Blog

Kış Aylarında Araba Bakımı ve Önemi

0
Araba Bakımı ve Önemi
araba bakımı ve önemi

Kış aylarında araba bakımı ve önemi genellikle sürücüleri en çok zorluk çektiği anlardan biridir. Havanın soğuk olması araba bakımı yapmayı zorlaştırırken, araba bakımı ve önemi noktasında sürücüler bir adım geri atabiliyor.

Günlük hayatımızda işimizi bir hayli kolaylaştıran araçlarımızın değerini herhangi bir nedenle onlardan mahrum kaldığımızda anlıyoruz. Ailemiz için, işe giderken ya da  uzun ve ya  kısa mesafeli seyahatlerde yol arkadaşımız olan taşıtlara canımızı emanet ediyoruz. Peki soğuk hava koşullarının etkisiyle araçlarımızda meydana gelebilecek değişiklikler için yeterli önlemi aldık mı? Bunu bilmekte fayda var. İşte bunun için sağlıklı bir yol tutuşu, sürüş konforu ve ideal yakıt tüketimi için yapmanız gereken hazırlıkları maddeler halinde sizler için hazırladık. Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de bu konularda caydırıcı yaptırımlar uygulansa da sürücülerin en çok ihmal ettikleri arasından kış lastiği ve buzlu havalarda zincir kullanımıdır. Kısa vadede bir takım masraflardan kaçınıldığı düşünülse de kış lastiği kullanmamak arabayı yıpratarak yakıt tüketimini artıracaktır. Karlı havalarda zincir takmadan yola çıkmak ise hem sürücülerin, hem araç içindeki diğer insanlar hem de tüm diğer trafik unsurlarının canının tehlikeye atılması anlamına gelir. Sizlere rehberlik etmesi açısından basit ama son derece önemli kış tedbirlerini aşağıda bulabilirsiniz. 

Kış Aylarında Araba Bakımı ve Önemi

  1. Kış lastiğinin öneminden yukarıda bahsetmiştik. Bunun yanı sıra kış lastiğinin derinlik, diş ve hava boşluğu kontrolü de ayrıca önemlidir. 
  2. Cam suyu ve sileceklerin önceden yapılan kontrolü zamanı verimli kullanmanız ve görüş mesafeniz bakımından önemlidir. 
  3. Araç iç ve dış bölmelerinin aydınlatmalarının sağlıklı çalışması, iç ve dış çevrenin rahat bir şekilde görülmesi.
  4. Yolda kalmak, araçlarda arızalanma ya da bir takım nedenlerle seyre devam edilememesi durumunda başta ilkyardım çantası olmak üzere temiz su, kolay bozulmayan yiyecek, battaniye gibi malzemelerin sürekli bulundurulması ayrıca önemlidir. Yukarıda belirttiğimiz patinaj zincirinin yanı sıra yedek lastik, çekme halatı, seyyar el lambası, tekerlek takozlar, seyir halindeki araçların sizi fark edebilmesi için kullanabileceğiniz reflektif işaretleri de ayrıca önemlidir. Güvenlik ve tamir amaçlı yangın söndürme tüpü, kriko ve bijon anahtarı gibi malzemelerin tamamı trafik kuralları gereği de araçlarda bulundurulması gerekenler arasındadır.
  5. Havalar kötüleşmeden güvendiğiniz tamircilerden yardım ve tavsiye almanız da önemlidir. Bu amaçla işin ustasına yaptırılan fren ve debriyaj balatası kontrolü, motor, yağ ve yakıt kontrolü, şanzıman ve diferansiyel bakımı sürücüler açısından hayati öneme sahiptir. 

B1 Sınıf Ehliyet ile Hangi Araçlar Kullanılabilir? B1 Sınıf Ehliyet Nedir?

Araç Kimin Adına Kayıtlı? Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Previous article

B ve B1 Sınıf Ehliyet Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog