Araba Arızaları

Egzozdan Su Akması, Egzozdan Su Neden Gelir?

0

Egzozdan su akması ve sebebi hakkında birkaç farklı başlık sunulabilmektedir. Egzozdan normal şartlarda bir miktar su gelmesi ve bir süre sonra kesilmesi normal bir durumdur. Su devamlı olarak geliyor ise, araçta bir arıza meydana gelmektedir. Bu arızalardan biri contanın yanması olabilmektedir. Conta yanması nedeni ile araçta devir daim gerçekleşememektedir. Bu durum nedeniyle, su birikerek egzozdan dışarı akabilmektedir. Egzozdan gelen suyun engellenmesi amacıyla, araç bakım işlemlerinin aksatılmaması gerekmektedir. Araçta egzozdan su akması ve suyun durmamasının sebepleri, konuya ilişkin arızalar alt başlılar içerisinden öğrenilebilmektedir.

Egzozdan Akan Suyun Miktarı Ve Arıza İlişkisi

Egzozdan akan su ve arıza bağlantısı ele alındığında, egzozdan yüksek miktarda su akıyorsa, araçta bir arıza söz konusu olabilmektedir. Egzozdan su akması problemi, aralıksız olarak devam ediyor ise aracın contasında veya silindirlerinde hasar gözlemlenebilmektedir. Kış aylarında araç kullanıldığı zaman, egzozdan bir miktar su gelebilir. Bu durum standartlar olarak, her araçta gözlemlenebilmektedir. Kışın hava çok soğuk olduğundan ve aracın silindir sisteminde oluşan ısınma sebebi ile su akışı gözlemlenebilmektedir. Sıcaklık etkisi ile buharlaşma işlemi oluşabilmektedir. Buharlaşan su ise egzozdan dışarı atılmaktadır. Bu akışı bir süre sonra durmaktadır. Egzozdan gelen su, bir süre sonra azalmıyor ise araç su sirkülasyonu işleminde veya contalarda bir hasar meydana gelmiş olabilmektedir. 

Egzozdan Su Akması İçin Arıza Sebepleri

Egzozdan su akıtan arızaların nedenleri, conta yanması, silindir yanması gibi hasarlar olarak gösterilmektedir. Eğer bu araç elemanlarında hasar meydana gelirse, egzozdan su akmaktadır. Su akması ve suyun durmaması sonucu, aracın su miktarı azalmaktadır. Sraçta, egzozdan su akması sorununa neden olan arızaların sebepleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Aracın contasının her 4 yılda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Bu değişim yaptırılmadıysa, egzozdan su gelebilmektedir. 
  • Aracın su devir daimi yapamaması sonucunda, egzozdan su gelebilmektedir.
  • Aracın silindirlerinin bakımı periyodik olarak yaptırılmadıysa egzozdan su gelebilmektedir.
  • Silindirlerde oluşan sıcaklı sebebi ile egzozdan bir miktar su atımı normal bir işlem olarak görülmektedir. Sıcaklık nedeni ile suyun bir kısmı bu bölgede buharlaşıp, egzozdan atılmaktadır.
  • Su devamlı akıyor ve bir süre sonra durmuyor ise silindirlerin bakım ve onarım işlemi görmesi gerekebilmektedir.

Yukarıda değinilen nedenler, araç conta ve silindirlerinde arızalara sebep olmaktadır. Bu arıza çeşitleri sebebi ile egzozdan devamlı olarak su akışı gözlemlenmektedir. Su akmasına sebep olan arızalar alt başlık içerisinden öğrenilebilmektedir.

Egzozdan Su Akması Problemine Neden Olan Arızalar 

Egzozdan su akmasına sebep olan arızalar, aracının bakımının periyodik olarak yaptırılmaması sonucu oluşmaktadır. Özellikle, soğuk kış aylarında bakımı yaptırılmayan araçlarda, egzoz sitemi hasar görebilmektedir. Egzozdan su akması sorununa neden olan arıza çeşitleri, şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Aracın contasının yanması,
  • Aracın silindir sisteminin yanması,
  • Aracın su devir daim işlemini yerine getirememesidir.

Bu arazı çeşitleri nedeni ile egzozdan su akmaktadır. Su akışı uzun süre ile devam ediyor ise conta sisteminin hasar görmektedir. Silindir sisteminin yanması sonucunda, egzozdan su sızıntısı gerçekleşmektedir. Her iki sistem için oluşan arızalar, araç bakımının zamanında yapılmaması sebebi ile yaşanmaktadır. Egzozdan su akmaması için araç conta sisteminin, 60 km aşımı yapıldığında değiştirilmesi gerekmektedir. Silindir sistemlerinin ise araç servislerince bakımı yapılmalıdır. Bu arızalar oto sanayilerde ve araç servislerinde giderilebilmektedir. Arızaların giderilmesi ile egzozdan akması sorunu çözülebilmektedir. 

Egzozdan Akan Su Probleminin Giderilmesi

Egzozdan akan suyun durdurulması için aracın bakım ve onarımının yaptırılması gerekmektedir. Bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştiren yerler, şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Araç tamiri yapan oto sanayiler,
  • Aracın bakım ve onarımının sağlandığı, servi noktaları

Bu yerler yardımı ile egzozdan su akması problemine çözüm bulunabilmektedir. Araç servislerinde ve oto sanayide su akıtma probleminin nedeni tespit edilmektedir. Bu arıza tespiti üzerine, tamir ve bakım işlemleri sağlanmaktadır. Bakım sonrası su akıtma problemi çözülmektedir. Egzozdan su akmasının başlıca sebepleri, conta yanması ve, silindir yanması olarak gözlemlenmektedir.

Conta Yakmak Nedir? Conta Yakmak Nasıl Anlaşılır?

Previous article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir