Blog

Manuel Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

0

Adım adım manuel vitesli araba nasıl kullanılır yazımızla, araba kullanmayı bilmeyenler için başlangıç düzeyinde bir eğitim olmasını amaçladık. Araba kullanmayı bilmiyorsanız yanınıza birini alarak yazılan adımları uygulamanızı öneririz. Yazıda anlatılan araba sürme taktiklerini trafiğe kapalı, güvenilir bir alanda uygulamanız gerekmektedir. Araba sürmeye başlamadan önce kendi can sağlığınızla birlikte trafikteki diğer sürücü ve yolcuların can sağlığını düşünmeniz hayati değer taşımaktadır.

 Aynalarınızı Ayarlayın

 Yan ve dikiz aynalarınızı, arkanızda ve yanda ne olduğunu görebilmeniz için ayarlayın. Tenha bir alanda olduğunuzdan ve önünüzde yeterince boş alan bulunduğundan emin olun, böylece herhangi bir şeye girmeden farklı hızlarda hareket edebilirsiniz.

 Dişlilerin Nerede Olduğunu Tanıyın

 Motor kapalıyken, çubuğu hareket ettirin. Tüm dişli düzenlemeleri “H” şeklindedir, ancak geri vitesin yeri değişkendir. Bu çubukta, geriye doğru sağa ve aşağı yöndedir. Diğer çubuk vardiyalarında geriye doğru sola ve yukarı kaydırır.

 Pedalları Tanıyın

 En solda pedal değil, sürüş sırasında ayağınız için bir dinlenme yeri. Debriyaj pedalı soldan ikinci. Fren sırada ve gaz en sağda.

 Aracı çalıştırmak için boşta durmalısınız (“H” nin yatay kısmı) ve debriyajı sonuna kadar bastırınız. Nötr olduğunuzdan emin olmak için, çubuğu ileri geri oynatın.

 Aracı Boşta Çalıştır

 Aracı çalıştırmak için, debriyajı sonuna kadar içeri itin, basılı tutun ve anahtarı çevirin. Debriyajı serbest bırakmadan önce aracın boşta olduğundan emin olun. Nötr yarık, “H” nin ortasındaki çubukla temsil edilen dişliler arasındaki boş alandır. Nötr olup olmadığınızı görmek için, sola ve sağa hareket edip edemediğinizi görmek için çubuğu hafifçe hareket ettirin. Yapabilirsen, tarafsızsın.

 Şimdi orada motor çalışıyor, hiçbir şey yapmıyor ve hiçbir yere gitmiyorsunuz, bu ilk adım için gayet iyi.

 Birinci Vitese Geçiş

 Şimdi debriyajı sonuna kadar itin ve vites kolunu kullanarak aracı ilk vitese alın. Genelde çubuğu önce sola, sonra da kendinizden uzağa doğru iterek bulacaksınız.

 Debriyajı içeride tut yoksa arabayı oyalarsın! Ancak endişelenmeyin: Vitese geçmeye çalışırken oyalanacaksınız, ancak zamanla elde edeceksiniz! Ome araçlarda acil durum butonu veya park, fren kontrolü (yukarıdaki gibi) vardır. Diğerlerinin çoğunda sonunda serbest bırakma düğmeli bir kol bulunur.

 Acil Durum Frenini Bırakın

 Şimdi araç çalışıyorken, acil durum freninizin (el freni) kapalı olduğundan emin olun. Düz bir zeminde olduğunuzdan, ne yapacağınıza karar verirken araba hiçbir yere kaymaz.

 Vitese geçmeye çalışırken oyalayacaksınız, ama zamanla anlayacaksınız!

 Debriyajı Bırakın ve Motora Biraz Gaz Verin

 İlk viteste olduğunuzda, aracın hareket etmeye başladığını hissedene kadar debriyajı yavaşça bırakın.

Bu zor kısmı! Bu ısırma noktasına dair bir fikir edinin (araç biraz titremeye başladığında), çünkü manuel sürüşü daha kolay kullanmayı öğrenir. Hemen konuya gelene kadar pratik yapın.

 Gaz pedalına biraz basarak hafifçe biraz gaz eklemeye başlayın. Takometre iğnesini “1” veya “2” gibi, yani 1000 ila 2000 dev / dak hareket ettirecek kadar gaz verin. Çok az gaz verirseniz, araba durur. Çok fazla şey verirseniz, yeni başlayanlar için büyük bir sorun olmayan debriyajı yakmaya başlarsınız, ancak zamanla debriyajı aşındırabilir.

 Vites Bağlantısından Sonra Debriyajı Bırakın

 Şimdi arabaya biraz gaz verdiğiniz için, henüz debriyajı tamamen serbest bırakmayın. Viteslerin devreye girdiğini hissedebildiğiniz zaman serbest bırakın. Bu, ayağınızın tabanından hissedebileceğiniz bir titreşim gibi hissedecektir. Bu noktaya ulaştığınızda, debriyajı serbest bırakabilir ve otomatik şanzımanlı arabada yaptığınız gibi debriyajı kullanmadan dolaşabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Manuel Araba Nasıl Kullanılır

  • Antrenman yapabileceğiniz hiç kimsenin olmadığı düz, asfalt bir yer bulun.
  • Motorların kapalıyken dişlilerin nerede olduğunu öğrenin.
  •  Debriyajı içeri itin ve motoru çalıştırın.
  •  Debriyaj hala kapalıyken, çubuğu ilk vitese alın.
  •  Otomobil biraz yuvarlanıncaya kadar debriyajı yavaşça bırakın.
  •  Sol ayağınız hala debriyajın üzerindeyken, araca takometre 1000 veya 2000 d / d okuyana kadar sağ ayağınızla biraz gaz verin.
  • Vitesin geçtiğini hissettiğinizde, debriyajı sağ ayağınızı hala gazla tutunuz. Doğru miktarda gazla arabanız ileri doğru hareket etmeye başlayacaktır.

Klasik Araba Nedir ve Bir Arabayı Klasik Araba Yapan Özellikler Nelerdir

Previous article

Arabalarda Yakıtı Etkileyen Temel Unsur

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog