Araba Arızaları

Karbüratör Hava Ayar Vidası Nerede?

0

Karbüratör hava ayar vidası; rölanti ayar vidasının da bulunduğu, korunaklı bir bölgede bulunmaktadır. Bu ayarın mutlaka yapılması gereklidir. Çünkü kişinin yakıt tüketiminde tasarruf edebilmesi ve motoru maksimum verimde çalıştırabilmesi için yapılması gereken bir ayardır.

Karbüratör Hava Ayar Vidasının Yeri Neresidir?

Karbüratör hava ayar vidasının yeri; bir yuva içerisindedir ve korumalı bir bölgededir. Bu yüzden yeri kolay olmasına rağmen, fark edebilmek veya bulabilmek kolay değildir. Hava ayar vidasının bulunduğu bölgede; rölanti ayar vidası da bulunmaktadır. İki vida aynı yerde bulunduğu için, karıştırılabilmeleri muhtemeldir. Ancak bu vidaların renkleri birbirlerinden farklıdır. Rölanti ayar vidası; altın renginde olan bir vidadır. Hava ayar vidası ise; gri renkli olan bir vidadır.

Karbüratör Hava Ayarının Neden Yapılması Gereklidir?

Karbüratör hava ayarının yapılmasının gerekli olmasının nedeni; motorun ihtiyaç duyduğu gücü üretebilmesi için gereklidir. Karbüratör hava ayarının düzgün yapılması durumunda; öncelikli olarak hava ve yakıt oranı ayarlandığından, yanma odasına ideal karışımın gönderilebilmesi mümkün olmaktadır. Dolayısı ile bu durum hem aracın daha az yakıt tüketebilmesini sağlamaktadır hem de aracın çalışma sürecinin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Karbüratör hava ayarının en doğru şekilde yapıldığı nokta; aracın motorunun en verimli şekilde çalıştığı nokta olmaktadır.

Karbüratör Hava Ayarı Nasıl Yapılmaktadır?

Karbüratör hava ayarının yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Kişinin öncelikli olarak; karbüratör tapasını çıkartması gereklidir.
  • Kişinin tapa çıkık halde iken aracını çalıştırması gereklidir.
  • Bu aşamada motorun ısınması gerektiği için; aracın çalışır vaziyette birkaç dakika kadar bekletilmesi gereklidir.
  • L karbüratör vidası sıkılmalıdır ve bu vida sıkılırken motorun en yüksek devire ulaştığı nokta hedef alınmalıdır.
  • Kişinin bir sonraki aşamada T vidasının ayarını yapması gereklidir. Bu ayar yapılırken hedef alınması gereken motor devir aralığı 4000 ile 4400’dür.
  • Kişi T vidasını ayarladıktan sonra tekrar L karbüratör vidasının ayarını yapmalıdır. Bunun için motor devrinin 2800 ile 3100 aralığına gelmesini hedeflemelidir.
  • İlgili ayarlamalar yapıldıktan sonra tapaların takılması gereklidir.

Karbüratör Hava Ayarının Eksik Veya Hatalı Olduğu Nasıl Anlaşılmaktadır?

Karbüratör hava ayarının eksik veya hatalı olduğunun anlaşılabilmesi için bakılması gereken durumlar şu şekildedir:

  • Kişinin öncelikle aracı çalıştırması ve ani bir kalkış yapması gereklidir. Bu noktada doğal olarak araç ani bir fırlama yapacaktır. Fakat bu fırlamadan sonra aracın tıkanması durumu oluyor ise veya araç birdenbire stop ediyor ise; bu noktada kişinin ayarı yanlış yaptığı anlaşılmaktadır. Kişinin ayarı düzeltebilmesi için ise; alt devir ayarını açması gereklidir.
  • Kişi öncelikle aracını çalıştırmalıdır ve bu işlemden sonra motorun boğulduğunu gözlemliyor ise; ayarları yanlış yapmış demektir. Kişinin bu ayarları düzeltebilmesi adına ise; alt devir ayarını kısması gereklidir.

Karbüratör Hava Ayarı Kişinin Kendisinin Yapabileceği Bir Ayar Mıdır?

Karbüratör hava ayarı kişinin kendisinin yapabileceği bir ayardır. Ayrıca kişi bu ayarı kendisi yapar ise; herhangi bir ek ücret ödemek zorunda da kalmamaktadır. Ancak bu ayarın yapılabilmesinin zor olan kısmı; hava ayar vidasının yerinin tespit edilememesidir. Hava ayar vidasının yerinin tespit edilememesinin nedeni ise; korumalı bir bölgede olduğu için bulmanın zor olmasıdır. Kişi eğer hava ayar vidasının yerini bulabiliyor ise ve anlatılan yönlendirmeler doğrultusunda ilgili işlemi yapabileceğini düşünüyor ise; kendisi tek başına herhangi bir ücret ödemeden bu işlemi yapabilmektedir. Ancak kişinin kendisinin yapamaması durumunda yetkili servisten yardım alması tavsiye edilmektedir.

Motor Senteye Nasıl Getirilir?

Previous article

Arabam Bağırıyor Ama Gitmiyor Neden?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir