Araba Arızaları

Motor Neden Yağ Yakar? Motorun yağ yaktığı nasıl anlaşılır?

0

Motor neden yağ yakar ve motorun yağ yaktığı nasıl anlaşılır?

Aracın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için motoru destekleyen bazı sıvılar sürekli kullanılmaktadır. Bu sıvılar aracın motorunu koruyarak  güvenli bir yolculuk imkanı sunmaktadırlar. Motor yağı, aracın motorunun üzerinde oluşan sürtünmeyi azaltarak herhangi bir motoru yeme durumunu ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanı sıra sürtünmenin etkisi ile motorun ısınmasını yani hararet yapmasını ortadan kaldırmaktadır. Bazı araçlar yağ yakabilir peki sizce bu durum neden oluşuyor?

Arabalarda Yağ Yakma Nedir?

Motor üzerinde bulunan pistonların temas ettiği bölgeyi kayganlaştırarak sürtünmeyi azaltan motor yağları motorun alt kısmında bulunmaktadır. Pistonların üst kısmında ise arabanın çalışmasını sağlayan yakıt ve oksijenin karışım işlemi gerçekleşmektedir. Motorunuzun alt kısmında bulunan yağın üst kısımda oluşan tepkimeye katılması motorun yağ yakması olarak nitelendirilmektedir. 

İlk sebep olarak motorun üst kısmında yağın yakıta karışmasını engelleyen segmanların gevşemesi durumunda alt kısımda bulunan yağ üst kısıma geçebilir. Bu geçiş sebebi ile motor yağ yakmaya başlar. İkinci sebep ise motorda bulunan sibopların zarar görmesidir. Emme sibopları ve etrafında bulunan parçalar arızaya düştüğü zaman yağ, yanma odasına kaçarak motorda yağ yakımı devreye girer. Eğer motorunuzun yağ durumunu sürekli kontrol etmezseniz herhangi bir yağ yakım durumunda orada bulunan yağ azaldığı için motor içerisinde bulunan diğer parçaların aşınma olayı daha çabuk gerçekleşir. Son ve en önemli sebeplerden biri ise aracı sürekli yüksek devirlerde kullanmaktır. Bu sebeple motorunuz kendini çok zorlayacak ve çabucak zarar görecektir. 

Araba motorunun yağ yaktığı nasıl anlaşılır?

Aracınızın motorunun yağ yaktığını anlamanın en kolay yolu egzozdan çıkan dumanın rengidir. Bunun sebebi egzozdan çıkan duman motorla ilgili birçok bilgiyi bize sağlamaktadır.  Eğer aracınızın kaput bölgesini açtığınızda yüzünüze doğru bir hava üflemesi gerçekleşiyorsa aracınız yağ yakıyor anlamına gelebilir. Ama bu kesin bir sonuç değildir. Bu gibi bir sorunla karşılaşmamak için mutlaka araç kontağının kapalı durumdayken motor yağının seviyesi ölçülmedir.

Motorlarda hangi duman hangi anlama gelir?

Mavi Duman: Eğer aracınızın egzozundan mavi renkte bir duman çıkıyorsa aracınız yağ yakıyor anlamına gelmektedir. Acilen aracınızı bir araç motor ustasına göstermeniz gerekmektedir.

Gri Duman:  Aracınızın egzozundan gri bir duman çıkıyorsa bu da araç motorunun yağ yakmaya doğru ilerlediğinin habercisidir. 

Vergi İndirimi Sonrası Güncel Araba Fiyatları

Previous article

Araba Elektriği Arızaları Nelerdir? Araçta Elektrik Arızası Var ise Ne Yapılmalıdır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir