Blog

İcradan Araba Almak ve İcrada Araba Satışı

0
İcradan araba nasıl alınır?
İcradan Araba Almak

İcradan araba almak mantıklı mı? İcradan nasıl araba alınır ve icradan araba saıtşı ile ilgili bilgiler. Her vatandaşın yeni bir  araba alması için geliri ve birikimi yetmeyebilir.Bu yüzden bazı kişiler icradan satılan arabaları almak isterler. Böylelikle hem ucuz hemde çok az kullanılmış bir arabaya sahip olmuş olurlar.2. el arabaya çok fazla ücret vermektense icradan alınan araba tüketici için daha avantajlı bir hale gelmiş olur.Hatta  icradan aldığı bu arabayı 2. el pazarında üzerine kar koyarak satma imkanı bile bulabilir.

İcra nedir?

İcra,borçlunun borçlarını istenilen sürede ödeyememesi sonucunda kendisine kayıtlı olan bütün mal varlığına Devlet İcra Müdürlüğü tarafından el konulması olarak tanımlarız.Öncelikle borçlu borçlarını ödeyene kadar icra takibi başlatılır.Ödemediği süre dolunca el koyma işlemi başlar ve daha sonra bu kişinin mal varlıkları ihale açılarak satışa çıkar.İhaleye katılabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve nüfus cüzdanı olması,Türk vatandaşı olmak zorundadır.
İhaleye Katılma Adımları
Katılma şartlarını taşıyan her vatandaş  almak istediği arabanın  teminat değerini  yani önceden bir kapora ödemiş gibi öncelikle belirtilen bankaya  ücret  yatırmak  zorundadır.Daha sonra ihaleyi kaybetmesi halinde bu yatırılan ücret geri iade edilir.Bu şartları yerine getirdikten sonra Devlet İcra Müdürlüğü’nün yapacağı duyurudan sonra ihale dosya numarası alıp ihale için istenen bütün evrakları tamamlamanız gerekir.

Alınacak Arabada Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhaleden satın alınmak istenen arabanın mutlaka Bilirkişi evrakları ve raporları incelenmeli, sigorta kaydı var mı yok mu,arabanın hasar kaydı ve arabanın vergilerinin,borçlarının, ödenip ödenmediği de dikkatli olarak kontrol edilmelidir.Daha sonra satın alan kişiye parça masrafı ve borç çıkmaması için bu kontroller mutlaka yapılmalıdır.İhaleye çıkan arabalar değerinin yarısından azına satışa çıkar.Açılan ihalede satış gerçekleşmediği taktirde bir daha ki yapılacak ihalede bu oran daha da düşüşe geçer.Ayrıca arabanın fiyat teklifini Adalet Bakanlığı internet sitesi ”e-satış” tan da ihaleden bir gün önce verilir.İhaleye fesat karıştığında veya farklı aksilikler sonucu ihale iptal olduğunda, 7 gün içinde  arabayı satın almak isteyen vatandaş ihaleyi fesih hakkına sahiptir.Eğer ihalede hiç bir sorun çıkmadan satış gerçekleştiğinde 10 gün içerisinde satın alan vatandaş satışın bağlı bulunduğu icra dairesine satın aldığı arabanın ücretini yatırmak zorundadır.

B ve B1 Sınıf Ehliyet Nedir?

Previous article

Hatchback Nedir? Hatchback Arabalar Avantajları ve Dezavantajları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog