BlogHaberler

Hurda Araçları Kim Alıyor?

1

Aracınızla kaz yaptıktan sonra kasko belirli bir miktar üstündeki hasarı karşılamaz ve aracınız hurdaya çıkar. Aracın hurdaya çıkması demek aracın tamir masrafının aracın bedelinden fazla olması demektir. Böyle bir durumda aracınızı hurdaya vererek bir miktar para alabilirsiniz.

Kaza yapan aracınızı hurdaya ayırmak için belediyeye müracaat etmeniz gerekmektedir ayrıca belediyenin belirlediği yetkili kişi de aracın hurdaya ayrılması gerektiğini onaylamalıdır. Ayrıca devlet belli yaşa gelmiş araçları sahiplerinden hurda parasına alarak onların yeni araç almaları için destek sağlamaktadır. Şu anda bu destek 16 yaş ve üstü arabalar için yaklaşık on bin Türk lirasıdır.

 Kaza Yapan Hurda Araçları Kimler Alır?

 Birçok sanayi bölgesinde hurda araçları alan araba tamircileri bulunmaktadır. Bu tamirciler sizin kaza yapmış hurda aracınızdaki eksik veya bozuk olan parçaları başka müşterilerinin hurda araçlarından aldığı parçalarla birleştirerek tekrar binilebilecek yeni bir araç yapmaya uğraşırlar. Tamirciler maliyeti düşük olduğu için genelde eski araba almayı tercih ederler.

 Yaşı Büyük Olan Arabalara Hurda Desteği

 Devlet 16 yaş ve üstü yaştaki arabaları hurdaya ayırarak sahiplerine yeni araba alması için faizsiz kredi, hurda teşvik parası ve uzun süreli taksit avantajları gibi olanaklar tanır. Devletin bunu yapma amacı otomotiv sektörünü canlandırmak aynı zamanda doğaya salınan karbondioksit miktarını azaltmaktır.

 Kimler Hurda Desteğinden Yararlanabilir?

 Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin aldığı kararla 2019 yılının sonuna kadar 16 yaş ve üzeri otomobil, otobüs, minibüs, panelvan, kamyonet ve kamyon sahipleri hurda teşvik priminden yararlanabileceği belirtilmiştir. Traktör ve motosikletler ise hurda teşvik kapsamın alınmamıştır.

 Hurda Desteğinin Yararları

 Hurda desteği sayesinde çok fazla karbondioksit üreten 16 yaş üstü araçlar trafikten kaldırılacak ve yerine vatandaşların sıfır araç alması sağlanacak. Sıfır model araçlar yaşlı araçlar göre daha az karbondioksit ürettiği için bu uygulama çevre için yararlı olacaktır. Bu uygulama ile maddi imkanı olmayan dar gelirli vatandaşlar sıfır model yeni bir araba sahibi olabilme imkanına sahip olacaktır. Ayrıca bu uygulamanın otomotiv sektöründeki satışları arttırması bekleniyor. Böylece hem sektör canlanmış olacak hem de istihdam yapılmış olacak.

 Hurda Araçlar Nereye Teslim Edilecek?

 Yetkili mecralar hurda araçların araçlarını öncelikle MKE Hurda Müdürlüklerine, büyükşehir belediyelerine, il özel idarelerine veya özel sektör tarafından işletilen bazı araç toplama merkezlerine teslim edilmesi gerektiğini açıkladı. Ayrıca, vatandaşların araçlarını hurdaya ayırmak yerine doğrudan veya araba satıcıları vasıtasıyla ihraç ederlerse de hurda indiriminden yararlanabileceği belirtildi.

Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Previous article

Araba Neden Su Kaynatır?

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] Hurda Araçları Kim Alıyor? […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog