülüğünden kurtulmaktır.
 • Aracın tüm vergi borçları kapatılır.

Bu işlemlerden sonra sigorta şirketi bir değerlendirme yaparak aracın çalındığı günkü fiyatını tazminat olarak sigortalıya ödeyecektir. Tazminat alındıktan sonraki 3 ay içerisinde araç bulunursa, sigortalı ya tazminatı sigorta şirketine geri ödemek ya da aracı şirkete devretmek durumundadır.

Hırsızlık Sigortası İçin Gerekli Şartlar Ve Belgeler Nelerdir?

Hırsızlık sigortası, bazı şirketler tarafından kaskonun sunduğu olanakların genişletilmiş halini sunan bir sigorta olarak sağlanmaktadır. Çalınma durumları için her durumu kapsayan hırsızlık sigortalarında tazminata başvurmak için gerekli belgeler:

 • Sigortalının beyannamesi ve 2 adet vesikalık,
 • Sigorta poliçesinin prim makbuzları ve poliçenin fotokopisi,
 • Hırsızlığın en az 30 gün önce gerçekleştiğine ve aracın bulunamadığına dair belge,
 • Hırsızlık sırasında aracın içinde bulunan değerli eşyalara ait faturalar (hırsızlık sigortaları araçla birlikte çalınan eşyaları da kapsar) şeklindedir.

Trafik Sigortalarında Manevi Tazminat Alınabilir Mi?

Trafik sigortalarında manevi tazminat talep edilmesi söz konusu değildir. Kaskolarda verilmekte olan manevi tazminat, araç sahibini kaza sonucu yaralanması veya vefat etmesi durumunda ailesinin uğradığı manevi hasarı telafi etmek içindir. Bunun dışında aracın çalınması durumunda ailenin uğradığı sarsıntıyı hafifletmek amacıyla verilir ancak trafik sigortası bu durumu karşılamaz.

Trafik Sigortası Cam Kırılmasını Kapsar Mı?

Cam kırılması araç hırsızlıklarının 10’da9’unda görülen bir durumdur. Aracın kapı kilidini açmak için zorlamak yerine oto hırsızları doğrudan camı kırmayı seçerler. Cam kırılması en çok, aracın kendisinin değil de içindeki bir eşyanın çalındığı vakalarda görülmektedir. Cam kırılması araçta gerçekleşen bir hasar olduğu ve trafik sigortası yalnızca karşı tarafa verilen hasarı karşıladığı için trafik sigortası tarafından kapsanmaz. Cam kırılması sonucu oluşan hasar yalnızca kasko tarafından karşılanır.

Trafik Sigortasının Karşılamadığı Diğer Durumlar

Trafik sigortası tarafından karşılanmayan durumlar arasında öne çıkanlar:

 • Araç seyrederken sürücünün içinde olmadığı durumlar. Örneğin sürücü içeride değilken yokuş aşağı harekete başlamış ve bir engele çarpmış araç sigorta kapsamı dışındadır. Trafik sigortası yalnızca trafik halinde içinde sürücüsüyle birlikte seyir halindeki araçları kapsar.
 • Araç sahibinin uğrayacağı fiziksel zararlar,
 • Aracı kullanan kişinin yakınlarının uğradığı zararlar,
 • Araç kaza yaptığı sırada içeride olup zarar gören eşyalar şeklindedir.

Trafik sigortası tarafından çoğunlukla karşılanmayan durumlar bu şekilde olsa da her sigorta şirketinin sigorta politikası farklı olacağından acente ile detaylı bir görüşme yaparak neyin karşılanıp karşılanmadığını öğrenmek faydalı olacaktır.

Araç Sigortası Nedir?

Previous article

Araç Sigorta Bedeli Nasıl Belirlenir?

Next article

You may also like

1 Comment

 1. […] Trafik sigortası kademeleri fiyatları belirleyen en önemli etkendir. Toplamda 7 basamak bulunan sigorta belirleme de 1 en kötü 7 en iyi olarak değerlendirilir. Trafik sigortaları basamaklarına göre alınan indirimler şu şekildedir; […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir