Blog

KW-HP Nedir? Beygir Gücü Nasıl Hesaplanır?

0

KW-HP Nedir? Beygir Gücü Nasıl Hesaplanır?

KW-HP Nedir sorusundan önce beygir gücü hesabının ve KW-HP’nin birbiriyle bağlantılı iki kavram olduğunu bilelim. Bu kavramların ilişkisi ve hesaplama işlemleri ile aracın performans gücü öğrenilmektedir. İyi bir araç performansı için aracın beygir gücünün yüksek olması gerekmektedir. Araçların sahip olduğu beygir gücü, araç ruhsatı üzerinde bulunmaktadır. Ruhsat üzerinden beygir gücüne yönelik bilgiler edinilebilmektedir. KW-HP ifadeleri, araç gücü hakkında bilgi veren birer terimdirler. KW terimi, kilowatt’ı ifade etmek için kullanılmaktadır. HP ise beygir gücünün ifade etmek için kullanılmaktadır. Bu terimlerin sahip olduğu değerler kullanılarak, araca yönelik performans hesaplamaları yapılmaktadır. Araçların ruhsatlarında, KW gücü ifade edilmektedir. Bu KW gücü hesaplama yoluyla, HP’ye çevrilip, beygir gücünün rakamsal değeri bulunmaktadır. Hesaplama işlemi için izlenecek yol ve tüm ayrıntılar alt başlıklardan öğrenilebilmektedir.

KW-HP Beygir Gücü Hesaplaması İçin Bilinmesi Gerekenler

KW-HP beygir gücü hesabı bilgisi, sayısal değerlerden oluşmaktadır. Kilowatt ve beygir gücü birbiri ili ilişkili değerlere sahiptir. Bu değerler üzerinden hesaplama yapılarak, aracın beygir gücü hakkında bilgi edinilmektedir. KW-HP beygir gücü hesaplaması için bilinmesi gerekenler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kilowatt değeri, rakamsal olarak bilinmelidir.
 • Kilovat değerinin, HP değerine çevrim işleminin bilinmesi gerekmektedir.
 • Çevirme işlemi için kullanılacak oran bilinmelidir.

Bu bilgiler yardımı ile KW değeri, HP değerine çevrilmektedir. Çevirme işlemi sonucu elde edilen HP rakamı, aracın beygir gücünü ifade etmektedir. Beygir gücünün rakamsal değeri üzerinden araç performansı hakkında bilgi alınmaktadır. Beygir gücü hakkında doğrudan bilgi alınamamasının sebebi, araç ruhsatlarında sadece Kilowatt bilgisinin yer almasıdır. Ruhsatta yer alan KW değeri, HP değerine çevrilip, beygir gücü öğrenilmektedir. Çevirme işlemi için izlenmesi gereken aşamalar alt başlıkta yer almaktadır.

Kilowatt’ı Beygir Gücüne Çevirme İşlemi Oranı

Kilowatt’ı beygir gücüne çevirirken oran, 1.341 olarak alınmalıdır. Kilowatt’ı Beygir gücüne çevirme işlemi sırasında çarpma işlemi uygulanmaktadır. Standart olarak belirlenen, 1.341 rakamı, Kilowatt ile çarpılmalıdır. Bu oran tüm araçların beygir gücünün hesaplanmasında kullanılan standart değerdir. Standart oranın kullanımı için izlenecek aşamalar, şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Standart hesaplama oranı 1.341 olarak belirlenmiştir.
 • Bu oran hesaplama sırasında, KW İle çarpılmalıdır.
 • KW değeri ise araç ruhsatı üzerinde yer almaktadır.

Yukarıda yer alan aşamaların, KW değeri üzerine uygulanması ile hesaplama gerçekleşmektedir. Araçların beygir gücü hakkında bilgi, ruhsat üzerinden yer almamaktadır. Bu duruma bağlı olarak, ruhsat üzerinden Kilowatt’ın rakamsal değeri öğrenilmelidir. KW değeri, standart oran yardımı ile HP değerine çevrilmelidir. Bulunan HP değeri hesaplaması, aracın beygir gücünün rakamsal değerini vermektedir. KW- HP değerinin kullanımı ile uygulana çevirme işlemi için izlenecek yol, alt başlıktan öğrenilebilmektedir. Çevirme işleminde değerler, doğru oran ile çarpılmalıdır.

KW-HP Değerleri İle Çevirme İşlemi Nasıl Yapılır?

KW-HP rakamları ile çevirme işlemi yapılırken, Kilowatt değeri bilinmelidir. Kilowatt değeri üzerinden yapılan hesaplama ile HP değeri bulunmaktadır. Bulunan HP değeri ise beygir gücünü ifade etmektedir. KW değerinin HP değerine çevrilmesi ile beygir gücünün rakamsal değeri elde edilmektedir. Bu değer aracın performansı hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlamaktadır. KW-HP çevirme işlemi için izlenecek aşamalar, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Öncelikle, aracın ruhsatına bakılmalıdır.
 • Ruhsat üzerinde bulunan Kilowatt değeri alınmalıdır.
 • Kilowatt değeri, 1.341 ile çarpılmalıdır.
 • Çarpma işlemi sonrası elde edilen rakam, HP değerini vermektedir.
 • HP’nin rakamsal değeri, beygir gücünün rakamsal değeridir.

Bu aşamaların tamamlanması ile çevirme işlemi sonlanmaktadır. Çıkan rakamsal değer, aracın beygir gücünün ifade etmektedir. Beygir gücü yüksek olan araçlar, performansa açısından yüksek özellikler taşımaktadır. Beygir gücünün rakamsal ifadesinin büyüklüğüne göre araç performansının ne kadar yüksek olduğu hakkında bilgi edinilir. 

KW-HP Hesaplaması Sonuç Değerleri

KW-HP hesaplama sonucu rakamları, düşük veya yüksek oranlı çıkabilmektedir. Üst başlıkta bulunan, çevirme işlemi ile beygir gücü rakamı elde edilmektedir. Beygir gücü hesaplaması sonucu elde edilen rakam düşük ise araç performansı da düşük olacaktır. Beygir gücü yani HP değeri, hesaplama sonucu yüksek bulunduysa, aracın performans özelliği de yüksek olacaktır. KW-HP hesaplamaları sonucunda aracın hem beygir gücü hakkında hem de performansı hakkında bilgi edinilmektedir. Hesaplama işleminin doğru yapılması için KW ve hesaplama Oranının doğru alınması gerekmektedir.

HGS Kaçak Geçiş Cezası Ne kadar? HGS Dolumu Nereden Yapılır?

Previous article

Conta Yakmak Nedir? Conta Yakmak Nasıl Anlaşılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog