Klasik Arabalar

Geçmişte Popüler Olan Klasik Arabalar

1

Geçmişte popüler olan klasik arabalar derlemesini sizlerle paylaşıyoruz.

Bu arabaların teknolojisi eski, modası geçmiş,  üretim yılı üzerinden fazlaca sene geçmiş, tasarım ve teknolojisi çağa göre geride kalmış kullanılmayan arabalara eski ya da klasik araba denmektedir. Önceleri bu arabalar ihtiyaçlarımızı karşılarken 50’li yıllara gelindiğinde ise duygularımızın dışa vurulmuş hali ve göz zevkimize hitap etmeye başlamıştır. Adeta sahibinin bir parçası olan bu arabalar ile duygusal bağlar kurulmuş, kişinin karakter ve imajını fazlasıyla dışarıya yansıtmasına sebep olmuştur. Fakat bu arabaların klasik sayılabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arabanın az üretilmiş olması, parçalarının orijinal durumda bulunması, 25 yaş ve üzeri bir araba olması ve tam bir şart olarak kabul edilmese de 2 kapısının bulunmasıdır. Şimdi ise bu arabalara birkaç örnek verelim.

Bugatti Type 57s Atlantik

Firma arabadan sadece 4 adet üretmiştir. Fakat günümüze sadece 2 adedi ulaşabilmiştir. Arabaların ikisi de zengin koleksiyoncularda bulunmaktadır. Değeri ise 30 ile 40 milyon Dolar arasındadır.

Ferrari 250 Testa Rossa

Ferrari bu araçtan sadece 22 adet üretmiştir ama bu aracı diğer araçlardan farklı ve ünlü yapan şey ise arabanın girdiği ilk 10 yarışın hepsini kazanıp son yarışında 4’üncü olmasıdır. Müzakerede 12.4 milyon Dolara satılan bu araç sahibinin koleksiyonunda ki yerini almış bulunmaktadır.

1937 Bugatti Type 57s

Bugatti’nin bu arabası çok talep görmüş ve birçok kez el değiştirmiştir. En sonun da ise uzun bir müddet Dr. Harold Carr bu arabaya sahip olmuştur. Fakat doktorun ölümünün ardından ailesi tarafından açık arttırmaya çıkartılıp 4.4 milyon Dolar’a satılmıştır.

1955 Ford Crown Victoria

1955 yılında üretilen bu araba klasik arabalar arasında ki en büyük arabalardan birisidir. 6 kişi taşıyabilen bu aracın Crown isminin eklenmesinin nedeni çatısında ki çelik şeritten kaynaklanmaktadır. Arabanın az bulunmasının nedeni ise fazla tutulmamasıdır. Ford markası, arabanın tutulmamasından dolayı bu araçtan çok az sayıda üretmiştir. Bu da aracı ilerleyen yıllarda azlığından dolayı bulunmaz ve paha biçilmez hale getirmiştir.

Chevrolet Camora

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Chevrolet’in 1967-1969 arasında ürettiği Camoralar dünyada şuan paha biçilmez derecedeler. Bu yıllarda üretilen bu modeller 1. nesil olarak adlandırılmaktadır. Bu tarihler arasında üretilen Camoralar birbirleri ile çok karıştırılmaktadır bunun nedeni ise yıl farkları olsa bile tasarım ve dizaynları çok küçük farklar dışında aynı olmasından kaynaklanmaktadır.

Oto Klima Neden Çalışmaz? Klima Neden Soğutmaz?

Previous article

Ucuz Fiyatlı Spor Arabalar

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] Klasik araba modelleri kategorisinde niş bir pazar söz konusudur. Bu pazarda, artık üretici tarafından üretilmeyen, orijinal fabrika istatistiklerine uymayan ve en azından motoru çalışan eski modellerdir. […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir