Araç Sigortası

Araç Sigortası Nedir?

1

Araç sigortası çeşitleri 2 tanedir. Bunlardan ilki zorunlu trafik sigortası ve ikincisi ise kasko sigortasıdır. Birbirinden farklı olan iki araç sigortası aslında birbirini tamamlar niteliktedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası diğer adı karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasıdır. Karayolları Trafik Kanunu kapsamında tüm trafiğe çıkan araçların yaptırması zorunludur. Zorunlu trafik sigortası, herhangi br kaza olması durumunda karşı tarafın malına ve canına gelen zararı karşılayan sigortadır. Zararın karşılanmasında belirli sınırlara göre hareket edilir. Sorumluluk sigortası kapsamında yer alan trafik sigortası zorunlu olduğu için Türkiye’de en yaygın yaptırılan sigortalardan biridir ve 3. şahısların gördüğü mal ve can zararlarını da kapsar. Öte yandan trafik sigortası manevi tazminatları karşılamaz. Ancak şunu da belirtelim ki zorunlu trafik sigortası, yaşanan kazalarda ait olduğu aracın hasarını karşılamaz. Yani kaza yapan aracın trafik sigortası karşı aracın mal ve can zararlarını karşılarken, kendi ait olduğu arabanın zararlarını ödemez.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamamın Cezaları Nelerdir?

Trafik sigortası yaptırmamanın cezası trafikten men edilmektir. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan ya da sigorta süresi dolmuş ancak yenilememiş araçlar görüldükleri yerde bağlanırlar. Bağlanan araçlar otoparklara çekilerek orada bekletilir. Bu süreçte çekici masrafını ödemeniz gerekebilir. Otoparklara çekilen araçları alabilmek için öncelikle trafik sigortasını yaptırmanız ve bunu teslim alacağınız otoparka tebliğ ettirmeniz gerekir. Otoparktan aracınızı teslim alırken aracın otoparkta kaldığı her gün için belirlenen otopark ücretini de ödemeniz gerekir.

Trafik sigortası olmayan araçlar men işlemi dışında para cezası işlemine de tabidir. Trafikte, trafik sigortası olmadığı tespit edilen araç otoparka çekilirken araca trafik sigortası cezası da kesilir. 2019 trafik sigortası cezası 108 TL’dir. Bu ceza erken ödendiği takdirde indirimlerden yararlanabilirsiniz. 15 gün içerisinde nakit ödeyeceğiniz cezanızda %25 indirimle 108 TL trafik sigorta cezasını 81 TL ödeyebilirsiniz.

Trafik sigortası yaptırmamanın bir diğer cezası da sigorta bedeline uygulanır. Trafik sigortasını geciktiren ya da yaptırmayanlar, yaptırmadıkları süreye göre belirlenen ceza sigorta bedeline eklenerek ödemeleri gerekir. Örneğin zorunlu araç sigortası yaptırmanız gereken günden bir sonraki gün sigorta yaptırdınız bu durumda %5 oranında ceza sigorta ücretinize eklenecektir.

Trafik Sigortası Teminatı Ne Kadar?

Zorunlu trafik sigortası teminat ve limitler Hazine Müşteşarlığı tarafından belirlenir.2019 yılı otomobil (sürücü dahil en fazla 9 koltuk) trafik sigortası teminatı;

  • Araç başına maddi 36.000 TL,
  • Kaza başına maddi 72.000 TL,
  • Kişi başına sağlık gideri 360.000 TL,
  • Kaza başına sağlık gideri 1.800.000 TL,
  • Kişi başına sakatlanma ve ölüm hallerinde 360.000 TL,
  • Kaza başına sakatlanma ve ölüm hallerinde 1.800.000 TL’ye kadardır.

Kasko Nedir?

Araç kasko sigortası, sigorta yaptıran kişinin aracında meydana gelen zararların karşılanmasını sağlar. Herhangi bir otomobilin sigortalının iradesi dışında zarar görmesi, yanması, çalınması gibi durumlara karşı tazminat ödenmesi için yapılır. Kasko, kaza halinde karşı aracın değil sigortanın ait olduğu aracın hasarını karşılar. Bu noktada trafik sigortası ile tamamlayıcı niteliktedir.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Trafik sigortası ve kasko farkları olan iki ayrı araç sigortası çeşitidir. Farklar;

  • Trafik sigortası her yıl yenilenmesi gerekir ve her motorlu araç için zorunludur. Tarfik sigortası olmayan ya da yenilemeyen araçlar trafikten men edilir ve cezai işlem uygulanır. Buna karşın kasko zorunlu değildir. Aracı kullanan ya da araç sahibi kişilern isteği doğrultusunda yapılır.
  • Trafik sigortası kaza halinde karşı tarafın mal ve can hasarlarını karşılar. Zorunlu olmasının nedeni ise am olarak budur. Kasko ise hasar anında ait olduğu aracın hasarını karşılar. Buna ek olarak kaskonun kapsamına göre çalıntı, aracın yanması, manevi tazminat gibi durumları da kapsar.
  • Araç sigortası çeşitleri fiyat açısından karşılaştırıldığında, trafik sigortası kasko’ya göre daha ucuzdur. Bunun nedeni ise kasko’nun tarfik sigortasından daha kapsamlı olması ve vefat ve yaralanma durumlarında kapsamına göre ciddi tazminat ve masraf karşılaması yapmasıdır.

Araç Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Previous article

Trafik Sigortası Çalınmayı Karşılar Mı?

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] yaptırın sizden sigortasız olarak geçen sürenin parası %5 zamlı olarak alınmadan araç sigortası tekrar […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir