Araba Arızaları

Motor Senteye Nasıl Getirilir?

0

Motorun senteye getirilmesi işlemi; çok uzun sürmeyen, kolayca yapılabilecek bir işlemdir. Fakat bu işlem teknik bilgi gerektirmektedir. Dolayısı ile genellikle işinin ehli olan birine yaptırılması tavsiye edilmektedir. Motorun senteye getirilmesi işleminin yaptırılması tavsiye edilmektedir. Çünkü öbür türlü kullanıma devam etmenin birçok dezavantajı bulunmaktadır. Kişilerin hem yakıttan tasarruf edebilmeleri hem de konforlu yolculuk gerçekleştirebilmeleri için; motorun senteye getirilmesi gereklidir. Eğer aracın emme ve egzoz milleri ayrı ise; kişinin sente ayarını bu ikisi için de yapması gereklidir.

Motor Sente Atlamasının Nedenleri Nelerdir?

Motor sente atlamasının nedenleri şu şekildedir:

 • Kişinin aracının LPG’li olması durumunda, belirli periyotlarda aşırı ısınma problemi yaşanmaktadır ve bu problemin bir sonucu olarak da motor sente atlamaktadır.
 • Araçların triger değişimleri belirli periyotlarda yapılmaktadır ve bu değişim işleminin yapıldığı sırada hatalı motorun senteye getirilmesi işlemi sonucu; motor sente atlamaktadır.

Motor Sente Ayarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılmaktadır?

Motor sente ayarının bozulduğunun anlaşılabileceği durumlar şu şekildedir:

 • Aracın normal zamandaki yakıt tüketiminden çok daha fazla yakıt tüketiyor olduğunun gözlenmesi durumunda; motor sente ayarının bozulmuş olabileceğinden şüphelenilmesi gereklidir.
 • Motorun eskiye oranla daha gürültülü çalıştığının gözlenmesi durumunda; motor sente ayarının bozulmuş olabileceğinden şüphelenilmesi gereklidir.
 • Kişinin aracı kullanırken yüksek devire ulaşamadığını gözlemlemesi durumunda; motor sente ayarının bozulmuş olabileceğinden şüphelenmesi gereklidir.
 • Kişinin aracın çekiş gücünde eskiye göre bariz bir düşüş olduğunu gözlemlemesi durumunda; motor sente ayarının bozulduğundan şüphelenmesi gereklidir.
 • Kişinin arabayı kullanırken sık sık ya da ara ara tekleme problemi ile karşı karşıya kalması durumunda; motor sente ayarının bozulmuş olabileceğinden şüphelenmesi gereklidir.
 • Kişinin arabasının durup dururken stop ettiğini gözlemlemesi durumunda; motor sente ayarının bozulmuş olabileceğinden şüphe etmesi gereklidir.

Motor Sente Ayarı Nasıl Yapılabilmektedir?

Motor sente ayarının yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle kişinin; birinci silindirin üst ölü noktasını, belirlenen lift değerine ayarlaması gereklidir. İlgili ayarlama yapıldıktan sonra ise; pim yardımı ile krankın kilitlenmesi gereklidir.
 • Krank kilitlendikten sonra; emme liftlerinin gerekli noktasına komperatörün yerleştirilmesi gereklidir.
 • Bu işlem de tamamlandıktan sonra kişinin eksantrik mili ilgili değere doğru çevirmesi gereklidir. Bu işlem yapılırken motor da senteye getirilmektedir.

Motorun Senteye Getirilmesinin Ücreti Neye Göre Belirlenmektedir?

Motorun senteye getirilmesinin ücretini belirleyen etkenler şu şekildedir:

 • Kişinin aracının modelinin kaç olduğu ve kişinin aracının markasının ne olduğu, bu konuda önemlidir.
 • Kişinin bulunduğu şehre göre motorun senteye getirilme ücreti de değişiklik göstermektedir.
 • Motor senteye getirilirken harcanması planlanan sarf malzemeler önem teşkil etmektedir. Malzemelerin kalitelerine göre fiyatları farklıdır. Ayrıca bu işlemi yapan kişinin işçiliğine göre de ücretlendirme değişiklik göstermektedir.

Motorun Senteye Getirilmesi Kişinin Kendinin Yapabileceği Bir İşlem Midir?

Motorun senteye getirilmesi kişinin kendisinin yapabileceği bir işlemdir. Ancak bu işlemi yapacak olan kişinin motor bilgisinin iyi olması gereklidir ve dolayısı ile yüzeysel bir motor bilgisi ile yapılabilecek bir işlem değildir. Kişinin bu işlemi kendisinin yapabileceği ile ilgili en ufak bir tereddütünün olması durumunda; bu işlemi başkasına yaptırması tavsiye edilmektedir. Her ne kadar işlem basit bir işlemmiş gibi gözükse de; hataya yer vermeyen bir işlemdir ve dolayısı ile içerisinde risk barındıran bir işlemdir. Kişinin tereddüt ederek yaptığı en ufak bir yanlış tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden motor bilgisi iyi olmayan kişilerin; ilgili yetkili servis ile görüşmesi veya güvendiği bir ustaya danışması gereklidir.

Atiker Sıralı Sistem Gaz Ayarı Nasıl Yapılır?

Previous article

Karbüratör Hava Ayar Vidası Nerede?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir