Blog

Hatchback Nedir? Hatchback Arabalar Avantajları ve Dezavantajları

0

Hatchback Nedir? Hatchback Ne Demek? Hatchback Arabaların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Hatchback nedir? Kelime anlamı itibari ile 3-5 kapılı arabalara, 4’ten çok oturma kapasitesi olan ve sedan modellerde olduğu gibi bagaj boyu uzun olmayan araçlara denir. Hatchback modeller, sedan modeller de olduğu gibi arka bagaj kısmı uzun değil, oval ve daha kapalıdır. Peki arabanın hatchback araba olduğu nasıl anlaşılır? Hatchback arabalar tavandan başlayarak arkaya doğru yuvarlak ve tombul hatlarla iner. Sedan modellerden boy olarak daha kısa olan hatchback arabalar, bagaj hacmi bakımından sedan arabalar kadar geniş olmasa da tatmin edici bir genişliğe ve hacme sahiptir.

Hatchback Araba Sınıfları ve Modelleri

Son yılların en popüler modellerinden olan hatchback arabalar, paylaşılan istatistikler kadarı ile avrupanın en çok satan araç sınıfı olarak karşımıza çıkıyor. Hatchback arabalar, mini-küçük-kompakt araçlar olarak 3 sınıfa ayrılıyor.

Boyut ve şekil itibari ile sedana göre kullanımı daha kolay hatchback arabalar şehir içi yoğun bölgelerde park sorunu ve trafik içerisinde sağladığı kolaylıklar nedeni ile tercih sebebi oluyor.

Hatchback arabalar 3 kapılı ve sportif modelleri ile yoğun talep görüyor. Son yıllarda hatchbackler kolay kullanım ve ihtiyaç halinden, tasarım ve spor araba modellerine yükselmiş durumda. Konfor ve tasarım noktasında ciddi yatırımlar yapılan bu sınıf araçlarda özellikle dünya devlerinin Mercedes, Audi, Volkswagen hatchback modelleri tüketicilerin ilgi odağı oluyor. Aile ve öğrenci işi olarak nitelendirilen hatchback araçlarda arka koltukların yatırılarak bagaj hacminin genişletilmesi bir diğer tercih sebebi oluyor. Hem genişlik sağlayan hem de sedan modellere göre daha küçük olan hatchback modeller tüketiciler için gerçek bir fiyat performans ürünü. 

Hatchback Model Arabaların Avantajları Nelerdir?

Arabanın modeline bağlı olarak yakıt konusunda sedan modellere göre daha cimri olduğu söylenebilir.

Spor modelleri ve özgün tasarımları ile dikkat çekerler.

Boyut olarak daha küçük olduğu için park etmek daha kolaydır ve daha dar alanlara park edilebilir.

Küçük olsa da tatmin edici bir bagaj hacmi mevcuttur.

Hatchback Model Arabaların Dezavantajları Nelerdir?

Modele bağlı değişse de ortalama bir hatchback arabanın görünümü, sokakta dikkat çekmeyecektir. Bu noktada gösterişli bir araba istiyorsanız hatchback arabalar sizin için uygun olmayabilir. Rahat ve düzenli bir hayat yaşıyorsanız bir sürücü olarak hatchback arabaları muhakkak öneririm.

Sedan kullanan sürücülerin hatchback arabaya geçmesi ile karşılaşacakları ilk dezavantaj bagaj hacmi olacaktır. Ortalama bir hatchback arabanın bagaj hacmi, geniş aileleri oldukça az kalacaktır. 

Arka koltuk genişliği hatchback model arabalarda daha dar olabiliyor. Bu da bacak mesafesi ve bebek koltuğu gibi hususlarda can sıkıcı olabilmektedir.

İcradan Araba Almak ve İcrada Araba Satışı

Previous article

Araba Nasıl Park Edilir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog