Klasik Arabalar

Klasik Araba Nedir ve Bir Arabayı Klasik Araba Yapan Özellikler Nelerdir

0

Klasik araba olarak nitelendirilen araba, en basit tabiriyle eski arabadır. Dünyada klasik arabanın tanımı çeşitli şekillerde yapılsa da eski araba konusunda tüm milletler mutabıktır. Klasik arabalarda ortak tema, koleksiyona katılmak için hurdaya ayırmaktan ziyade, toplanmaya ve korunmaya veya onarılmaya değecek kadar tarihi ilgisi olan eski arabalardır. 25 yaş üstü arabalar genellikle klasik araba olarak nitelendirilir. Elbette ki her yaşlı araba klasik araba değildir. Koleksiyon değeri ve belirli bir kaliteye sahip olması o arabayı klasik araba kategorisine sokacaktır.

Klasik araba modelleri kategorisinde niş bir pazar söz konusudur. Bu pazarda, artık üretici tarafından üretilmeyen, orijinal fabrika istatistiklerine uymayan ve en azından motoru çalışan eski modellerdir.

Konforlu ve düzenli bir sürüş için uygun olmayan klasik arabalar, gelişen araba teknolojilerinde bulunmayan araç sürme keyfini yaşatması ile ön plana çıkıyor. Hissederek kullanma denilen fiili durum klasik araba sürücüleri için geçerli olsa gerek. Klasik araba tutkunları aracın kozmetiğinden ve modifiyesinden çok bu sürüş keyfi için klasik araba tutkunu olmuşlardır. 

Düzenli sürüşler için uygun olmayan bu klasik arabalar, sürüş değerini aşan farklı bir değere sahiptir. Bu nadir rastlanılan modeller takip eden yıllarda değerine değer katar. Üretildiği dönemdeki kalitesi ve kusursuz üretimi nedeni ile bu otomobillere sahip olanlar tarafından asla sevilmekten vazgeçilmezler.

Klasik bir arabayı basit bir şekilde ele almak gerekirse, modern tarzın her yeni model üretimi sırasında ilham aldığı yüksek stil, tasarım ve zarafet barındıran, en yüksek sınıf seviyesindeki arabalardır. Bu tür arabalara örnek vermek gerekirse, Türk dizilerinde genellikle mafya babalarının kullandığı otomobiller örnek verilebilir. Ülkemizde en çok izlenen dizilerden biri olan EZEL’de ünlü kabadayı Ramiz Karaeski’nin gençlik yıllarında kullanılan Cadillac, klasik araba sevenlerin hayran olduğu bir modeldir. Chevy Impala, bir diğer klasik araba fenomenidir.

Tipik olarak 25 yaş üstü araçlar, klasik araba sınıfına girer. Yıllandıkça lezzetlenen şaraplar gibi otomobillerde kalitesi ve stili ile klasik olmaya, yıllar içerisinde kabul görürler. Eskidikçe değeri düşmez aksine şöhretine bağlı olarak değerlendikçe değerlenirler.

Klasik arabalar günlük kullanıma pek uygun değildirler. Klasik olması ve değerinin standartın üstünde olması nedeniyle korumaya muhtaçtırlar. Klasik araba sahipleri araçlarının aynı şekilde kalması için gerekli özeni göstermek zorundalardır. Bu tarz arabalara binmek isteyenlerin bir şeyi kabul etmeleri gerekir. Klasik arabalar sürekli bakım gerektirir. Sürekli bakım yorucu alsa da bu bakım sürecinden keyif alan tutkunlarda vardır.

Klasik arabaya bilimsel bir tanım yapabilmek pek mümkün değildir. Arabaların her köşesi öznel düşüncelerde oluşmuşken herkesin kabul edebileceği bir tanım yapabilmek oldukça zordur. Öyle ki araç sigorta şirketleri bile klasik araba sınıfına hangi araçları alacağı, hangi araçları almayacağı konusunda zorlanmaktadır. Profesyoneller bile klasik arabanın ne olup olmadığını tanımlamakta güçlük çekiyor. 

Sanat camiası ve sanatçıların şaheserleri gibi, klasik arabalarla ilgili tüm toplulukları kapsayan ve hepsinin kabulünü belirttiği bir tanım henüz yapılamamıştır. Bu araba grupları, bir klasik arabanın üretiminden sonra tam olarak kaç yıl geçince klasik olacağını belirtirken kimi gruplar yaklaşık bir süre göstermektedir. Bazı katı gruplar, hangi arabanın klasik olup olmadığı konusunda katı kurallara sahiplerdir ve bu kurallara uyulması gerektiğini savunurlar.

Her şeyden önce belirtilmelidir ki klasik arabalar ilhamlarını tarihden alırlar. Nostalji görüntülerinin vazgeçilmezidirler. Eski anılar anlatılırken muhakkak belirtilen modellerdir. Herkesin muhakkak dile getirmişliği vardır. Klasik arabanın nesnel bir tanımını yapmak pek mümkün değildir. Sürücüler, tutkunlar ve profesyonel sigorta şirketlerinin fikir birliği yaptığı bir tanımdan söz edilebilir. Buna göre “klasik araba” terimi geçmiş yılların hatıralarına ilham veren, güçlü bir nostaljik öyküye sahip ve yaş almasına rağmen varlığını ve şöhretini hala sürdüren bir araba modelidir.

Elbet bir gün klasik arabanın tadına varacağız…

Araba Elektriği Arızaları Nelerdir? Araçta Elektrik Arızası Var ise Ne Yapılmalıdır?

Previous article

Manuel Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir