Orta Seviye Arabalar

Orta Sınıf Otomobillerde Malzeme Kalitesi

1

Orta sınıf otomobillerde malzeme kalitesi ne durumda? İnceleme konumuz işte tam da bu.

Son yıllarda gelen bazı zamlar sebebiyle orta sınıf otomobil kategorisi tamamen değişerek 80.000 – 100.000 Türk Lirası fiyatı olan otomobiller orta sınıf segmentine kaymıştır. 5 yıl öncesine kadar bu fiyat aralığı lüks araç kategorisinde sayılmaktaydı. Fiyatlar arttı fakat ürünlerde bir değişim var mı diye sorarsanız alabileceğiniz tek cevap otomobillerin modelinde olan değişikliklerdir. Bazı kriterleri arkamızda bırakarak hazırladığımız bu listede malzeme kalitesi olarak belirli bir fiyat aralığında alabileceğiniz en iyi araçları bulmanız mümkündür.

VOLKSWAGEN POLO (2019)

Malzeme kalitesi olarak 100.000 Türk Lirası gibi bir fiyata satılan araç için kullanıcıyı fazla tatmin etmese de kullanışlılık açısından iyi olması Volkswagen Polo’yu fazlasıyla tercih edilen bir araba haline getirmektedir. Arabanın iç kısımlarında kullanılan malzemelerin aşırı derecede kalitesiz ve kolay çizilebilir yapıda olması iyi bir araç için kalite kavramını tamamen ortadan kaldırıyor. Yapımda kullanılan malzemelerin kalite bakımından kötü olması arabanın kullanışında ses yalıtımı konusunda sınıfta kalmasına sebep oluyor.

HYUNDAI İ20 (2019)

Hyundai markasının en fazla tutulan serisinin bir modeli olan i20’nin iç kısmında kullanılan malzeme kalitesi eski modellerine göre gayet iyi görünmektedir. Bu kalite sebebiyle kullanım anında oluşan rahatsız edici sesler engellenerek kullanıcıya daha iyi bir kullanış sunulmuştur. Aynı şekilde i20 modeli dış görünüş bakımından da kullanıcılarını fazlasıyla tatmin etmektedir.

FORD FIESTA (2019)

Ford markasının en çok tutulan araçlarında  biri olan Fiesta modeli, önceki yıllara göre iç tasarım kısmında çok fazla değişikliğe giderek kullanıcıların beğenisini toplamayı başarmıştır. Konfor bakımından koltuk malzemesinde yapılan değişiklikler sonucunda kullanıcıya daha rahat bir sürüş sağlanmıştır. Arabanın vites bölümünün bulunduğu konsol kısmında kullanılan malzemenin kalitesi arttırılarak çizilmelere karşı dayanıklı hale getirilmiştir. Fakat ses yalıtımı konusuna geldiğimizde, motor ve dış mekan sesini tamamen içeriye verdiği için kullanıcılarını üzmüştür.

RENAULT CLİO (2019)

Ülkemizde geçmişten bugüne sürekli kullanılan bir model olan Clio, malzeme kalitesi olarak her sene olduğu gibi bu senede istenileni verememiştir. Kullanılan malzemeler o kadar kalitesiz ki herhangi bir kaza anında arabanın pet şişe gibi bükülmesi beklenen bir durumdur. Ses yalıtımı konusuna gelindiğinde çevre ve motor sesini az denecek kadar içeriye vererek kullanıcılarını bir nebzede olsa rahatlatmıştır.

FIAT EGEA (2019)

Dışarıdan bakıldığında oldukça lüks bir araç olarak görünmesine rağmen 110.000 Türk Lirası gibi bir fiyata satılan araçlar için oldukça kötü bir malzeme yapısı bulunmaktadır. Egea’nın bu kadar tutulmasının sebebi konfor falan değil sadece az yakmasıdır. Ses yalıtımına gelindiğinde çevre ve motor sesini tamamen içeriye vererek oldukça kötü bir kullanış sunmaktadır.

Araç Muayenesi Neden Yapılır?

Previous article

Sınırlı Sayıda Üretilen Lüks Araçlar

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] Seat Leon orta seviye arabalarda malzeme kalitesi olarak kayda değere sahip otomobillerden birisi. Diğer orta sınıf otomobiller malzeme kalitesi açısından nasıl değerlendiriliyor diye merak ediyorsanız linkteki makaleyi okuyabilirsiniz. https://www.arabagurusu.com/orta-sinif-otomobillerde-malzeme-kalitesi/ […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir