Blog

Kapalı Devre Yakıt Sistemi Nedir?

0

Kapalı devre yakıt sistemi bize yakıtta meydana gelen değişimi yüzde olarak verir. Motorlarda hava ile yakıt karışımları 14,7 ile 1 yakıt olacak şekilde ayarlanmıştır. Buna ideal oran denir. Motorun düzgün çalışması için bu oran gereklidir. Bu oran sayesinde:

  • Araç yüksek hızı,
  • Soğuk çalıştırma, 
  • Dur kalk,
  • Trafik,
  • Rölanti ayarları ayarlanmış olur. 

Kapalı Devre Yakıt Sistemini Yakından Tanıyalım

Kapalı devre yakıt sistemi nedir gelin birlikte bakalım. Araçlarda hava yakıt karışım oranlarının yeterli seviyelerde olması gerekmektedir. Aksi halde araç performansında düşüşler meydana gelir ve aracınız eskisinde daha çok yakıt tüketimi yapar. Bunun için oksijen sensörü ve araç diğer sensörleri elektrik panaline sürekli bildirim göndermektedir. Bu bildirimler sayesinde her şeyin olması gerektiği gibi gittiğinden emin olunmuş olur. Yeterli miktarda motora yakıt gönderilmesi için oluşan bildirimlere kabaca kapalı devre yakıt sistemi denilmektedir. 

Kapalı devre yakıt sisteminin düzgün çalışması için, oksijen sensörü .ok önemlidir. Motorun hava yakıt oranın ideal düzende olması için araçta hava yakıt dengesinin sağlanması gerekir. Bu devre yakıt sistemi ile genellikle yeni model araçlarda karşılaşıyoruz. Eski araçların sistemlerini incelediğimiz zaman, bu araçlarda kapalı devre yakıt sisteminden ziyade, açık yakıt devre sistemini görüyoruz. 

Kapalı Devre Yakıt Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Kapalı devre yakıt sistemi çalışması lambda sensörü de denen oksijen sensörü sayesinde olur. Egzoz gazında hava olduğu zaman bu sistem devreye girer ve panele geri bildirim gönderilir. ECU adı verilen kontrol sistemi hava yakıt oranının ideal seviyede kalmasını sağlar. Bu döngü devamlı ilerler. Buna kabaca kapalı devre yakıt sisteminin çalışması denir. Bu sağlıklı bir çalışması sistemine örnek olarak gösterilebilir. Ne var ki bu oranlar her zaman ideal olmayabilir. 

Kapalı Devre Yakıt Sisteminde Farklı Bildirimler Verilmesi 

Kapalı devre yakıt sisteminde farklı bildirimler verilmesi de mümkün. Bu duruma örnek olarak fakir hava yakıt karışımını gösterebiliriz. Hava ve yakıt oranının, normalden fazla ölçüldüğü durumlarda, fakir yakıt hava karışımı meydana gelir. Böyle bir durumda araç yakıt miktarını artıracaktır. 

Bazı durumlarda normalden fazla yakıt harcanması söz konusu olabilir. Zengin hava yakıt karışımı olduğu zaman, araç fazla yakıt tüketmeye başlar ve araçtaki oksijen miktarında azalmalar olur. Yakıtın ateşlenmesi de bu durumun bir sonucu olarak etkilenecektir. 

Kapalı Devre Yakıt Sistemi Avantajlı mıdır?

Kapalı devre yakıt sistemi avantajları bulunur. İlk olarak yukarıda bahsedilen iki farklı durumun tespit edilesi için, devre yakıt sisteminin olması gerekir. Aynı zamanda araç bu sistem sayesinde kendisini hafızasında bulunan kayıtlı infolar sayesinde ayarlamaya başlar. Bazı durumlarda araç yakıt tüketim miktarını artırarak bazı durumlarda azaltılmasını sağlar. Bu sayede aracın karşılaşması yüksek olan problemlerin önüne geçilmiş olur. Bu sistem açık devre sistemlerinde daha farklı bir şekilde ilerlemektedir. Bu nedenle konuyu ayrı bir başlık olarak ele almakta fayda var. 

Açık Devre Yakıt Sistemi Nedir?

Açık devre yakıt sistemi eski tip araçlarda daha sık karşımıza çıkar. Bu sisteme sahip olan araçlarda aracın fakir ya da zengin hava yakıt karışım oranına sahip olup olmadığını tespit edemeyiz. Bu nedenle araç panellerine hiçbir uyarı gitmez. Bu durum, hava yakıt karışım seviyelerinin araç tarafından ayarlanamamasına neden olur. Bu sistemin tercih edilmesi özellikle bu dezavantajı yüzünden kullanıcılara önerilmemektedir. Bunun yerine kapalı devre sistemlerinin avantajları daha fazladır ve bu sistemler tercih edilmelidir. 

Hava Yakıt Oranı Nedir, Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Previous article

Motor Soğukken Aşırı Ses ve Titreme Neden Olur Çözümü Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog