Blog

İlk Arabayı Kim Yaptı? Otomobil Ne Demektir?

0
İlk Arabayı Kim Yaptı
Otomobilin İcadı

İlk arabayı kim yaptı diye soruyorsanız gerçek bir araba meraklısısınız demektir. Hadi bu soruya cevap bulalım.

Otomobil, özellikle erkekler için bir tutku haline gelmiş, özellikleri ve modelleri ile say say bitmeyen bir çeşitliliğe sahip, seyahat özgürlüğü, prestij, kalite ve modeline göre sürüş keyfi veren bir araçtır. Otomobil merakının üst seviyede olması için süper spor bir arabaya veya milyon liralık değere sahip lüks arabalara ihtiyaç duymazsınız. Hiç arabanız olmasa bile tüm arabaların her detayına, performansına ve tarihçesine ilginiz olacaktır. Otomobil tutkusu bunu gerektirir. Çok pahalı ve ender bulunan bir arabanız olmasa dahi, motor sevdası, sizi bu alanda tutacaktır.

Eğer sizde, bu araba kaç yakar, en pahalı arabalar, en ucuz arabalar, en lüks arabalar, en hızlı arabalar gibi soruları Google’da arıyorsanız, gerçek bir araba tutkunusunuzdur. 

Peki, bu tutkuyu ortaya çıkartan serüvenin başlangıcında ne oldu? Yani ilk arabayı kim yaptı?

Otomobil ne demektir?

Otomobil kelimesinin kökleri aslen yunanca olan “auto=kendi“ “mobilis=kendi yapabilen”den dilimize geçmiştir. Yani otomobil kendi yapabilen, kendi hareket edebilen anlamına gelmektedir. Modern motorlu otomobillerden önce yük hayvanlarının ve atların da arkalarında bir binek bölümü olduğu düşünüldüğünde kendi giden demekte yerinde olacaktır.

Arabayı Kim Buldu? İlk Arabayı Kim Yaptı?

Otomobil bir kişi tarafından hayal edilerek hayata geçirilen bir makine değildir. Diğer bilim disiplinlerinde olduğu gibi yapılan çalışmalar birikerek, her defasında farklı kişiler tarafından bir adım daha ileriye götürülerek yapılan çalışmaların sonucunda ortaya çıkmıştır.

13. Yüzyıl – Roger Bacon

Roger Bacon adlı abimiz, insan müdahalesi olmadan gidebilecek bir araç hayal etmiş ve bunu çizmiştir. Otomobilin icadı için ilk ateş burada, 13. Yüzyılda yakılmış oldu.

15. Yüzyıl – Leonardo da Vinci

Roger Bacon’un hayalini kurduğu, tasvir ettiği bu makineden yola çıkan Vinci kolları sıvayarak bu hayalin eskizini yapmıştır.

 16. Yüzyıl – Verbiest

Verbiest, Leonardo da Vinci’nin meşhur eskiz defterindeki çizimi kullanarak Çin İmparatoru’na armağan etmek üzere bir oyuncak araba yapmıştır. Bu araba prototip halindedir.

18. Yüzyıl – Anonim Fransız

Bu oyuncak araba prototipini referans alarak buharla çalışan ve kendi kendine gidebilen ilk arabayı yapmıştır.

19. Yüzyıl Başları

Yüzyıl başında elektrik ile çalışan ilk araba yapılsa da yeterli olmamıştır.

19. Yüzyıl  Ortaları

Bugünki arabalara benzeyen ilk otomobilin temeli 19. Yüzyıl ortalarında atılmıştır. İçten yanmalı motorun keşfi ve benzinin yakıt olarak kullanılmaya başlaması ile bugüne ışık tutan arabalar ortaya çıkmıştır.

Benzinle çalışan ilk otomobil olması, hızlı bir şekilde hareket edebilmesi gibi özelliklere sahip olması ile ilgi odağı olan bu arabalar fabrikalarda seri üretime geçmiştir ve insanlardan gelen taleplere göre özel ihtiyaçlara göre üretilmiştir.

Arabanın icadı tarihte önemli birikimler sayesinde ortaya çıkmıştır. Öyle ki yüzyıllarca ortak aklın ortaya çıkardığı bir makine sistemidir. Bu icat sayesinde insanlar daha kolay ve güvenli seyahat etmenin yanında , güçlü bir istihdam ve ekonomi oluşturmuştur.

Araba Nasıl Park Edilir?

Previous article

ASR ve ESP Sistemleri Nedir? ESP Arızaları Nelerdir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog