Araba Arızaları

Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

0

Partikül filtresi temizlenmesi için farklı yöntemler arasından sizin için en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Partikül filtresi temizliği yaptığınız zaman aracın çevreye vermiş olduğu zararı en aza indirmiş olursunuz hem de aracınız daha verimli şekilde çalışır. Bu filtre egzoz susturucusuna benzer. Bal peteğine benzeyen bir formu vardır. Egzozlardan çevre için zararlı olan parkiküller bulunur. Bunlar filtre içinde saklanır. Ne var ki, filtre kapasitesi sonsuz değildir. Yani zamanla tıkanan filtre için partikül filtresi temizliği yapmak şart olur. Aksi halde tıkanan filtre aracın çalışmasını engelleyecektir. 

Araç Rejenerasyon Olayı

Araç rejenerasyon olayı bazen gerçekleşmeyebilir. Bu durumda kurum derecesi motorun çalışması için uygun ortamı sağlayamaz. Eğer bu durumla karşılaşırsanız, gösterge panelinde DPF uyarısını görürsünüz. Böyle bir uyarıya gördüğünüz zaman, aracınızı yüksek devirde çalıştırmayı deneyin. Hızınız her zaman sabit olmalı. 

Eğer kullandığınız araç otomatik şanzımana sahip ise, vites kolunu kullanabilirsiniz. Yani ayalarmaları elinizle yapmanız gerekecektir. Egzoz sıcaklığı böyle bir durumda ciddi ölçüde artmaya başlar. Ortalama sıcaklık 600’ü bulduğu zaman, partiküllerde kuruma olur. 

Partikül Filtresinin Kendi Kendini Temizlemesi 

Partikül filtresinin kendi kendine temizlenmesi olayında partiküller kendiliğinden yanmaya başlar. Bu durumda arabanın yüksek devirli kullanılmış olması şarttır. Sürücü bu işlemi fark edemez. Yani kişinin temizlik için fazladan bir şey yapmasına gerek kalmaz. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Örneğin; aracın yüksek devir kullanılması gerekir. 3 bin devrin üzerine çıkmak idealdir. Dilerseniz 4 ya da 3 viteste aracı kullanabilirsiniz. Ortalama hız 50 km olabilir. Daha çok hız yapıldığı zaman fitle temizliğinin daha iyi olacağına dair yanlış bir kanı vardır. Eğer hızınız yüksek olursa filtre temizliği etkilenmeyecektir. 

Partikül Filtresinin Motor Kontrol Ünitesi Tarafından Temizlenmesi 

Partikül filtresinin motor kontrol ünitesi tarafından temizlenmesi de mümkündür. Ecu özel bir işlem kullanır ve enjeksiyon sayesinde filtre temizlenmiş olur. Dilerseniz de aracınızı bir servise bırakabilirsiniz. Aracınızı bıraktığınız servisin işini bilen ve tecrübeli bir kişi olmasına özen gösterin. İşlem her ne kadar bilgisayar tarafından yapılacak olsa da işi bilmeyen kişiler araçta daha büyük problemlerin çıkmasına neden olabilirler. Bu işlem yaklaşık yarım saati bulur. 

Dizel Araçlarda Partikül Filtresinin Değiştirilmesi 

Partikül filtresinin değiştirilme zamanı için sabit bir rakam vermek doğru olmaz. Çünkü her araç için dizel partikül değiştirmesi farklı olabilir. Bu durum genellikle aracın model ve markası ile yakından ilgilidir. Genel bir kural verecek olursak aracınız ortalama her 150 bin ile 200 bin km yaptığı zaman filtreyi değiştirin. 

Filterinin değiştirilmesi aracın sağlıklı ve verimli olması için yetmez. İyi bir aracın bakımlarının her yönü ile yapılması gerekir. Aksi halde aracın bir yerlerden arıza vermesi işten bile değildir.

Partikül Filtresinin Makine ile Temizlenmesi Avantajları 

 Partikül filtresinin makine kullanılarak temizlenmesi avantajları bulunduğundan insanlar tarafından tercih edilir. Bu yöntemde temizlik su ile sağlanır. Bu temizlik sistemi kullanıldığı zaman aracın orijinal sistemini değiştirmek zorunda kalmazsınız. Bu temizlik yöntemi sayesinde;

  • Turbo daha sağlıklı çalışmaya başlar, 
  • Aracın çekiş gücünde artışlar meydana gelir. 
  • Orjinal dizel partikül filtresi geri kazanılmış olur, 
  • Oksijen sensöründe yanan ışık söner, 
  • Yakıt tasarrufunu yüksek düzeyde sağlayabilirsiniz, 
  • Emisyon salınımı standart seviyeye getirilebilir. 

Sırf bu nedenlerden makine kullanılarak filtre temizleme yöntemi tercih edilmektedir. Siz de bu yöntemden faydalanın çevreye ve aracınıza duyarlı olun!

Motor Neden Vuruntulu Çalışır?

Previous article

Zengin Yakıt Karışımı Hatası Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir