Blog

Ehliyet Sınıfları Nelerdir? M Sınıfı Ehliyet Nedir? B Sınıfı Ehliyet Nedir?

0

Sürücü Belgesi Nedir? Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

Motorlu taşıtı kullanmak için gerekli eğitimi başarı ile tamamlamış kişilere, ilgili kurumlarca verilen belgeye sürücü ehliyeti denir. Sürücü ehliyetleri kullanılacak olan araca göre değişmektedir. Değişen bu sürücü belgeleleri ehliyet sınıfı olarak kategorize edilir. Türkiyede uygulanan sisteme göre ehliyet sınıfları M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C, CE, D1, D1E, D, DE, F ve G sınıflarından oluşmaktadır.

M Sınıfı Ehliyet Nedir ve M Sınıfı Ehliyeti Olanlar Hangi Araçları Kullanabilir?

M sınıfı ehliyeti almak için motorlu bisiklet bir diğer adı ile MOPED sınavını geçmeleri gerekir. M Sınıfı Sürücü Belgesi alan kişiler MOPED-Motorlu Bisiklet kullanabilirler.

Motorlu bisikletler zorunlu trafik sigortasından muaf tutulurlar ve Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemezler. 16 yaşını dolduran herkes M Sınıfı Ehliyet için başvuruda bulunabilir ve gerekli şartları sağladıktan sonra sınavda başarılı olarak bu sürücü belgesini alabilirler.

Moped Sınıfına Giren Araçlar, Motorlu Bisikletin Tanımı

Azami hızı saatte 45 kilometreyi geçmeyen ve 2-3-4 tekerlekli olabilen motorlu taşıtlara MOPED denir. Silindir hacmi 50 santimetre küpü geçmemiş, elektrikli ise 4KW’yi geçmemiş net ağırlığı 350 kilogramın altında bulunan ve L1, L2 ve L6 sınıfına dahil olan araçlar MOPED-Motorlu Bisiklet sınıfındadır.

B Sınıfı Ehliyet Nedir ve B Sınıfı Ehliyeti Olanlar Hangi Araçları Kullanabilirler?

2016 yılından itibaren B sınıfı ehliyet B1, B ve BE olarak farklı sınıflara ayrılmıştır. B Sınıfı ehliyete sahip olanlar Otomobil ve kamyonet grubunda bulunan araçları kullanabilirler. 18 yaşında olanlar ve 18 yaşının üzerinde olanlar B sınıfı ehliyeti almak üzere ilgili kuruma başvurabilirler. B sınıfı ehliyeti olanlar M, B1 ve F sınıfında bulunan araçlarıda B Sınıfı Ehliyet ile kullanabilirler. M Sınıfı motorlu bisikletler, B1 sınıfı 4 tekerli motosikletler ve F sınıfı ise Traktörlerden oluşur. 

B sınıfı ehliyeti alanlar azami ağırlığı 4250 kilogram olan römorklu araçları ehliyetleri ile birlikte kullanabilirler.

BE Sınıf Ehliyet Nedir? BE Sınıfı Ehliyeti Olanlar Hangi Araçları Kullanabilirler? 

BE Sınıfı ehliyete sahip olmak için 18 yaş sınırı aranmaktadır. BE sınıfı ehliyet B sınıfı sürücü belgesi ile birlikte kullanılan araçlarda, römork ve yarı römorkun yüklü ağırlığının 3500 kilogramı geçmeyen araçlarda kullanılır.

Trafik Sigortası Cayma Süresi Nedir?

Previous article

Trafik Sigortası Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog