Blog

Modifiye Arabalarda Oluşan Hasarlar

0

Otomobiller için modifiye kelimesi duyulunca akla gelen ilk şey, otomobilin gücünü, yol tutuşunu arttırmak veya görünüşü ile ilgili değişiklik yapmak gelmektedir. Ancak bu tanımlama yeterli olamamaktadır. Modifiye, otomobillerin amortisör boylarını kısaltıp motor üzerinde de çeşitli değişiklikler yapılarak arabanın güç artışına neden olan değişiklikler için yapılmaktadır.

Modifiye Araçlarda Uygulanan Çeşitli Değişiklikler

Modifiye işlemi uygulanan araçta çeşitli değişiklikler gerçekleştirilmektedir. Bu değişiklikleri far değiştirme, otomobili film kaplatmak, cam filmi uygulaması yapmak, yüksek sesli egzoz ile değişim, ses sistemlerini değiştirtmek, aracın beyniyle oynama yapmak, otomobili baştan aşağıya değiştirmek olarak sıralamak mümkündür.

Modifiye Araçlarda Yapılan Değişikliklerle Meydana Gelebilecek Olan Hasarlar

Modifiyeyi hobi haline getirenler olmakla beraber bunu meslek haline getirmekte olanlar da bulunmaktadır. Genel itibariyle bakıldığında aracın güç performansını arttırmak veya görünüşü güzelleştirmek için bu meslekle uğraşanlara sık sık başvuru yapılmaktadır. Ancak bu başvurularda dikkat edilmesi gerekenler yasal sorun ve teknik açıdan konular bulunmaktadır. Bu nedenle bazı uygulamalar yasaklanmış durumdadır. Ancak yasal olmasına rağmen araba ciddi hasar görebilmektedir.

Far değişiminde far satışları yasal olmasına rağmen bazı markalardaki yüksek ışık yayan farlar yayaları ve karşı taraftan gelen otomobil sürücülerini olumsuz etkilediğinden araç muayenelerinde ağır hasarlı olarak belirtilmektedir. Otomobil film kaplatılırken de güvenilir ve işini iyi yapan yerler ile çalışmakta fayda vardır. Çünkü film kaplama esnasında ısıl işlem uygulandığından dolayı araçta çizikler, boya lekeleri oluşabilmekte ve yapışkan artıkları kalabilmektedir. Egzoz değişimi ile ses yükseltmesi yaptıran sürücüler ise hem Trafik hem de Kabahatler Kanunu kapsamında ceza ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Araç muayenelerinde de hafif kusurlu olarak belirtilmektedir. Ses sistemlerini değiştirerek yüksek seste kullanmak ise araçtaki elektrik kapasitesini kullanmakta ve akünün daha çabuk bitmesine neden olmaktadır. Araç beyniyle oynamaksa aracın garanti kapsamına çıkmasına sebep olabilmekte ve araç muayenelerinde ağır kusurlu olarak belirtilmektedir. Sonuç olarak araçlarda yapılan bu değişikliklerin hepsi yasal olmalı ve teknik açıdan da uygulamaların araca hasar vermeden yapılması gerekmektedir. Araç sahiplerinin bu nedenle dikkatli olması kendi yararına olacaktır.

Araba İç Modifiye Nasıl Yapılır

Araba İç Modifiye Nasıl Yapılır

Previous article

Motorsuz Arabalar Kaç Km Hız Yapar?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog