İncelemeler

Dizel Nedir? Dizel Arabalarda Yakıt Tüketimi Nasıldır?

0

Rudolf Diesel tarafından üretilen dizel motor ve dizel akaryakıt halk dilinde sadece dizel olarak anılıyor. Diğer petrol çeşitleri gibi oluşsa da çeşitli hidrokarbonlar içermesiyle farklılığını ortaya koyuyor. Dizel akaryakıtı benzin ile kıyasladığımızda, dizelin daha yoğun ve yüksek bir kaynama noktasına sahip olduğunu görebiliyoruz. Bu nedenle dizel yakıtın etki derecesinin daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor. Etki derecesinin yüksek olması ile birlikte dizel motorlu araçların yakıt tüketimi konusunda daha cimri olması sonucu kendini gösteriyor.

Dizelin Dezavantajları

Dizelin bilinen en büyük dezavantajı yakıtın motorda gerçekleşen ateşlenme sonrasında kirli atığın birikmesidir. Diğer yakıt çeşitlerinin bıraktığı yakıtlara karşın yaklaşık 100 katı daha fazla atık ve kirlilik  bulunmaktadır. Bu bırakılan atıklar sağlığa zararlı olması nedeni ile endişe uyandırıyor. Bundan dolayı yeni üretilen dizel motorlu araçlarda filtre olmasına dikkat ediliyor. Zararlı atıkların %99.9 ‘unu emen bu filtreler bu endişeyi tamamen olmasa da yüksek oranda kaldırıyor.

Dizel Motorlu Araçlarda Yakıt Tüketimi

Dizel motorları, etki derecesinin yüksek olması nedeni ile diğer motorlardan ayrılıyor. Bu etki derecesinin yüksek olması yakıt tüketiminin düşürüyor. Yakıt tüketimi düşük olsa da bu ateşlemeninin neticesinde ortaya çıkan parçacıklar sağlığa zarar veriyor. Dizel motorlu araçlar yakıt tüketiminin düşüklüğü nedeni ile rağbet gören bir otomobil çeşididir. Yakıtın pahalı olduğu ülkelerde satın alınan aracın dizel olması oldukça dikkat edilen bir husustur. Bu büyük pazar nedeni ile de yeni üretilen araçlara filtre konulmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz şekli ile filtre zararlı atıkları, parçacıkları tamamen emmese de yüksek çoğunluğunu emiyor.
Dizel Araçlarda Püskürtme Sistemi

Püskürtme sistemi özelliği ile diğer araç modellerinden ayrılan dizel araçların eski hallerinde depo püskürtme sistemi ile aktif olmaktadır. Bahsi geçen bu sistemde akaryakıt ateşlenme alanına doğrudan gitmez. Silindirin üst noktasında bulunan ön depo alanına yönelerek burada ateşlenme gerçekleşir. Ateşlenme gerçekleştikten sonra ateşlenme alanına aktarılır.

Yeni Dizel Motorlarda Püskürtme

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte dizel arabalarda çok çeşitli teknik, teknolojik gelişmeler yaşanmaktadır. Yeni dizel motorlarda eski sistem yerine doğrudan enjeksiyon bulunur. Bu doğrudan enjeksiyon sayesinde yakıt direkt olarak ateşlenme alanına gönderiliyor. Direkt olması nedeni ile burada daha güçlü bir püskürtmenin olması gerekiyor. 

Dizel Motorların Çalışma Prensibi

Modern üretime sahip dizel motorlarında pompa – püskürtme veya Common – Rail – Enjeksiyon sistemi ile birlikte çalışır. Pompa ve püskürtme yönteminde enjeksiyon pompası ve enjeksiyon püskürtücüsü alanda eşitlik oluştumayı sağlar. 

Comman – Rail – Enjeksiyon işleyişinde ise silindir üst bölgesinde var olan uzun depo, dizel yakıtının yüksek basınçla püskürtme işlemi gerçekleşmektedir. Elbette enjektörler bu püskürtmeleri gerçekleştiriyor. Bu hareketler elektronik olarak çalışır ve bu iş sayesinde defalarca kez püskürtme gerçekleştirilebilir. Tüm bu denklem sayesinde araç motorundaki ateşlenme optimize edilmiş olur.

Dizel Araba Önerisi

Yakıt tüketiminin düşüklüğü nedeni ile tercih edilen dizel araçlara örnek verebilir ve öneri sunabiliriz. 75.000 TL’den düşük olacak şekilde tercih edebileceğiniz dizel araç listesinde başı 2012 Model Volvo S60 çekiyor.

Bütçeyi biraz artırarak Dizel Seat Leon almanızda mümkün.

2014 Model Toyota Corolla’da listeye en çok tercih edilen orta seviye araba olarak giriş yapıyor.

Ve Türkiye için olmazsa olmaz araç. Passat. Bütçeniz yukarı bahsettiğimiz seviyede ise 2013 model Volkswagen PASSAT alabilirsiniz. Passat ülkemizde en çok tercih edilen arabalardan birisidir. Volkswagen markası tercihi aracın dizel olması tercihi kadar önemli bir yere sahiptir.

Ehliyetsiz Araba Kullanmanın Cezası Nedir?

Previous article

Araç Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir