BlogLüks Arabalar

Motorsuz Arabalar Kaç Km Hız Yapar?

2

Elektrikli araçlar günümüzde giderek yaygınlaşmakta. Gerek ekonomik oluşuyla gerek çevre dostu ve uzun ömürlü olmasıyla mantıklı bir alternatif oluşturmakta. Tabii elektrikli araba sektörü de her geçen gün üzerine koymakta. Yenilikler ve güncelleştirmelerle daha ileri bir teknolojiye sahip olmaktadır. Elektrikli araçları basit olarak ikiye ayırabiliriz. Şöyle ki;

Tamamen Elektrikle Çalışan

Bu araçlar yakıt ihtiyacı duymadan, sadece elektrikle kullanılabilir. Şarj için çoğu zaman sanayi elektriği gerekebilir. Sanayi elektriği herkes için ulaşılabilir değildir. Bu sebeple şarj istasyonları günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Hatta dünyanın pek çok yerinde yaygınlaşmış bu istasyonlar elektrikli araba sürücüleri için nimet niteliğinde. Çünkü hiçbir ücret ödemeden ve oldukça hızlı bir şekilde istasyonlarda aracınızı şarj edebiliyorsunuz. Şu an ücret alınmamasının temel sebebi teşvik tabii ki. Ülkemizde de bu istasyonlar giderek artmakta.

Henüz yeterli sayıda olmadığından çok elverişli olduğunu söyleyemeyiz. Yola çıkıyorsunuz aracınızın şarjı 600 km gidiyor diyelim fakat yolunuz 800 km bu durumda konakladığınız yerde şarj etmeniz gerekecek o da uzun sürecektir. Sonuç olarak ne kadar ekonomik ve sağlıklı olsalar da ayrıca her ne kadar teşvik edilse de uzun yol gidenler için ülkemiz şartlarında elektrikli araçların elverişli olduğunu söylemek yanlış olacaktır.

Hybrid Sistem

Diğer değişle melez sistemdir. Hybrid araçlar yakıt olarak hem benzin hem de elektrik kullanmaktadır. Bu araçlar da kendi içlerinde gruplandırabilir. Benzini sadece daha performanslı gitmek istediğinizde kullanan araçlar ve temel yakıt olarak benzini kullanan elektrik kullanımına sadece ekonomik sürüşlerde geçen araçlar olmak üzere ikiye ayrılabilir. Bu araçların hepsi şarjı bitince benzin kullanımına geçmektedir.

Motorsuz Arabalar Kaç Km Hız Yapar?

Motorsuz araçlar dediğimizde bu gruba sadece tamamen elektrikle çalışan arabaları almak durumundayız. Çünkü bahsettiğimiz gibi hybrid araçlar elektrik kullanımının yanında gerekli durumlarda benzin kullanabiliyor. Bu da elektrik sisteminin yanında bir de motorun olduğunu gösteriyor.

Günümüzde gerçekten yüksek hızlara ulaşabilen motorsuz araçlar mevcut. Tesla markasının spor araba modellerinde 300 km hıza yaklaştığını görüyoruz. Yaptığı bu yüksek süratten daha dikkat çekici bir nokta varsa o da ivmelenmesi. 100 km hıza 2.8 saniyede çıkabiliyor ve bunu yapabilen benzinli bir araç henüz dünya üzerinde yok. Anlaşılan önümüzdeki yıllarda elektrikli araçların motorlu araçların yerini alması imkansız gözükmüyor.

Modifiye Arabalarda Oluşan Hasarlar

Previous article

Araba Mezarlıklarında Hurda Araçlar

Next article

You may also like

2 Comments

  1. […] Elektrik Araçlar Ne Kadar Hız Yapar? sorusunun cevabı için makalemizi okuyabilirsiniz. […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog