Blog

HGS Kaçak Geçiş Cezası Ne kadar? HGS Dolumu Nereden Yapılır?

1

HGS Kaçak Geçiş Cezası Ne Kadar?

HGS Kaçak Geçiş Cezası 2020 fiyatları olarak güncellenecektir. HGS, Hızlı Geçiş Sistemi olarak adlandırılmaktadır. Hızlı Geçiş Sistemi uygulaması ile birlikte karayollarında trafiğe sebep olan nakit para tahsilatı sona erecektir. HGS uygulaması OGS’ye göre daha kullanışlı ve ücreti olarak daha uygundur.

HGS Uygulanan Yollar

Hızlı Geçiş Sistemi(HGS) İzmir-Aydın Otoyolu, İzmir-Çeşme Otoyolu- Boğaz Köprüleri, Avrupa ve Anadolu Otoyolu ile Niğde-Mersin-Şanlıurfa otoyollarında kullanılmaktadır.

HGS’den Kaçak Geçmek

Aracınız ile HGS noktasından kaçak geçti iseniz bu geçişi takiben 15 gün içerisinde bulunan aracın plakası üzerine HGS Aboneliği almanız gerekiyor. Varsa önceki aracınızda kullandığınız bir HGS aboneliğini yeni plakaya geçirmek için yeterli bakiye olması durumunda cezai yaptırım uygulanmayacaktır. Bakiyesiz ve aboneliksiz durumlara geçilen noktanın ücretinin 10 katı seviyesinde para cezası uygulanmaktadır.

HGS üyeliği ile OGS’den geçmek, OGS Üyeliği ile HGS’den Geçmek

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yönetmeliğinin 10. Maddesi gereğince,  OGS ve HGS ayrı geçiş noktaları olarak belirlenmiştir ve sürücülerin sahip oldukları aboneliklerde geçiş yapmaları gerektiği vurgulanmıştır. Eğer sürücü HGS varken OGS’den geçmek veya OGS varken HGS’den geçmek gibi bir uygulama ortaya koyarsa 11 kat cezalı geçiş ücreti ödemek zorunda kalabilir. Her abonenin kendi şeridinden geçmesi bu cezadan kaçınmak için doğru yöntemdir.

HGS Hesabında Yeterli Bakiye Olmaması

Hızlı Geçiş Sistemi hesabınızda HGS noktasından geçiş için yeterli bakiyeniz mevcut değil ise geçişi takip eden 7 gün içerisinde yeterli tutarın yatırılması gerekmektedir. Bu ücret yatırılmadığı takdirde araç sahibine kurum tarafından tebligat gönderilir. Bundan sonra 7 günlük süre içerisinde hesaba bakiye yüklenmezse geçişin 11 katı seviyesinde ücret ödemek zorunda kalınır.

HGS Nasıl İptal Edilir? HGS İptalinde Bakiye Geri Yüklenir Mi?

HGS Kart İptali genellikle araç satışı sonrası cevabı aranan bir sorudur. Aracınızı satmanız veya değiştirmeniz durumunda hızlı geçiş sistemi üyeliğinizi iptal ettirmeniz gerekmektedir.

HGS Kart İptali işlemi online olarak gerçekleştirilmemektedir. HGS Kart İptali şuan için sadece PTT şubelerinde gerçekleştirilmektedir. Size en yakın PTT Şubesine giderek HGS Kart İptali başvurusunda bulunabilirsiniz.

HGS İptal edilince bakiye geri yüklenir mi şeklinde bir cevap arıyorsanız bu sorunuza şöyle cevap verebiliriz. Hızlı geçiş sistemi üyeliğinizi iptal ettirdikten sonra kartınızda kalan bakiye size verilece olan makbuz ile birlikte 30 gün sonra alabilirsiniz. Kart için ödediğiniz ücreti geri alamayacaksınız fakat kartınızda kalan bakiyeyi söylenen şekli ile alabileceksiniz.

HGS Dolumu ve HGS Sorunları

Hızlı Geçiş Sistemlerinin tamamında PTT Genel Müdürlüğü yetkilidir.

HGS dolumu ve diğer işlemler için PTT’yi kullanabilirsiniz.

Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili soru ve görüşlerinizi hgs@ptt.gov.tr veya 444 1 1788 numaralı iletişim adreslerini kullanarak ilgili kuruma iletebilirsiniz.

Zengin Yakıt Karışımı Hatası Nedir?

Previous article

KW-HP Nedir? Beygir Gücü Nasıl Hesaplanır?

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] Trafik Ceza Ücretleri ciddi derecede artmış durumda. Sadece trafik ceza ücretleri değil 2019 HGS Kaçak Geçiş Cezası ve diğer trafik harç, pul gibi evrak masrafları da […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog