Araba Arızaları

Oto Klima Neden Çalışmaz? Klima Neden Soğutmaz?

1

Oto klima neden çalışmaz, klima neden soğutmaz veya klima neden ısıtmaz. Tüm bu sorularınızın yanıtı birbirinden farklı olabilir.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte otomobil sürücülerinin en büyük problemi de ortaya çıktı. Artan sıcaklıklar nedeniyle klima ekstra kıymete bindi. Sıcaklık ve nemin yüksek olduğu şehirlerde klima adeta hayata tutunma aracı haline geldi. Öyle ki klima çalışmıyor diye evden çıkmaktan çekinen insanlar mevcut.

Özellikle İstanbul ve İzmir gibi sıcaklığın yüksek, trafiğin yoğun olduğu şehirlerde, klima arızası insanı hayattan soğutabiliyor. Klimanın üflediği soğuk hava sizi ferahlatmanın yanında, aşırı sıcak karşısında dinlenmenizi de sağlıyor. 40 dereceyi bulan havalarda, araç klimasının çalışmaması demek işkenceye maruz kalmakla eş değer olabilir.

Peki Klima Neden Çalışmaz?

Araç sahiplerinden en çok hikayelerinden bazıları şunlar. Klima neden çalışmıyor? Klima neden soğutmuyor veya klima neden soğuk üflemiyor? Klima gazının eksilmesi ve klima bakım ihtiyacının gelmesine bağlı olarak araç klimanız çalışmıyor olabilir.  Başlıca problemler olsa da çok çeşitli donanımsal problemlerde ortaya çıkmış olabilir. Bir uzmana araç muayenesi yaptırarak arızayı doğru tespit ettirebilirsiniz.

Araç Kliması Nasıl Tamir Ettirilir? 

Aracınızın kliması muhtemelen klima gazı ve bakımsızlıktan dolayı peteklerde oluşan tıkanma sonucu arızalı hale gelir. Klima gazının değişimi veya klima gazının doldurulması zor ve tehlikeli bir işlem olduğu için otomobil ustası, uzmanı veya araç servislerine götürerek profesyonel destek almanız gerekmektedir. Kendi kendinize yapacağınız tamirat sonucu daha büyük sorunlar ortaya çıkma ihtimali mevcuttur. Ayrıca otomobiller çok çeşitli donanımların birleşimi ile meydana geldiği için yapacağınız herhangi bir işlem maddi külfeti daha yüksek arızalara neden olabilir. Eğer böyle bir zarar görmek veya sağlık açısından bir problem yaşamak istemiyorsanız, söylediğimiz gibi araç klima arızası durumunda bir profesyonelden yardım alınız.

Araç Klima Gazı Fiyatları

Klimanın çalışması için gereken klima gazı fiyatları artan dolar kuru nedeni ile zamlanmış olsa da maddi külfeti çok yüksek değil. Öyle ki araç klima gaz fiyatları 60 TL ile 160 TL arasında değişiklik göstermektedir. 5 aylık yaz sıcakları döneminde yaşacağınız serinleme keyfi ve sıcaktan kaçmak için, klima gazı fiyatı olan 60 TL ile 160 TL’nin aslında ne kadar az bir bedel olduğu ortadadır.

Oto Klima Problemleri

Yıllardır araç sürücülerinin çoğunluğundan duyulan şikayetler şunlar; Klima soğutmuyorklima ısıtmıyor, klima soğuk üflemiyor, araç kliması neden soğutmaz, klima gazı bitmesi, klima gazı azalması… şeklinde liste uzayıp gidiyor. Her şeyden önce klimanın çalışmaması sinir bozucu bir durum. Yaz aylarının vazgeçilmezi haline gelmiş bir donanım için sürücüler her şeyi göze alabiliyor.

Klima Gazı Nasıl Doldurulur

Klima soğutmuyor şikayetlerinin genel sebebi klima gazının eksilmesi veya tamamen bitmesi ile ortaya çıkıyor. Eğer sizde klima gazı bitmesi veya klima gazı eksilmesi derdinden muzdarip iseniz yapmanız gereken tek şey oto ustası, uzmanı veya araç servisine giderek durumu anlatıp, profesyonel yardım almanız. Klima gazını kendiniz dolduramaz veya değiştiremezsiniz. Klima gazının değişimi ve doldurulması için muhakkak bu işin ustalarından yardım almanız gerekmektedir.

Klima Hortumundan Doğan Problemler

Araç klima sorunlarında en çok karşılaşılan problemlerden birisi, klima hortumunun delinmesidir. Yıllar süren kullanıma bağlı olarak zayıflayan hortumlar aşınarak, yıpranarak veya delinerek zarar görebiliyor. Her teknolojik alette olduğu gibi otomobillerde de ortaya çıkan oksitlenme, çeşitli hava koşullarına bağlı olarak araç içerisindeki donanıma zarar verebiliyor. Klima hortumunun bu şartlara bağlı kalarak yıpranması ile klimanız çalışamaz hale geliyor. Klima hortumunun yıpranması veya yırtılması durumunda oto sanayiye veya araç servisinize giderek bu problemi tamir ettirmeniz gerekiyor.

Klima Peteğinde Oluşan Arıza, Klima Peteğinin Bakımsızlığı

Klima eteğinde ortaya çıkan tıkanma durumunda, oto klimanız soğuk üflemeyecektir. Hava döngüsünün tıkanlık sorunuyla karşılaşması nedeni ile klima performansı düşecektir.  Peteklerde bakımsızlık sonucu oluşan kirlenmeler ve tıkanmalar, hava akımını engelleyecek ve bu durum karşısında siz de klimam neden çalışmıyor diye kendi kendinize sormaya başlayacaksınız. Sormayı bırakın, herhangi bir klima probleminde hemen en yakın oto sanayi veya servisten yardım alarak, hızlıca bu sorundan kurtulun.

Klima Termostatı bozulması ve Klima Termostatında Oluşan Arızalar

Termostat, ortaya çıkan sıcaklığı belirlenen veya belirli bir sıcaklıkta tutmaya yarayan cihazdır. Deneyimli sürücüler hemen farkına varabilse de acemi şoförler termostat arızasını hemen anlayamayabilirler. Öyle ki klimanızın çok soğuk üflemesi veya çok sıcak üflemesi ile anlaşılabilen bu durumda klima termostatında arıza olduğu kabul edilir. Bu arızayı gidermek için uzman usta, uzman veya servise başvurmanız gerekmektedir.

Klimanın Işıkları Yanmıyor, Klima Işık Arızası

Eğer klima ışıkları yanmıyor ise problem farklı noktalardan kaynaklanıyor olabilir. Aracınızda elektrik kaçağı olabileceği gibi farklı elektriksel problemlerde ortaya çıkabilir. Böyle bir problem ile karşı karşıya kalırsanız aracınızı hiç kurcalamadan en yakın oto ustasından yardım almanız önerilir.

Oto klimalarda ortaya çıkan problemlerde bir uzmandan yardım almanız elzemdir. Bu tür sorunlar araç kullanma konforunuzu ziyadesi ile keyifsiz hale getireceği için önerimiz, en hızlı şekilde uzmanlardan yardım alarak sürüş keyfinden mahrum kalmamanızdır.

Sadece klima özelinde değil aracınızın genel bakımını sürelere uygun şekilde muhakkak yaptırın. Araç muayenesi sürücüler için dikkat edilmesi gereken en önemli husus olduğunu unutmayın.

Diğer araç problemlerinden olan Araç Su Kaynatması ile muhakkak karşı karşıya kalmışsınızdır. Eğer Araç Su Kaynatması hakkında bilgi almak isterseniz Araba Neden Su Kaynatır adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Güvenli sürüşler dileriz.

Araç Ne Zaman Muayene Olur?

Previous article

Geçmişte Popüler Olan Klasik Arabalar

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] arızalar mevcut. Belki de yaz bakımında en dikkat edilmesi gereken husus klima bakımıdır. Klima arızaları ile ilgili kaleme aldığımız Oto Klima Neden Çalışmaz? makalesi, sizlere klima arızaları […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir