Araba Arızaları

Conta Yakmak Nedir? Conta Yakmak Nasıl Anlaşılır?

0

Conta yakmak ifadesi, aracın yalıtım işlevini kaybetmesi anlamına gelmektedir. Araç arıza sonucu su kaynatırsa, yalıtım işlemi sağlanamamaktadır. Yalıtım işlevini yapamayan araçlarda, conta yanması gerçekleşmektedir. Conta, motor siteminde bulunan hava ve yakıtı, silindir sisteminde bulunan yağ ve su karışımdan ayırmaktadır. Bu sıvıların birbirlerine karışmamaları için iki sistem arasında yer almaktadır. Yanma olarak ifade edilen arıza ise bu yalıtım özelliğinin kaybedilmesidir. Araçta conta yakma sorununun gerçekleşmesi için aracın uzun süreli, yüksek güçte kullanılması gerekmektedir. Araç sürüş koşullarında aracın performansının üstünde güç sergilemesi amacı ile zorlanması, arızayı beraberinde getirmektedir. Conta yanmasının tespiti ve arızanın yarattığı masraf hakkında bilgiler, alt başlıklardan öğrenilebilmektedir.

Conta Yanması Neden Gerçekleşir?

Conta yanması nedenleri arasında, aracın performansının üstünde bir kullanım için zorlanması yer almaktadır. Aracın sahip olduğu gücün üstünde sürüş sağlanmak için aracın yüksek devirde kullanımı, arızaya sebep olmaktadır. Conta yakma işlemine sebep olan yanlış araç kullanımları, şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Aracı uzun süre, performansından daha yüksek koşullarda sürmek.
  • Aracın motor sistemini susuz bırakmak.
  • Araç soğutma sistemini atıklardan arıtmamak. 

İhmal edilen bakım işlemleri ve yanlış kullanımlar sonucu, conta yakılmaktadır. Özellikle, soğutma sisteminin temizlenmemesi sonucunda, devir daim işlemi sağlıklı gerçekleşmemektedir. Susuz kalan araç motoru, conta sisteminde arızaya neden olmaktadır. Conta sisteminde meydana gelen arıza, conta yakmak tabiri ile ifade edilmektedir. Bu yanlış kullanımlar sonucu hem aracın performansında düşüş yaşanmakta hem de conta sisteminde arıza oluşmaktadır. Conta yakma işleminin tespiti için bilgiler ve arıza masrafı hakkında ayrıntılar, alt başlıklarda yer almaktadır.

Conta Yakma Nasıl Tespit Edilir?

Conta yakma saptaması, araç işlevlerinde oluşan standart dışı durumlar gözlenerek tespit edilebilmektedir. Conta yanması meydana geldiğinde, araç işlevlerini tam anlamı ile yerine getirememektedir. Arızalar meydana gelip, bu arazılar sürücü tarafından gözlemlenebilmektedir. Araç conta yakma işleminin tespiti için izlenecek aşamalar, şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Aracın genleşme kabı kontrol edilmelidir. Bu sistemde bulunan sıvı, köpüklü ve sarı renkte bir yapıya dönüşmüş ise conta yanması gerçekleşmektedir.
  • Aracın motor yağı kontrol edilmelidir. Motor yağı akışkan bir yapıya sahip olmalıdır. Akışkanlığı bozulmuş ve içerisine su karışmış ise conta yanması gerçekleşmektedir.
  • Aracın egzosu kontrol edilmelidir. Egzos, araç sürüşü sırasında su damlatıyor ise conta yanması gerçekleşmektedir.
  • Araç silindir sistemi kontrol edilmelidir. Silindirlerde ölçüm yapıldığında, basınç değeri çok düşük çıkıyor ise conta yanması meydana gelmektedir.

Yukarıda bulunan durumlar, araçta gözleniyor ise conta ile ilgili arıza oluşmaktadır. Contası yanmış araçların kullanımına devam edilmesi, araç iticilerinde ve motorda hasara neden olmaktadır. Bu duruma bağlı olarak, arızanın tamirinin yapılası gerekmektedir. Conta yanması tamir işlemleri, oto sanayilerde ve araçların servislerinde yapılmaktadır. Arızanın giderilmesi için talep edilen fiyatlar hakkında bilgi, alt başlıktan öğrenilebilmektedir.

Conta Yakma Tamiri Nasıl Sağlanır?

Conta yanması onarımı, araç servisleri yoluyla yaptırılabilmektedir. Tamir, bakım işlemleri aynı zamanda, oto sanayiler yoluyla da yaptırılabilmektedir. Conta hasarının giderilmesi, aracın diğer bölümlerinde oluşacak hasarları engellemektedir. Conta yalıtım işlevi görmesi sebebi ile araç motor ve silindir sistemini korumaktadır. Tamir işlemi kısa sürede sağlanırsa, motorun hasar görmesi engellenmektedir. Araç serişleri yoluyla yapılan tamir işlemlerinde, orijinal parça kullanımı sağlanmaktadır. Tamir işlemleri için talep edilen fiyat tutarları alt başlık içerisinden öğrenilebilmektedir. 

Conta Yakma Masrafı Ne Kadardır?

Conta yakma masraf tutarı, eski model ve yeni model araçlar için farklı miktarlarda hesaplanmaktadır. Yeni model araçlarda conta yakma için masraf, 1.000 ila 2.000 tl arasında hesaplanmaktadır. Eski model araçlarda ise bu tutar 500 ila 700 tl arasında seyretmektedir. Conta yakma masrafları tutarları hakkında bilgiler, şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Conta arızası sebebi ile aracın silindir kapaklarında hasar meydana geldiyse, tamir masrafı 1.000 ila 2.000 tl arasında talep edilmektedir. Bu rakam yeni model araçlar için uygulanmaktadır.
  • Conta arızası ile araç pistonlarında hasar meydana geldiyse, eski araçlar için masraf 600 ila 700 tl arasında belirlenmektedir. Yeni araçlar için ise 1.500 ila 2.000 tl arasında fiyat verilmektedir.

Araçların conta yakma masrafları, arızanın aracının diğer bölümlerini ne kadar etkilediği ile bağlantılı olarak belirlenmektedir. Conta arızası giderilmez ise motor ve silindir sistemlerinde de arızalar görülebilmektedir. Bu arızaların bir birini tetiklemesi ile masraf artmaktadır. 

https://www.arabagurusu.com/motora-yazilim-attirmak-zararli-midir-chip-tuning-zararlari-ve-faydalari/
https://www.arabagurusu.com/motor-neden-vuruntulu-calisir/
https://www.arabagurusu.com/motor-neden-yag-yakar-motorun-yag-yaktigi-nasil-anlasilir/

Baskı Balata Nedir? Baskı Balata Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Previous article

Egzozdan Su Akması, Egzozdan Su Neden Gelir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir