Blog

B ve B1 Sınıf Ehliyet Nedir?

0

Bu içerikte sizlere B Sınıf ve B1 Sınıf Ehliyet anlatırken, B Sınıfı Ehliyet Nedir? B Sınıfı Ehliyet ile hangi araçlar kullanılabilir, b sınıfı ehliyet şartları ile b sınıfı için gerekli evraklar sorularına cevap üreteceğiz.

Günümüzde ehliyet sınıf sayısı olarak 18 adet ehliyet türü mevcuttur. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir düzenleme ile ehliyet sınıfı çeşitlerinde köklü bir değişiklik meydana getirildi. 8 adet ehliyet sınıfı mevcutken günümüzde bu sayı 18’e yükseldi. Yeni ehliyet sınıflarının yanında farklı eklentilerin farklı sınıflara ayrılması ile sürücüler arasında bir karmaşa meydana geldi. Bunlara örnek vermek gerekirse, yeni ehliyet sınıfı olarak Moped-Motorlu Bisiklet / M Sınıfı Ehliyet olarak eklendi. Eskiden arabanın manuel mi otomatik mi olduğu farketmeksizin verilen sürücü belgesi artık otomatik sınıf ehliyetin eklenmesi ile birlikte yeni bir düzenlemeye kavuştu.

B Sınıf ve B1 Sınıf Ehliyet Nedir?

B Sınıfı ehliyet almaya hak kazanan sürücüler otomobil, kamyonet ve F sınıfı traktör, M sınıfı motor bisiklet ve b1 sınıfı atv kullanabilecekler.

B sınıfı ehliyet artık B1 , B ve BE olarak daha farklı sınıflara ayrılmıştır.

B Sınıfı Ehliyet ile Hangi Araçlar Kullanılabilir?

Yapılan düzenleme sonrasında B sınıfı ehliyetler, B1 sınıfı ehliyet, B Sınıfı Ehliyet ve BE sınıfı ehliyet olarak farklı gruplara ayrıldı. Düzenlemeler sonrasında motor gücü 15 KV ve 400 kilogram ağırlığın altındaki 4 tekerlekli motosikletleri kullanabilirler. Otomobil, kamyonet, traktör, atv gibi taşıtlarda yine b sınıfı ehliyete sahip olanların kullanabilecekleri diğer taşıtlardır.

Otomatik vites araç kullanmak isteyen sürücüler, sürücü kursuna başvurarak bu isteklerini belirtebilirler. Direksiyon sınavını geçemeyeceğini düşünen kursiyerler, otomatik vites ehliyet almak istiyor ancak otomatik vites ehliyet ile manuel araçların kullanılmadığını kabul etmeleri gerekiyor. Bu sürücüler için bir dezavantaj oluyor.

B Sınıfı Ehliyet Ne Kadara Malolur?

Sürücü kurslarının birbirinden farklı fiyat politikası mevcut olsa da 2020 yılında taban fiyat uygulaması devam etmektedir. Sürücü kursları fiyatları sunulan hizmet kalitesi ile farklılık gösteriyor. B sınıfı ehliyet ne kadar mal olur sorusunu, kurumsal bir sürücü kursuna, en güvenilir ve hizmet kalitesi yüksek olan sürücü kursuna sormanızda fayda var.

B Sınıfı Ehliyet Almanın Şartları Nelerdir?

  1. En az ilkokul mezunu olmak
  2. 18 yaşını doldurmuş olmak

Not: İlkokul mezunu olmayanlar, halk eğitim merkezlerinde yapılan eğitimlere katılarak sürücü belgesi almaya hak kazanabilirler.

Ehliyet için gereken evraklar nelerdir?

  1. Nüfus cüzdanınızın fotokoposi
  2. Öğrenim durumunuzu gösteren öğrenci belgesi veya mezun olduğunuz okula ait diploma
  3. 6 adet fotoğraf ( 2020’de biyometrik fotoğraf istenebiliyor. )
  4. Sağlık ocağı veya hastaneden alacağınız sürücü olur kayıtlı sağlık raporu
  5. Sağlık ocağından veya hastanede yaptıracağınız kan testi sonucu verilen Kan Grubu Kartı
  6. Adli sicil kaydı
  7. İkametgah adresinizi gösteren belge

Ehliyet için gereken evraklar konusunda talep edilen evrakları sürücü kursunuz ile görüşmeyi unutmayın. Onlarca evrak sayılsa da ehliyet başvurunuz sırasında hepsini size geri veriyorlar. Yine de riske atmamak adına muhakkak evraklarınız tam ve doğru bir şekilde sürücü belgesi başvurusu işleminizi tamamlayın.

Ehliyetsiz Araba Kullanmanın Cezası Nedir?

Kış Aylarında Araba Bakımı ve Önemi

Previous article

İcradan Araba Almak ve İcrada Araba Satışı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog