Araba Arızaları

En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları

1

İnsan hayatının en önemli parçası olan arabalar hayatımızda tamamen yeri kolay kolay doldurulamayacak bir ihtiyaç haline gelmiştir. Günümüzde araba sahibi olmanın lüks sayılmadığı ve bu neticede herkesin araba sahibi olması gerektiğini biliyoruz. Her teknolojik cihazda olduğu gibi arabalarda da bazı sebeplerden ötürü arızalar oluşabilir. Arızaların boyutuna göre ya kendiniz çözebilir ya da bir ustadan destek alarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Eğer kendiniz çözmeye çalışıyorsanız doğru taktikler ve çözüm yöntemleri kullanarak doğru hamleler yapmak zorundasınız. Aksi takdirde herhangi bir yeri onarmaya çalışırken farklı yerlerde arızalara sebep olabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları adlı makalemizde karşılaşabilme oranınızın yüksek olduğu birkaç konu ve bu konuların çözümlerine değineceğiz.

Arabanın Elektrik Kaynağı Akünün Bitmesi

Arabayı çalıştırdığınız zaman marşa bastığınızda eğer araba çalışır hale geç geliyorsa bilin ki akünüz ile ilgili bir problem vardır. Arabaya tesisat sayesinde elektrik akımı yollayan aküler, arabanın uzun süre çalışmaz halde bulunması, radyonun veya farların açık halde unutulması gibi sorunsallar sebebi ile bitmiş bir duruma gelebilir. Eğer arabanızda akü ile ilgili bir problem olduğunu düşünüyorsanız en yakın Akü satan mağazaya giderek yeni bir akü desteği almanız gerekiyor.

Araba Motorunun Fazla Isınması

Listemizin aslında en önemli sorunu budur. Araba çalışır haldeyken eğer motor çok fazla ısınıyor ise ilk olarak radyatör peteklerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Petekleri soğutmak için ufak bir deponun içinde bulunan suyun bitmesi motorunuzun çok fazla ısınmasına sebep olacaktır. Eğer bu gibi bir sorun ile karşılaşırsanız ilk yapacağınız iş arabanızı uygun bir köşeye çekerek motorunuzun soğumasını beklemenizdir. Eğer soğuma desteği sağlamaz iseniz motorunuzu yakabilir ve bunun sonucunda kullanılamaz hale getirebilirsiniz.

Aracın Çok Fazla Yakıt Harcaması

Mâlum günümüzde yakıt fiyatlarının çok pahalı durumlara gelmesi sebebiyle aracın fazla yakması da sorun haline gelmiştir. Eğer arabanız eskiye göre daha fazla miktarda yakıt harcamaya başladıysa ilk olarak depoda delik olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için herhangi bir oto tamircisinden yardım alabilirsiniz. Eğer aracınızın deposunda herhangi bir sorun yoksa aracınızı tam kontrol için herhangi bir oto tamircisine giderek aracın her yerini kontrol etmeniz gerekiyor.

Frene Basıldığında Oluşan Titreme

Fren konusu arabada bulunan en önemli detaydır. Belki bazı kazalara engel olması ve can güvenliğinizi sağlaması bakımından önemlidir. Aracınızın frenlerinde herhangi bir sorun olduğunu düşündüğünüz takdirde acilen bir oto tamircisinden yardım almanız gerekmektedir. Bunun sebebi trafiğe çıktığınızda frenlerinizde oluşacak en küçük aksaklık hayatınızı tehlikeye atabilir ve bunun yanında maddi zararlara sebep olabilir.

Sınırlı Sayıda Üretilen Lüks Araçlar

Previous article

Triger Kayışı Nedir? Triger Kayışı Ne İşe Yarar?

Next article

You may also like

1 Comment

  1. Yaz geldi, motorlar inanılmaz ısınıyor. Daha bugün motor ısınmasından dolayı aracım yolda kaldı.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir