Araba Arızaları

Dizel Araba Neden Yokuşta Bayılır?

0

Dizel arabanın yokuşta bayılması aracınız çekiş problemi yaşadığına işaret eder. Bu durum aracınızın kaza yapmasına neden olabilir. Bu nedenle önlem almakta fayda vardır. Dizel araba yokuşta bayılması kullanıcılar tarafından zor ve olumsuz bir durum olarak algılanır. Sorunun çözülmesi için ilk olarak aracın bayılması altında yatan temel nedenin tespit edilmesi gerekmektedir. Yazımızda dizel araba yokuşta bayılmasına neden olan farklı sebepleri ve bunlara karşı alınacak önlemlerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz. 

Dizel Aracın Yokuşta Bayılmasına Neden Olan Sebepler Nelerdir?

Dizel arabanın yokuşta bayılmasına neden olan sebepler arasında:

 • Lastiklerin aşınması, 
 • Araca bakım yapılmamış olması, 
 • Debriyaj balatalarında sıkıntı olması, 
 • Bujinin bakım zamanı gelmesi, 
 • Aracın su eksiltmesi,
 • Basınsın düşmesi,
 • Yağ değişim zamanının geciktirilmei, 
 • Enjektörlerin arızalanması, 
 • Gazın geç tepki vermesi,
 • Yeterli hava akışının sağlanamaması, 
 • Yakıt filtresindeki problemler, 
 • Yakıt kullanımının kalitesiz olması yer alır.

Dizel Aracın Yokuşta Bayılmasına Çözüm  Bulmak 

 Dizel arabanın yokuşta bayılmasına çözüm bulmak için ilk adım aracın neden bu noktaya geldiğini tespit etmek olmalıdır. Bunu kendi başınıza yapmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle konu hakkında bilgili ve tecrübeli birisinden destek almak her zaman iyidir. 

Bazı durumlarda aracın yokuşta bayılmasına neden olan sebepler tamamen kullanıcı ile alakalı olur. Yani araçta problem bulunmaz. Farklı kişi aynı aracı kullandığında bu problemle karşılaşmayabilir. Yokuş çıktığınız zaman, aracınıza uygun kullanım yapmanız önemlidir. Bu süreçte dilerseniz yokuş kalkış destekli olan araçlara göz atabilirsiniz. Bu araçlardan yana tercih yapmanız sürüş performansınız üzerinde olumlu etkilere sahiptir. 

Mekanik Problemlerden Kaynaklanan Yokuş Çekiş Problemlerini Çözmek

Mekanik nedenler yüzünden yokuş problemi olması yaygın görülen bir durumdur. Bir uzmana gitmeniz bu probleme çözüm üretmenize yardımcı olacaktır. Bayılmanın ardında yatan nedenleri çoğu zaman sürücünün kendisi tespit edemez. Aracınızın çekiş problemleri ile ilgili kullanımı denerken, yalnızca yokuş çıkışına değil aynı zaman yokuş aşağıya iniş performansını kontrol etmeniz gerekir. Aracınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırdığınız zaman zaten sorun yaşama ihtimalinizi en aza indirmiş olursunuz. 

Lastiklerdeki Sorunlardan Kaynaklı Yokuşta Bayılma Problemleri

Lastik problemlerinden kaynaklanan yokuş çıkma problemleri yaşamanız mümkündür. Özellikle aracınızın yokuş çıktğı sırada lastiklerinde sürtünme meydana geliyorsa, şüphelenmeniz gerekir. Bu durum çoğu zaman basıncın düşmesi ve pistonun bozulması ile alakalı bir durumdur. Eğer araçta hava kaçırma gibi problemler varsa bu durumda piston olması gerekenden daha güçsüz şekilde aşağıya inmeye başlar. Bu durum bir güç sağlar. 

Yakıttan Kaynaklanan Yokuş Bayılma Problemleri

Yakıt kullanımı ile alakalı yokuş bayılma sorunları sık karşılaşılan diğer nedenler arasında yer alır. Kullanıcıların tercih ettikleri yakıtlar, zamanında yakıt değişimi yapılmaması gibi durumlar, aracınızın yokuşta bayılmasına neden oluyor olabilir. 

Bir sefer için olsa dahi, eğer aracınız için uygun yakıt almazsanız, aracınızda çekiş problemleri yaşanmaya başlayabilir. Her yakıt markasının farklı değerleri bulunur. Bu değerlerin sizin aracınız için uygun olup olmadığını tespit edin. Yalnızca değerleri eşleşen yakıtları tercih etmeniz gerekiyor. 

Araç yakıtlarındaki hilelerin önüne geçmek için bilindik yakıt firmaları ile çalışmanız gerekiyor. Buna ek olarak aracınızın bakımını yapılması gereken zamandan daha geç yaparsanız ya da hiç yapmazsanız bu eksiklikler de yokuşta bayılma problemine neden olacaktır. Özellikle motor ve yağ filtrelerinin düzenli olarak değiştirilmesi çok önemlidir. Çünkü bu özellikler araç çekiş üzerinde en çok etkiye sahip iki öğedir.

Debriyaj Sertleşmesi Neden Olur?

Previous article

Fakir Yakıt Karışımı Hatası Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir