Haberler

Ehliyetsiz Araba Kullanmanın Cezası Nedir?

0
Auto traffic flows in and out of Los Angeles, California, one of the worst traffic-congested cities in the country, on August 28, 2018. - Shares of big US automakers rose on news the US and Mexico reached a deal to update the 25-year North American Free Trade Agreement, pending Congressional approval. (Photo by Frederic J. BROWN / AFP) (Photo credit should read FREDERIC J. BROWN/AFP/Getty Images)

Ehliyetsiz araba kullanmanın cezası nedir sorusu geçen sene en sık sorulan sorulardan biriydi. Ehliyetsiz araba kullanmanın ceza ücretlerini 2019 yılında sizlerle paylaşmıştık. Güncel ehliyetsiz araba kullanmanın ceza ücretlerini ise ocak ayında paylaşacağız. Son açıklanan zamlar ile birlikte bu makalemizde sizinle paylaştığımız ceza ücretlerinin %22.58 zamlanacağını bilmenizi isteriz. Motorlu taşıtlar vergisi, ehliyet harcı ve pasaport, trafik cezaları yıl başından itibaren belirtilen oranda zamlanacak. Bu açıklamalar neticesinde aşağıdaki bilgilerinde geçerliliği kalmayacaktır.

Ehliyetsiz araba kullanmanın cezası tahmin edilen para cezasından daha yüksektir. Ehliyetsiz araba kullanma sonucunda verilecek ceza çoğu zaman araç şoförüne kesilse de kimi durumlarda arabanın sahibine de kesilebiliyor. 

Ehliyetsiz araba kullanmanın cezası olayın yaşanış şekline ve sürücü yaşı gibi faktörlere dayalı olarak değişebiliyor.  Ehliyetiniz varken ehliyetsiz araba kullanma, ehliyetiniz olmadan araba kullanma, el konulmuş ehliyet varken ehliyetsiz araba kullanma, ehliyet iptal edilmişken araba kullanma ve var olan ehliyetin sınıfına uymayan ehliyetle araba kullanma gibi çeşitli durumlar ve ihtimaller vardır. 

Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası

Trafik Ceza Kanunu’nun 36. Maddesi 3a şıkkında, ehliyetsiz araba kullanmanın cezası 2.496 Türk Lirası olarak belirlenmişken, bu cezanın peşin ödenmesi durumunda 1.872 Türk Lirası tahsil edilmektedir. Kullanılan aracın sahibi ceza kesilen sürücü değilse, araç sahibine de tescil edilmiş plaka üzerinden maddede bahsedilen tutar kadar ceza kesiliyor.

Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası 2020 yılı ücreti 3057 TL civarında olacaktır.

Ehliyet varken ehliyetsiz araba kullanma cezası

Aynı ceza kanunun 44. Maddesi 1/b fıkrasına göre, ehliyetiniz varsa fakat sürüş sırasında ehliyetiniz yanınızda değilse, trafik denetimi esnasında talep edilen ehliyeti gösteremezseniz veya göstermek istemezseniz 235 Türk Lirası ceza kesilecektir. Yine bu durumda da peşin ödeme koşulu ile 176,25 TL ceza ödeyebilirsiniz. Ehliyet varken ehliyetsiz araba kullanmanın ceza puanı ise 5 puandır.

Ehliyet varken ehliyetsiz araba kullanma cezası 2020 yılı ücreti 288 TL olacaktır.

Ehliyete el konulmuşken araba kullanmanın cezası

Ehliyetinize herhangi bir neden ile geçici olarak veya tedbiren el konulmuşsa ehliyetsiz araç kullanmanız durumunda Trafik Ceza Kanunu’nun 36. Maddesi 3b bölümünde bahsedildiği şekli ile araba kullanmaktan men edilirsiniz ve 2.496 Türk Lirası ceza ödemek zorunda kalırsını. Burada da peşin ödeme durumunda 1.872 TL tutarında para cezası ödeyebilirsiniz. Sürücünün kullandığı araç kendisine ait değilse araç sahibine de aynı tutarda ceza kesilecektir. 

Ehliyete el konulmuşken araba kullanmanın cezası 2020 yılı ücreti 3057 TL civarında olacaktır.

Ehliyet iptal edilmişken araç kullanmanın cezası

İptal edilen bir ehliyet söz konusu ise ehliyetsiz araba kullanmanın cezası 2.496 Türk Lirasıdır. Yine cezanın peşin ödenmesi durumunda para cezası 1.822 TL olarak tahsil edilecektir. Ehliyetiniz iptal edilmişken araç kullanırsanız araç kullanmaktan men cezası da alırsınız. Eğer araç sahibi siz değilseniz de yine araç sahibine plaka tescili üzerinden aynı miktarda para cezası kesilecektir.

Ehliyet iptal edilmişken araç kullanmanın cezası 2020 yılı ücreti 3057 TL olacaktır.

Araç sınıfına uygun ehliyet olmadan araba kullanmanın cezası

Yetkiniz olmayan bir motorlu taşıt kullanırken, yani aldığınız ehliyetin sınıfına uygun olmayan sınıfta bir araba kullanır iseniz Trafik Ceza Kanunu 39. Maddesi ikinci fıkrasına göre 1002 TL ceza ödemeniz gerekecektir. Burada hem size hem de araç sahibine ceza kesilecektir. 2019 Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası sorusu içerisindeki diğer ehliyetsiz araba kullanma cezaları gibi peşin ödenirse 751,5 TL olacaktır.

Araç sınıfına uygun ehliyet olmadan araba kullanmanın cezası 2020 yılında 1228 TL olacak.

Farklı Ülkenin Ehliyetiyle Araba Kullanmak

Farklı ülkeden alınan ehliyet ile yönetmeliğe aykırı araç kullanan kişilere para cezası kesilmektedir. Buna göre farklı ülkenin ehliyetiyle yönetmeliğe aykırı bir şekilde araç kullanan kişi 504 TL para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Farklı Ülkenin Ehliyetiyle Araba Kullanmanın cezası 2020 yılı için 617 TL olacak.

Ruhsatsız araç kullanmak

Ehliyetsiz araba kullanma da olduğu gibi ruhsatsız araba kullanmanın da bir cezası var. Ruhsatı olmayan veya araba ruhsatını yanında bulundurmayan sürücülere 134 TL ceza kesilmektedir.

Ruhsatsız araç kullanmanın ceza ücreti 2020 yılında 164 TL olacak.

Yeni trafik ceza ücretlerini görüntülemek için tıklayın. Trafik Ceza Ücretleri 2020, Yeni Trafik Cezaları

Resmi açıklamalar sonrasında yazımızı tekrar güncelleyeceğiz. Verilen ücretler açıklanan orana bağlı kalarak tarafımızca hesaplanan ücretlerdir. Herhangi bir resmi bağlayacağılığı veya içeriği bulunmamaktadır.

Kazasız ve güvenli sürüşler dileriz.

Tekirdağ Araba Ekspertiz Firmaları

Previous article

Dizel Nedir? Dizel Arabalarda Yakıt Tüketimi Nasıldır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler