Blog

Radyatör Nedir?

0

Otomobillerde radyatör araç akışından önemli bir değere sahiptir. Sebebine gelecek olursak radyatör motorun yükselen hararetini dengelemek için kullanılan bir sistemdir. Motorun çalışma aksamında ısıyı soğutma görevini üstelenir. Radyötürün temel görevi motor oluşan ısıyı en verimli ve ideal şekilde ayarlamasıdır.

Radyatör Arabada Ne İşe Yarar?

Hava ve yakıt birleşimden doğan enerjiyi belli başlı şekilde kullanır. Bir bölümü hiç kullanılmadan egzozdan dışarı atılır, diğer bölümü ısı enerjisi ve enerji olarak kullanılır. Radyötör burada devreye girer ve motorun soğutulmasında en etkilidir. Motorda oluşan yüksek ısı soğutulmasında radyötör başlı başına görev alır. Motor yağı ile birlikte motorun en verimli ısı dengesinde çalışmasını sağlar.

Otomobilde Radyatör Görevi Nedir?

Radyatörün genel görevine yukarıda aslında özet olarak değinmiş olduk bir aracın en önemli gider aksamı motorun dengeli olarak çalışmasını sağlamaktan geçiyor. Motor ısısı radyötör ile dengelenmektedir. Bu yüzden oluşabilecek herhangi bir ısı sorununda ilk bakmanız gereken bölüm burası olacaktır. Yine motor yağıda soğutma dengesinde önemli bir yer almaktadır. Düzenli araç bakımlarına dikkat etmeniz sağlıklı bir otomobil için gereklidir.

Radyötör Arıza Ve Tamiri

Eğer olası bir radatör arıza ikazı meydana gelirse zamanla kalitesiz radyötör borularında bir sorun meydana gelebilir bu durumda su derecesinde ani değişiklikler dikkatinizi çekecektir. Yolda iken bu sorun başınıza gelirse kesinlikle motor sıcakken motora temasta bulunmayın aksi halde yanmalara neden olabilir. Motor soğuduktan sonra kontrol etmeniz tavsiye edilir. Sorunun radyötörden kaynaklandığını tespit ettiyseniz buna acil olarak önlem almanız gereklidir. Bu şekilde yola çıkmanız çok uygun olmayacaktır en yakın bir otomobil servisine giderek sorunun nasıl meydana geldiğini araçta hangi sıkıntılara yol açtığını detaylı olarak anlatınız. Bulunduğunuz şehir ve oto sanayilere göre fiyatlarda değişiklik olasıdır. Araç markanıza hizmet veren oto servisleri tercih etmeniz önerilir.

Aileler için En Güvenli 10 Araç 2019 Euro NCAP Testleri

Previous article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog