Araba Arızaları

Fakir Yakıt Karışımı Hatası Nedir?

0

Fakir yakıt karışımı hatası mı yaşıyorsunuz? Bilindiği üzere fakir yakıt karışımı hatası araçta hava ve yakıt oranlarında bir dengesizlik olduğunu göstermektedir. Genellikle bu hata hava ile yakıtın olması gerektiği şekilde karışmamasından kaynaklanmaktadır. Fakir karışım yğından kaynaklanan zararlar yakıt tüketimindeki oransızlıklardan kaynaklanır. Fakir yakıt karışımı hatası kodu P0171 olarak geçer. 

Fakir Yakıt Karışımı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Fakir yakıt karışımı hatası hesaplaması yapabilirsiniz. Bunun için ilk önce hava ve yakıt oranının ne olduğunu hesaplamanız gerekir. Hava yakıt oranı bize hata miktarı ile yakıt miktarına olan oranı göstermektedir. Hava yakıt oranı ile stokiyometrik oranı hesapladığınız zaman elinizde lambda oranı olur. Bu oran ideal olarak 1 olmalıdır. Eğer elde ettiğiniz oranın 1’den büyük olduğunu tespit ederseniz bu durum aracınızda fakir yakıt karışım oranı olduğunu gösterir.

 Fakir Yakıt Karışımı Örnek Hesaplaması Nasıl Olur?

Fakir yakıt karışımı hatası örnek hesaplaması şu şekilde olacaktır:

  • Yakıt miktarı 0,5 kg,
  • Hava miktarı ise 14 kg olduğu zaman, 

Stokiyometrik oran 14,7 olarak hesaplanacaktır. Hava ve yakıt oranını bulmak için 14’ü 0,5’de böleriz ve bu bize 28 sayısını verir. Bu durumda lambda oranı 28 bölü 14,7’den 1,90 olur. Görüldüğü üzere aracın lambda oranı 1’den büyük hatta neredeyse 2 çıktı. Bu istenmeyen bir durumdur çünkü bu durum araçta yakıt karışımın fakir olduğunu gösterir. 

Yakıtın fazla olması ve havanın az olması için yukarıdaki hesap bize 1’den daha küçük bir değeri vermeliydi. 

Fakir Yakıt Karışımı Nasıl Anlaşılır?

Fakir yakıt karışımını anlamak için aracınızda gözlemler yapmanız gerekir. Göreceksiniz ki bu gözlemler sayesinde aracınızda fakir yakıt karışımı olup olmadığını tespit edebileceksiniz. Hem de hesaplama yapmadan! Gelin fakir yakıt karışımı olduğunu gösteren ipuçlarının neler olduğuna birlikte bakalım:

  • Araç hızla gitmesi gerekti zaman yavaşlamaya başlar,
  • Aracınız normalde yakması gereken yakıt miktarından çok daha fazla yakıt yakar, 
  • Aracınız tam gaz gittiği zaman yakıttan daha çok havadan yemeye başlar.

Bu olayların daha çok LPG’li olan araçlarda olduğunu gözlemliyoruz. Fakir yakıt karışımı olan araçların daha çok yakıt yaktıkları gözlemleniştir. Genellikle aracın gaz yaptığı sırada aracınız ilerlemez. Bu duruma aracın yığılması ya da sağırlaşması denir. 

Bu olayın meydana gelmesinde temel neden motora çok fazla hava fakat daha az yakıt gitmesidir. Yeterli yakıtı alamayan araba elbette ilerlemekte sorun yaşayacaktır. Siz aracın daha hızlı gitmesini beklemenize rağmen aracınız daha da yavaş olacaktır. Bunu anlamanın bir yolu da araçtaki egzoz azot oksitin ölçülmesinden geçer. Bu oranın idealden fazla olması halinde yakıt karışımının fakir ya da zengin olduğunun tespiti kolayca yapılabilir. Aracınızın eğer ideal hava ve yakıt karışımı varsa egzoz emisyonu azalacak, motor performansı üst seviyede olacaktır. 

Fakir Yakıt Karışımı için Ne Yapmak Gerekiyor?

Fakir yakıt karışımını düzeltmek için yapılması gereken bazı şeyler bulunur. Bunların başında bu ayarın bilgisayar ortamında yapılması gelir. Bu ayarlara ulaşmak için lambdanızı nereden aldıysanız o markanın bayisine gitmeniz gerekecektir. Araç bayisine gittiğiniz zaman, aracınız bilgisayara bağlanır ve araç ayarlarına bakılır. Bağlanma işleminden sonra aracın içine girilerek çeşitli kontrollerin yapılması gerekir. Bütün kontroller bittiği zaman, eğer sorunlar çözülmüş olursa, fakir yakıt karışımı problemi çözülmüş olacaktır. Kontroller yapıldığı sırada fakir yakıt karışımı tespitinin yanı sıra aynı zamanda enjektör açık kalma süresinin de ayarlanması gerekir. 

Dizel Araba Neden Yokuşta Bayılır?

Previous article

Hava Yakıt Oranı Nedir, Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir