Lüks Arabalar

Büyük Amerikan Arabası: Lincoln!

0

Lincoln araçlar, Ford motor şirketi bünyesinde bulunan lüks otomobil bölümüdür. Michigan’da üretilen Lincoln ilk olarak Liberty V12 modeli ile uçak motoru üretmeye başladı. Uçak motoru üreticiliğine 1917 yılında başlayan firmayı Ford, 1922’de Cadillac ve diğer üst düzey lüks otomobillere karşı koymak için ve lüks otomobil segmentinde hizmet vermek adına satın aldı.  Ford, Lincoln’ü orta segment Mercury markasıyla hayata geçirdi. 2010 yılına kadar devam eden bu süreç showroomlardan eksik kalmadı.

Gelenekçi özellikleri bulunan Lincoln, continental ve Town Car gibi kabul gören etiketlerle birlikte ağır, büyük ve lüks sedan otomobiller üretmiştir. Otomobil meraklıları Lincoln marka araçları filmlerden ve televizyonlarda gördükleri başkanlık limuzinlerinden hatırlayacaktır.

İçinde bulunduğumuz yıllar içerisinde Lincoln otomotiv sektörüne uyum sağlayarak şirket merkezini lüks SUV’lere odakladı. Lincoln, 2000’lerde büyük harf karışıklığı yaratan üç harfli isim etiketlerini domine etmeye çalıştı. Bu hareketle birlikte 2015’te aynı anda MKC, MKS, MKX, MKT ve MKZ’yi sattı. Geç kalan model isimlerini lehine çevirerek deniz ve havacılık temalarını tercih etmeye başladı.

Lincoln Sözlüğü

Atkinson Cycle: MKZ hibridde kullanılan motor yanmasını açıklar. Hibrit araçlar için ideal olan bu düzenek yakıt tüketimini düşürürken daha az güç tüketir. 

Black Label: Birinci sınıf kalitede lüks parçalar ve süsler sunarken, fazla sayıda lüks tema ve kişiselleştirilmiş özellikler sunar. Müşterinin beğenisine göre lüks geliştirir.

The Lincoln Way: Servis randevusu alma, teslimat ve uzaktan kontrol edilebilen araç gibi bir takım özellikler sunan uygulamadır. The Lincoln Way uygulama olmanın yanında bir pazarlama sloganı harikasıdır.

SS-100-X: Suikastte öldürülen Amerikan Başkanı J.F. Kennedy’nin suikaste uğradığı sırada içinde bulunduğu Lincoln Continental Cabrio limuzinin bir tür gizli servis kod adıdır.

Suicide Door: Arkada menteşe bulunan kapı. Bu özelliği Rolls Royce model arabalarda sıkça görüyoruz.

Lincoln MKC

MKC modeli, Lincoln’ün giriş seviyesindeki kompakt aracıdır. 2013 yılında piyasaya sürülen MKC, 2019 yılından itibaren Corsair ile değiştirilecek. 245 beygir güce sahip olan 2 litre turbo şarjlı ve 286 beygir güce sahip çift kaydırmalı turbo şarjlı 2.3 litre turbo modeli olarak 2 seçeceği mevcuttur. Her iki seçenekte altı ileri otomatik şanzımana sahiptir.

Lincoln MKC’nin gövde stili Crossover’dır.

Standart, Seçimli, Rezerv ve Black Label olmak üzere 4 modeli bulunmaktadır.

Başlangıç fiyatı; 200bin TL ve üzeridir. (Vergiler hariç)

Lincoln Corsair

Lincoln’ün 2020’de ortaya çıkaracağı ve MKC yerine geçecek olan Corsair modeli giriş seviyesinde bir kompakt araçtır. Yeni Escape 2020 model ile aynı platformda üretilen Corsair MKC’ye benzer güç aktarma özelliklerine sahiptir. Sekiz ileri otomatik şanzımanla güçlendirilen Corsair, Cadillac’ın rakibi XT4’e kıyasen olumlu eleştiriler almıştır.

Lincoln Corsair’in gövde stili crossover’dır.

Standart ve rezerv olmak üzere iki modele sahiptir.

Başlangıç tahmini fiyatı ise yine +200bin TL civarıdır.

Lincoln Nautilus

Nautilus, MKX modelinin orta boy SUV olarak düzeltilmiş ve yeniden markalama çalışması yapılmış halidir. Model üzerinde yapılan en büyük değişiklik iki seviyeli bir ızgaranın dikdörtgen tasarıma dönüştürülmesidir. Nautilus, sekiz ileri otomatik vitese ve önden çekişli 245 beygirlik 2 litrelik bir motora sahip araçtır. 

Nautilus’un gövde stili crossover’dır.

Standart, seçimli, rezerv ve Black Label olmak üzere 4 adet modele sahiptir.

Aracın başlangıç tahmini fiyatı 250Bin TL üstündedir.

Lincoln Navigator

Ford expedition ile aynı platformda geliştirilen Lincoln Navigator, tam boyutlu SUV araçtır. Navigator 450 beygir, 3.5 litre V6 motor ile Lincoln’de olabilecek en güçlü motora sahip araçtır. Ford Motor Şirketi tarafından satılan Ford GT dışında markanın en pahalı aracıdır. Navigator vites düzeceği 10 ileri otomatik şanzımandan oluşur. 

Lincoln Navigator’ün gövde stili SUV’dir.

Standart, Seçimli, Rezerv ve Black Label olmak üzere 4 modeli bulunmaktadır.

Türkiye için tahmini başlangıç fiyatı 400 Bin TL üzerindedir.

 Lincoln MKZ

Lincoln’ün giriş seviyesindeki orta seviye sedanıdır. İkinci nesil 2013 model yılına sahip olan bu araç Lincoln’ün en ucuz modellerindendir. Başlangıç motoru 6 ileri otomatik şanzımandan oluşur. 245 ya da 350 beygirlik seçenekleri mevcuttur.

Lincoln MKZ’nin gövde stili sedandır.

Standart, Standart Hibrit, Rezerv, Rezerv Hibrit, Rezerv II ve Rezerv II Hibrik olmak üzere 6 model seçeneği mevcuttur.

Türkiye için tahmini başlangıç fiyatı 180 bin türk lirası üzerindedir.

Not: Yazıda bahsedilen bilgilerin ve araç fiyatlarının doğruluğu konusunda garanti verilmemektedir. Referans yazılardan derlenmiştir. En doğru bilgiler için resmi Lincoln sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Trafik Sigortası Bittikten Sonra Kaç Gün Geçerli

Previous article

Araç Sigortası Bitti, Kaç Gün İçinde Yapılmalı?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir