Araba Arızaları

Aracım Geç Çalışıyor Neden?

0

Aracım geç çalışıyor neden diye endişeleniyorsanız sizin için bu sorunun nedenlerini ve çözüm yollarını paylaşıyoruz.

Aracın geç çalışması kullanıcılar için sinir bozucu bir deneyim olabilir. Geç çalışan arabada marş basması ile ilgili sıkıntı olabilir. Genellikle geç çalışan arabalarda problem marşlardan kaynaklansa da bu problemin altına yatan birden fazla sebep olabilir. Arabanıza düzenli bakımını yaptırmanız, temiz kullanmanız, arızalı olan parçaları yeni ve sağlam olanlara değiştirmeniz, araç sağlığını olumlu yönde etkiler. Aracınız zamanında ve verimli bir şekilde çalışır. Aşağıda; aracın geç çalışmasına neden olan problemleri ve bunlara karşı alınabilecek önlemleri bulabilirsiniz. 

Geç Çalışan Aracınızın Bujisini Kontrol Edin

Geç çalışan araba bujisi kontrolü arabanızın yeniden zamanında çalışmasını sağlayabilir. Buji kablolarında sıkça sorun meydana gelir. Bu kablolar özellikle aracın ilk çalışmaya başladığı zaman hayati öneme sahiptir. Arabalarda ilk ateşlemeyi sağlayan buji kabloları olduğunsan ilk önce geç çalışan arabaların bu aksamlarını kontrol etmekte fayda var. 

Hava Filtrelerinin Tıkanması Aracın Geç Çalışmasına Neden Olabilir

Hava filtresi tıkanan aracın geç çalışması oldukça normal bir durumdur. Hava filtrelerinin görevi araç motorlarının sorunsuz şekilde çalışmasını sağlamaktır. Bu filtre sayesinde aracın motoruna böcek sinek kirli ve tozlu hava girişi engellenmiş olur. Pis hava giren motorların sağlıklı çalışması mümkün değildir. Hava filtreniz temiz olmadığı zaman, motor çalışması için ihtiyaç duyduğu temiz havayı almakta zorlanacaktır. Bu durum aracın geç çalışmasına, aracın verimsiz olmasına ve hız düşüşlerine neden olur. 

Yeni Hava Filtresi Alın, Aracınızı Zamanında Çalıştırın

Yeni bir hava filtresi alarak, mevcut filtrenizin bakımını her defasında ihmal etmeden yaparak, mümkünse basınçlı hava uygulayarak filtrenin tamamen temiz olmasını sağlayarak aracınızı zamanında harekete geçirebilirsiniz. Yeni bir hava filtresi almak isterseniz yalnızca 30 ile 75 TL arasında bir eğere bu filtrelere sahip olabilirsiniz. Aracınızın marka ve modeline göre bu filtre fiyatları da değişiklik gösterecektir. 

Akü Ve Marş Motorundan Kaynaklanan Geç Çalışmalar

Akü ve marş motorundan aracın geç çalışması mümkündür. Aracınızın marş ve aküsünü inceleyin. Doğru çalışıyorlar mı? Eskidiler mi? Sorunları var mı? Eğer cevabınız evetse, ya gerekli onarımları ve bakımları yapmalı ya da yenisini edinmelisiniz. Aksi halde aracınız geç çalışmaya devam edecektir. 

Yakıt Tipiniz Aracınızın Geç Çalışmasına Neden Oluyor Olabilir

Yakıt tipinden kaynaklanan geç çalışma yapılan araştırmalar ile ortaya konmuştur. Örnek vermek gerekirse, LPG’li olan araçların çalışma hızı diğer araçların çalışma hızına göre daha yavaştır. LPG’li araç kullanıyorsanız, ilk marşta aracınızın çalışmama ihtimali yüksektir. Bu durum tamamen yakıt tipi ile alakalıdır. Eğer aracınız geç çalışması sizin için büyük bir problem teşkil edecekse, LPG’li araçları tercih etmemenizi öneririz. 

Aracın Geç Çalışmasına Neden Olan Diğer Nedenler Nelerdir?

Aracın geç çalışmasına neden olan diğer sebepler de bulunur. Aracınızın bakımını yaptığınız zaman bütün bu sorunları çözmeniz mümkün. Anahtar kelime istikrarlı bir şekilde kontrol sağlamak ve onarımdır. Bu sebeplerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Karbüratörlerde tıkanık var mı? Bu tıkanıklar aracınızın geç çalışmasına neden olacaktır. 
  • Distrübütörlerde aşınma problemi olması aracın hem çekiş gücünün düşmesine neden olur hem de aracınızın geç başlamasına neden olurç 
  • Benzin pompasında yaşanan problemler kendini aracın geç çalışması ile gösteriyor. 
  • Benzin filtrenizde tıkanıklıklar var mı? Bu tıkanıklıklar yüzünden aracınz geç çalışıyor olabilir. Arabanızın bakımını yaptırdığınız zaman mutlaka benzin filtresine göz attırın. Bu filtrede yaşanacak olan küçük bir tıkanıklık bile kendini ilk olarak aracın geç başlaması ile gösterecektir. 

Araç Takip Cihazı Ne İşe Yarar?

Previous article

Debriyaj Sertleşmesi Neden Olur?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir