Blog

Motora Yazılım Attırmak Zararlı Mıdır? Chip Tuning Zararları ve Faydaları

0

Araç sahipleri araçlarını kişiselleştirmek ve daha özgün hale getirmek için çeşitli modifiye işlemlerini gözleri kapalı yaptırabiliyor. Motora yazılım attırmak ve motor gücünü yükseltmek de bunların en başında gelen modifiye çeşitlerinden. Çoğu modifiye uygulaması aracın dış görünüşünü ilgilendirirken Chip Tuning aracın motor bölümünde ve motor beyninde değişiklikler yapılmasını sağlayarak aracın gücünü artırmayı hedefliyor.

Modifiye sektörü son yıllarda sosyal medyanın katkısı ile hızlı bir ilerleme katetti. Youtube üzerinde native reklam amaçlayan modifiye işletmecileri, araç modifiyesi üzerine içerikler üreterek hem bu işin bilinirliğini artırdılar hem de müşteri bakımından ciddi sayılara ulaştılar. Türk sürücüler modifiye konusuna özellikle meraklılardır. Hatırlayacaksınız bir Tofaş sevdası ve Tofaş modifiyeleri ülkemizde fenomen olmayı başarmıştır. Her sürücü aracını modifiye etmek ister. Bu modifiye kimi zaman aracın komple değişimini göze alarak yapılır kimi zaman ufak dokunuşlarla sınırlı kalır.

Modifiye uygulamaları içerisinde en kolay ve sık uygulanan Chip tuning uygulamasıdır. Chip tuning hem ucuz hem de kolaylığı nedeni ile sıklıkla tercih edilir. Modern teknolojinin gelişmesi ile sürekli güncellenen ve gelişen arabalar da son teknoloji motorlar kullanılmaya başlandı. Bu teknoloji neticesinde araç motorlarının yazılımla kontrol edilebilmesinin önü açıldı. Araç motor performansının artırımı, emisyon gücü ve tüketim değerleri gibi işletim sistemini ilgilendiren detayları Chip kullanılarak değiştiriliyor ve araç performansı daha iyi hale getiriliyor. 

Chip Tuning Yararları

Chip tuning yani Motora Yazılım Attırmak yukarıda bahsedildiği üzere araç motoruna yazılım ile müdahale ederek geliştirme yapmaktır. Söz konusu yazılım aracın üreticisi tarafından belirlenen performansı güncelleyerek araç motorunun performansını artırmaktadır. Motora yazılım attırmanın yararları arasında sayabileceğimiz ilk husus araç performansının yükselişi olacaktır. 

 Aracın mevcut gücünde %20 ‘lik bir güç artışı sağlayacak olan Chip tuning işlemi modifiye severler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Motora yazılım attırarak aracın gizli gücünün ortaya çıkartıldığını savunan bir görüşte mevcuttur.

Motora Yazılım Attırmak Zararlı Mıdır?

Yazılımla yapılan işlem aslında araç üreticisinin belirlediği limitlerin dışına çıkılarak alınan gücü artırmaktır. Bundan dolayı motora yazılım attırmak ilerleyen süreçte araçları arıza vermeye yatkın hale getirecektir ve motor ömrünü kısaltacaktır. Tabi bu süreç aracı kullanma şekline göre değişiklik gösterecektir.

Her şeyden önce bilinmelidir ki araç fabrikada profesyonel mühendisler tarafından belirlenen ölçüler içerisinde stabil olarak çalışmaktadır. Aracı fabrika standartları dışına çıkartmak tehlikeli gözükebilir. Eğer Chip tuning yani motora yazılım attırmak konusunda son derece kararlı iseniz dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bu işlemi işinin uzmanı bir ustaya yaptırmanız olacaktır. Eğer orta kalite bir işçilik ile motora yazılım attırmak işlemini yaptırırsanız, geri dönüşü olmayan veya ciddi boyutlara ulaşan maddi kayıplara sebep olabilirsiniz. Aracınızı güçlendireceğinize motorunu boğabilir ve kullanılamaz hale getirebilirsiniz.

Chip tuning profesyonel olmayanlar tarafından yapılırsa motor limitleri gereğinden fazla zorlanabilir ve bu zorlanma ile birlikte silindir, piston, subay ve turbo arazıları ortaya çıkabilir. Zarara uğramak istemiyorsanız bu işlemi muhakkak işinin ehli bir ustaya yaptırmanızı öneririz.

Chip Tuning Güvenli Midir?

Youtube ve diğer makalelere göz gezdirdiğimizde Chip tuning işleminin %90 oranında güvenli olduğu söylenir. Ülkemizde sıklıkla kullandığımız bir söz vardır. Kimse yoğurdum ekşi demez. Sizin anlayacağınız Youtube üzerinde motora yazılım attırmak üzerine içerik üreten çoğu yayıncı ve dükkan sahibi veya youtuber bu Chip tuning işleminin reklamını yapmak adına bu tarz içerikler üretmektedir. Üretilen içeriklerin çoğu sponsorlu içeriktir. Bundan dolayı internette izlediğiniz içerikler pek güvenilir değildirler. Neticede bir tür pazarlama yapılıyor.

Motora Yazılım Attırmak Mantıklı Mı? Chip Tuning Yakıt Tüketimini Azaltır Mı?

Motora yazılım attırmak avrupa ülkelerinde daha zor iken Türkiye gibi emisyon kuralları daha geniş olan ülkelerde daha kolay yapılıyor. Chip tuning denen işlem motor gücünü ve beygirini artırmanın bu yükselişe bağlı olaraka emisyon değerlerini de yükseltiyor.

Chip Tuning işleminden sonra tork artması sebebiyle aracın yakıt tüketimi düşebiliyor. Gücün artışı ile daha az gaz ile daha fazla mesafe kat edilebiliyor fakat ülkemizde motora yazılım attırmak daha hızlı gitmek ve daha iyi performans almak adına yapıldığı için yakıt tüketiminin düşmesi pek olası gözükmüyor. Yani sürücüler bu işlemi daha fazla gaza basmak için yaptırıyor ve ayaklarını gazdan çekmiyorlar. Chip tuning sonucunda yakıt tüketimi tamamen sürücüye bağlı kalmış oluyor.

https://www.arabagurusu.com/baski-balata-omru-ne-kardir-baski-balata-degisim-ucreti-nedir/

Arabamın Plakası Düştü, Plaka Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Previous article

Enjeksiyonlu Arabada Gaz Ayarı Nasıl Yapılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog