Blog

Enjeksiyonlu Arabada Gaz Ayarı Nasıl Yapılır?

0

Enjeksiyonlu arabada gaz ayarı yapılabilmesi için; LPG ayar programı gereklidir. İlgili değerlerin ayarlanabilmesi bu program ile mümkündür. Kişi öncelikle bu programı bilgisayarına indirmelidir ve sonrasında bilgisayarı ile araba arasında bir bağlantı kurmalıdır. Bu şekilde program üzerinden yapılan ayarların, araba üzerinde de etkili olabilmesi mümkündür. Kişi bu ayarları kendisi yapabileceği gibi, bilen birisinden teknik anlamda yardım da alabilmektedir. Enjeksiyonlu motorlarla uyumlu olabilmesi adına, sıralı sistemler tercih edilmelidir ve tercih edilen sıralı sistemlerin LPG ayar programları ile ayar yapılmalıdır.

Gaz Ayarının Etkilediği Unsurlar Nelerdir?

Gaz ayarının etkilediği unsurlar şu şekildedir:

 • Gaz ayarı, aracın çekişi üzerinde etkili olan unsurlardan biridir. Dolayısı ile gaz ayarının bozulması da, aracın çekişinin eskisi gibi olmaması demektir.
 • Gaz ayarı, yakıt tüketimini etkileyen unsurlardan biridir. Gaz ayarının bozulması durumunda yakıt tüketimi artabileceği gibi; gaz ayarının yaptırılması durumunda da yakıt tüketimi düşebilmektedir.
 • Kişinin gaza yüklendiği esnada motor boğuluyor ise; bu gaz ayarının yapılmasına ihtiyaç olduğunu ifade etmektedir.

Sıralı Sistemlerde LPG Ayarının Bozulma Nedenleri Nelerdir?

Sıralı sistemlerde LPG ayarının bozulma nedenleri şu şekildedir:

 • Enjeksiyon temizleyicilerin kendilerine has ayarları vardır. Dolayısı ile ilk gaz ayarı yapıldığında; var olan enjeksiyon temizleyiciye göre ayar yapılmıştır. Sonrasında kişinin enjeksiyon temizleyiciyi değiştirmesi halinde, tekrardan ayar yaptırması gerekebilmektedir.
 • LPG ayarının bozulması; LPG’nin kalitesi kaynaklı da olabilmektedir. Kişiler kalite kaynaklı olarak bu sorunu yaşıyor iseler; devamlı olarak yaşayacaklarından, gaz alımı işlemini gerçekleştirecekleri zaman özellikle tanınmış ve güvenilir markaları tercih etmeleri gereklidir.

Sıralı Sistemde LPG Ayarı Nasıl Yapılmaktadır?

Sıralı sistemde LPG ayarı yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle arabanın çalıştırılması ve motorun biraz ısınmasının beklenmesi gereklidir. Bu yüzden araba çalışır konumdayken birkaç dakika beklenebilmektedir veya araba ile birkaç tur atılabilmektedir.
 • Kişinin aracın motoru ısındıktan sonra; aracın kaputunu açması gereklidir.
 • LPG kitinin bağlantı portunun, bilgisayar ile bağlantısının gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu bağlantı USB bağlantı noktası üzerinden gerçekleştirilecektir.
 • Hali hazırda seçilmiş olan LPG ayar programı bilgisayar üzerinden çalıştırılmalıdır ve bu sırada kişinin aracın kontağını da çalıştırması gereklidir.
 • Kişinin doğru programı kullandığından emin olması gereklidir. Araçta kullanılan sıralı sistemin kendi programı ayar programı olarak kullanılmalıdır.
 • Kalibrasyon ayarları, LPG ayar programı aracılığı ile yapılmaktadır.
 • Ardından ayarlar bölümüne girilmesi gereklidir. Bu bölümden kişi; gaz veya benzin seçeneğini seçebilir, enjektör zaman değerlerini değiştirebilir, RPM yüzde değerlerini görüntüleyebilir, LTFT ve STFT değerlerini değiştirebilmektedir.
 • Kişi ilgili değişiklikleri yaptıktan sonra; gaz ayarı tamamlanmış sayılmaktadır.

Kişilerin LPG Ayarlarını Kendilerinin Yapabilmesi Mümkün Müdür?

Kişilerin LPG ayarlarını kendilerinin yapabilmeleri mümkündür. LPG ayarlarının yapılabilmesi için LPG ayar programı gereklidir. İlgili programların internet üzerinden ücretsiz edinilebilecekleri ilgili platformlar bulunmaktadır. Dolayısı ile kişinin ücretsiz bu işlemi halledebilmesi mümkündür. Ardından gerekli adımları tamamlayarak LPG ayarlarını halledebilmektedir. Kişi eğer bu adımları nasıl yapacağını anlamamış ise; bir uzmandan yardım alması önerilmektedir.

Sıralı Sistemlerde LPG Ayarı Yaptırmak Gerekli Midir?

Sıralı sistemlerde LPG ayarı yaptırmak gereklidir. Bu ayarın bozuk olmasının birçok dezavantajı vardır. Kişi araba sürerken motorun sürekli boğulmasını gözlemler ve aynı zamanda arabanın çekiş gücü düşeceği için keyifli bir şekilde araba sürememektedir. Ayrıca yakıt tüketimini de olumsuz etkileyen bir durum olduğundan; kişinin LPG ayarlarını yaptırmaması durumunda, maddi anlamda zarara uğraması da mümkündür.

Motora Yazılım Attırmak Zararlı Mıdır? Chip Tuning Zararları ve Faydaları

Previous article

Atiker Sıralı Sistem Gaz Ayarı Nasıl Yapılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog