Araba Arızaları

Otomatik Şanzıman Tork Konvertörü Arızası

0

Otomatik şanzıman tork konvertörü arızası araç sahipleri içi kabus olabilir. Bu tork konvertörü arızası nedeniyle performans düşüklüğü yaşanır. Özellikle balataların aşınması ve yanması yüzünden bu problemle karşılaşabilirsiniz. 

Arızalara şanzıman türbünü arızaları da denmektedir. Tork konvertörü arızası sık yaşanır ve çoğu zaman yaşanan problemlerin kaynağında balatalar vardır. Sıkça arıza yapan parça sprag olarak adlandırılmaktadır. Sprag bozulduğu zaman, tek yönlü kavrama olur ve tork içinde bulunan yağ çalışmaz hale gelir. Bu durum güç kaybı ile sonuçlanır. Rampa çıkışlarında zorlanma ve kayma gibi problemler sık görülür. 

Otomatik Şanzıman Tork Konvertörü Arızası Belirtileri Nelerdir?

Otomatik şanzıman tork konvertörü arızası belirtileri kendini gösterir. Örnek vermek gerekirse, sabit bir hızla gittiğiniz zaman devir saatinde oynamalar görürsünüz. Bu durum otomatik şanzıman tork konvertörü arızasında görülen ilk belirtidir. 1500 ile 2000 arasında devir görmeniz halinde tork konvertörünüz arızalıdır demektir. 

Aracınızın düz bir yolda ilerlediğini farz edelim. Eğer düz yolda olmanıza rağmen kasis üzerinden geçiyormuşsunuz gibi bir his varsa, tork konvertörlerinde arıza vardır. Şanzıman türbünü balatalarında problemler buna neden olur. 

Tek yönü kavrama olan statorlar bozulabilir. Bu nedenle torklar iki taraflı döner. Aslında tek yönlü dönmesi gerekir. Torkun içinde bulunan yağ çalışması böylece bozulmuş olur. Genellikle araç güç kaybı problemi ile karşılaşmaz. Araç sahibi titreme hissetmez fakat araç yokuş çıktığı zaman rampalarda zorlanmalar meydana gelebilir. 

Genellikle bu problemler km değeri fazla olan araçlarda görülmektedir. Bu durumdan korunmak için yapılması gereken en önemli şey ise, tork konvertörünün revize edilmesidir. 

Tork Konvertörü Nedir?

Tork konvertörü bir araç için en önemli parçalardan bir tanesidir. Tork kelimesi dönüştürmeden gelmektedir. Motor arasında bulunan araçlar için dönüştürmenin özel bir önemi bulunur. Torkların;

  • Türbün,
  • Statör, 
  • Kapak,
  • İmpeller adı verilen bölümleri bulunur. 

Tork Konvertörü Çalışma Sistemi Nasıl Olur?

Tork konvertörü çalışma sistemi arabanın çalışır halde sıvı dişler ile bağlantısı olmasıyla başlamış olur. Torklar çevrilir ve şanzımana ulaştırılır. Bu sistem yalnızca otomatik citesli çalışan araçlar için geçerlidir. Sistem kavrama görevini üstlenmektedir. Otomatik vitesli olmayan araçlarda bulunan debriyajların görevi bu sistem tarafından karşılanmış olur. 

Kabaca özetlemek gerekirse bir pervane diğer pervanenin kanatlarına çarptığı zaman hava çarpıtılır ve kanatlar döndürülmüş olur. Yani hava kullanılmaz yağ kullanılmış olur. 

Otomatik Şanzıman Tork Konvertörü Arızası Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Tork konvertörü arızasını anlamak için aşağıdaki belirtilerin aracınızda olup olmadığını anlamaya çalışmanıza fayda var:

  • Araç kalkışı sırasında titreme meydana geliyor mu? Otomatik vitesli çalışan araçlarda kalkış titremelerinden genellikle torklar sorumlu olur. 
  • Sabit hız yaptığınız zaman devirde dalgalanmalar meydana geliyor mu? Yüksek viteslerde ve sabit bir hızla ilerliyor olmanıza rağmen ekranda devir değişikliği mi görüyorsunuz? Muhtemelen torklarda bir problem vardır. Bu durum kendini düz yolda gidiyor olmanıza rağmen kavis üzerinden geçiyormuşsunuz gibi hissetmenize neden olacaktır. 
  • Çekiş düşüklüğü mü yaşıyorsunuz? Özellikle yüksek hız yaparken çekiş düşüklüğü yaşanmasının altında balatalar yatar. Bu balatalar aşınabilir ve yanabilir. Eskimiş balataların bakımını ihmal etmeden yapın. Eğer balatalar kullanılamayacak kadar yıpranmış hale geldiyse yeni balatalar alın. Aşınmış balatalar ile araç kullanmanız güvenli değildir. 
  • Özellikle rampa çıktığınız sırada çekişte düşüklük mü hissediyorsunuz? Araç kendini kasıyor mu? Düz yolda giderken çekişte problem olmaması fakat yokuşta aracın çekişinin düşmesi bu durumu özetler. 

Motor Soğukken Aşırı Ses ve Titreme Neden Olur Çözümü Nedir?

Previous article

Muafiyetli Src Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir