Blog

Mekanik Benzin Pompası Nedir?

0

Mekanik benzin pompası karbütörlü araçlarda bulunur. Bu pompa sayesinde benzin depodan çekilir ve karbütöre gönderilir. Mekanik benzin pompası yerine bu parçaya benzin otomatiği dendiği de olur. Özellikle klasik otomobillerde bu sistem kullanılmaktadır. 

Mekanik benzin pompası ortalama 0,3 bar kadar basınç kullanarak yakıtı basar. Benzin otomatiğine gelmeden önce yakıt filtreden geçmiş olur. Devreye giriş yapan yakıt enjeksiyonludur. Buna EFI adı verilir. Asıl adı elektronik yakıt enjeksiyonudur. 

Elektrikli Yakıt Enjeksiyonu

Elektrikli yakıt enjeksiyonunda elektrikli benzin pompası deponun içinde yer alır. Yakıt bu şekilde basılır. Mekanik benzin pompası adı üzerinde mekanik bir işleyişe sahiptir. Hareketini levye kolu adı verilen aksamdan alır. Buna eksantrik mil de denir. Bu kol sayesinde pompa içinde bulunan diyafram hareket ettirilir. Bu hareket yukarı ve aşağı yönlüdür. Hareket sayesinde emme ve basma sağlanmış olur. Levye kolunun hareketini sağlamak için bi kam bulunur. Bu özel kam, yakıt emildiği sırada açılır.

Elektrikli Yakıt Enjeksiyonu Emme 

Elektrikli yakıt enjeksiyonunda emme diyafram odası ile yakından ilişki bir kavramdır. Pompa diyaframının üst kısmı diyafram odası olarak adlandırılmaktadır. Burası araçta yakıtın dolduğu yerdir. Diyafram kolunu çektiğiniz zaman diyaframda alçak basınç oluşmaya başlar. Bu duruma vakım oluşması da denir. Akışkan özellikteki sıvı her zaman düşük basıncın olduğu yere doğru eğilmek ister. Yani emme ile oda dolmuş olur. 

Elektrikli Yakıt Enjeksiyonu Basma

Elektrikli yakıt enjeksiyonunda basma nedir? Elektrikk mili döndüğü sürece, levye arka tarafta kalacaktır. Bu kısım manivela kolu ile bağlıdır. Adeta bir yay etkisi oluşacak be bu diyafram kendisini yukarı doğru itecektir. Bu durumda basma çek valfi açılmış olur ve ters orantlı olarak emme çek valfi kapanır. Artık sıvıların sıkıştırılması mümkün değildir. Hacimde düşüş yaşanmıştır. BU durum basınçlı olan kapalı kabın terk edilmesi anlamına gelir. 

Pompa Rölantisi

Pompa rölantisi pompanın boşta çalışması olarak adlandırılmaktaır. Motorun çalıştığı süre boyunca eksantrik mil dönmüş olur. Benzin pompası bu sayede çalışır. Ne var ki motorun çalıştğı zaman illa karbütöre yakıt gönderilmesine gerek olmaz. Özellikle gaz pedalına basmadığınız zaman, yokuş aşağıya inerken buna ihtiyaç duymazsınız. Zaten yakıt odasında gerekli miktarda yakıt olduğu zaman giriş kendiliğinden kapanacaktır. 

Mekanik benzin pompasının çalışma prensibine göre, ihtiyaç olmadığı zaman, yakıt gönderilmeyecektir. Karbütör ihtiyaçtan fazla yakıt basamayabilir. Bu durumda yakıt diyafram yayının aşağı konumda kalmasına neden olur. 

Benzin Pompası Arızası Yaşanması

Benzin pompası arızası yaşanması tehlikeli bir durumdur. Çünkü benzin yanıcı ve patlayıcı özelliklere sahiptir. Yangın çıkma ihtimali bulunur. Özellikle pampanın kontrol edildiği ve tamiri yapıldığı zamanlarda çok dikkatli olmakta fayda var. Bunun için;

  • Asla sigara ya da ateş ile yaklaşmayın,
  • Motorun soğumasını beklemeden hareket etmeyin, 
  • Akü kutup başlarını sökün,
  • Tedbiri hiçbir zaman elden bırakmayın. 

Benzin Pompası Arızası Yaşanması Durumunda Yapılan Kontroller

Benzin pompası arızası yaşanması halinde kontrol yapılması için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli:

  • Pompayı ilk olarak gözünüz ile kontrol edin, 
  • Pompada benzin sızıntısı olup olmadığına bakın, 
  • Depoda benzin var mı kontrol edin, 
  • Benzin varsa depoda bulunan benzinin sorunsuz bir şekilde pompaya gidip gitmediğine bakın,
  • Benzin hortumlarına bakın. Eğer benzin hortumlarında yırtık ya da delikler varsa, buralardan yakıt sızıyor olma ihtimali oldukça yüksektir. 
  • Yakıt filtresini kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Tıkanıp tıkanmadığına bakın. 

Muafiyetli Src Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Previous article

Muafiyetli Kasko Nedir Avantajları Nelerdir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog