Araba Arızaları

Baskı Balata Nedir? Baskı Balata Arızaları Nasıl Anlaşılır?

0

Baskı balata ömrü ve değişimi ücreti, kişinin araç kullanım şekli ile doğrudan bağlantılıdır. Aracın özensiz kullanım koşullarına maruz kalması halinde baskı balata ömrü azalmaktadır. Baskı balata sisteminin aldığı hasara bağlı olarak ise değişim ücretleri değişmektedir. Araç firmalarının sunmuş olduğu standart kullanım süresi, 4 yıl olarak belirlenmiştir. Kişi aracını normal koşullar ile kullanır ise baskı balata ömrü 4 yıldır. Araç kullanımında her 4 yılda bir, baskı balata değişimi yapılması gerekmektedir. 60 km’yi aşan araç kullanımlarında da baskı balata değişimi yapılmalıdır. Baskı balata seti değişimi, kullanmış olduğunuz araç modelinin servisleri tarafından yapılmaktadır. Değişim ücretleri, 250 tl’den başlayıp 1.000 tl’ye kadar yükselebilmektedir. Baskı balata ömrünün uzatılması, değişim fiyatları gibi ayrıntılı konular ise alt başlıklardan öğrenilebilmektedir.

Baskı Balata Sistemi Ömrünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Baskı balata kullanım süresinin bitimi, araçta meydana gelen standart dışı arızalar sonucu anlaşılmaktadır. Araç servislerinin önerilerine göre, baskı balata 4 yılda bir değiştirilmelidir. Bu değişimin yapılmadı araçlarda, baskı balata ömrü tükenmektedir. Ömrü tükenen baskı balata sistemi ise işlevini yerine getiremeyip, araçta standart dışı arızalara sebep vermektedir. Baskı balata ömrünün bittiğini ifade eden arızalar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Aracın motor performansı arttırılmasına rağmen hızı artmamaktadır. 
 • Araç ile ilk kalkış yapılırken zorlanma ve sarsılma meydana gelmektedir.
 • Aracın debriyaj pedalında arıza meydana gelmektedir. 
 • Aracın debriyaj kavrama yeri, standart noktasından daha yukarıda bir yerde durmaktadır.

Bu arızaların görüldüğü araçlarda, bakı balata sistemi ömrü tükenmiştir. Baskı balata sisteminin değişiminin yapılması gerekmektedir. Ömrü tükenen sistem, araçta diğer arızalarında meydana gelmesine sebep olmaktadır. Aracın motor performansı verimi ve kalkış performansı gibi konuları etkilemektedir. Baskı balata ömrünü uzatmak için yapılacaklar ve değişim fiyatları alt başlıklardan öğrenilebilmektedir.

Baskı Balata Ömrünü Kısaltan Etkenler

Baskı balata ömrünü azaltan faktörler, sürü kaynaklı yanlış araç kullanımlarıdır. Baskı balata ömrü standart koşullar içerisinde 4 yıl olup, aracın yanlış kullanımı ile bu süre düşmektedir. Baskı balata ömrünü kısaltan etkenler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Araç sürüşünde yanlış vites kullanımı,
 • Araç kalkış anında yanlış vites kullanımı ve sert kalkış yapmak,
 • Eğimli arazilerde, aracın dengesini sağlamak amacı ile el freni kullanılmaması,
 • Eğimli arazide araç dengesini sağlamak için debriyaj kullanımı tercih edilmesi,
 • Aracın baskı balata değişimlerinin ve kullanımının orijinal parçalar yardımı ile sağlanmamasıdır.

Araç sürüşünde tercih edilen yanlış teknikler nedeniyle baskı balata sistemi hasar görmektedir. Bu etkenlere ek olarak, baskı balata bakımı veya değişimi 4 senede bir yapılmalıdır. 60 km kullanımı aşmış olan araçlar için ani bir arıza ile karşılaşmamak adına, baskı balata yenilemesi yaptırmaktadır. Uzun ömürlü kullanım sağlanmak isteniyorsa, yenilemeler orijinal parça ile araç servislerinden yaptırılmaktadır. Değişim yerleri hakkında bilgi, alt başlıkta sunulmaktadır.

Baskı Balata Değişimi Nereden Yaptırılır?

Baskı Balata değişim yerleri, iki farklı başlık içerisinde sunulmaktadır. Değişim için gidilebilecek yerler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Oto sanayiler,
 • Araç servileridir.

Bu iki yer aracılığı ile değişim baskı balata değişim işlemi yapılabilmektedir. Sanayilerin sunduğu değişim fiyatları, servislerin sunduğu fiyatlardan daha ekonomi seyretmektedir. Orijinal parça kullanımı ve uzun ömürlü kullanım için Aracın kendi servisi tercih edilmektedir. Fiyatlar hakkında bilgi alt başlıkta yer almaktadır.

Baskı Balata Değişimi Ücreti

Baskı balata değişim fiyatı, yenileme işleminin yaptırıldığı yere göre değişmektedir. Değişim oto sanayilerde veya aracın orijinal servislerinde yaptırılabilmektedir. Servislerde yaptırılan baskı balata değişimlerinde daha uzun ömürlü kullanım sağlanmaktadır. Değişim işlemlerinin fiyatları hakkında bilgiler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Oto sanayilerde yapılan değişim işlemleri fiyatı, 250tl ila 300 tl arasında değişmektedir.
 • Araç servislerinde değişim fiyatı, 400 tl ila 600 tl arasında değişmektedir.
 • Baskı balata sisteminin tümünün orijinal parçalar ile değiştirilmesi ve bakımının yapılması için 1.000 tl’ye kadar fiyat talep edilmektedir.

Bu fiyat tutarları üzerinden değişim yaptırmak mümkündür. Baskı balata değişiminde orijinal parça kullanımı, sistemin ömrünü uzatmaktadır. Ani araç arızalarından sürücüleri korumaktadır. Baskı balata değişimde uygun işçilik koşullarından faydalanmak için aracın kendi servisi üzerinden değişim yaptırılabilmektedir. Baskı balata sisteminde oluşan arızanın büyüklüğüne göre fiyat koşulları artmaktadır. Oluşan arıza küçük çaplı bir müdahaleyi gerektiriyor ise, fiyat tutarı da aşağıya çekilebilmektedir. 

https://www.arabagurusu.com/kis-aylarinda-arac-bakiminin-onemi/
https://www.arabagurusu.com/kw-hp-nedir-beygir-gucu-nasil-hesaplanir/

Radyatör Nedir?

Previous article

Conta Yakmak Nedir? Conta Yakmak Nasıl Anlaşılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir