Araba Arızaları

Otomobillerde Buji Arızaları ve Arıza Nedenleri Nelerdir?

0

Otomobillerde Buji Arızaları ve Buji Arıza Nedenleri Nelerdir?

Arabaların parçaları bazı durumlarda arızaya düşerek aracı çalışmaz hale getirebilir. Aynı zamanda çalışmaz hale getirmesinin yanı sıra akaryakıt kullanımını fazlasıyla arttırarak araç sahiplerinin cebine zarar verebilir. Arabanın önemli parçalarından biri olan bujilerin arızaları ve nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak, herhangi bir arıza durumunda ilk müdahaleyi yapmak için sizi daha tecrübeli hale getirecektir. 

Buji Arızaları Nelerdir ve Nasıl Başa Çıkılır

Bujiler aracın içerisinde bulunan yakıtın pistonların olduğu bölgede sıkıştırılarak yanması ve aracı hareket eder hale getirmesine yaramaktadır. Bu parçada oluşan en küçük arıza bile aracınızın çalışma aksanını bozabilir. Motordan yana çıkan her sorunu bujileri kontrol ederek tahmin edebilmek çok kolaydır. Yazımızın devamında size motorda bulunan bujilerin neden çalışmaz hale geldiklerini anlatacağız. 

Buji Tırnak Mesafesinin İdeal Ölçüde Olmaması

Bujilerde ideal bir şekilde olması gereken tırnak aralıkları eğer belirtilen ölçüde değil ise bujiler asıl görevini yapamazlar. Motor içerisinde yakıt ve oksijen karışımının ateşlenmesini sağlamak bujilerin ilk görevidir. Bu ateşlemenin zayıf olması yanma odasındaki itme kuvvetini azaltarak motorun asıl gücünü kullanamamanıza sebep olur. Eğer bujilerinizde bir arıza tespit ettiyseniz ve yenisini almaya karar vermişseniz, mutlaka yeni alınan bujilerin tırnak aralığını kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Eğer bujilerde belirtilen miktarda boşluk yoksa fabrika ile iletişime geçmelisiniz.

Bujilerde Yağ Birikmesi

Bujide arıza olduğunu tespit ettiniz ve söküm işlemini gerçekleştirdiniz. Kontrollerini sağladınız anda bujilerin üzerinde bolca yağ biriktiğini gördüyseniz eğer bu yağların yanma odasında bulunan elektrik odasındaki elektronları etkilediğini bilmeniz gerekmektedir. Bujiler yağlı kaplı oldukları için ateşleme seviyesi çok düşük olur ve motordan yine aynı şekilde istenilen verim alınamaz. Bu durum ise yakıt tüketimini arttırarak çok düşük performanslara sebep olur. 

Bujilerin Ateşleme Bölümünde Kurum Birikmesi

Bujiler ateşleme işlemini gerçekleştiren parça oldukları için her ateşleme anında uç kısımlarında kurumlar birikebilir. Bu durum ise karbüratör ayarınızın bozuk olduğu anlamına gelmektedir. Eğer bu gibi durumlar ile karşı karşıya gelirseniz sonucu, aracının motorunun soğuk havalarda geç çalışacak olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Bujilerin Çatlaması ve Kullanılamaz Hale Gelmesi

Bu arızaya bujilerin yapısı bakımından kolay kolay karşılaşılamaz. Bujilerin yere düşmesi sonucunda elektrotlarında arıza oluşması durumuna buji çatlaması denilmektedir. Bu durumun sonucunda ateşleme güçsüz olur ve kıvılcımlar farklı yerlere dağılır. Sorunun çözümü ise bujinin değiştirilmesi ile olmaktadır.

Triger Kayışı Nedir? Triger Kayışı Ne İşe Yarar?

Previous article

Vergi İndirimi Sonrası Güncel Araba Fiyatları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir