Blog

Araç Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

0

GÜVENLİĞİNİZ İÇİN ARAÇ SİGORTANIZI YAPTIRIN!

Ayağınızı yerden kesen bir araç sahibi olduğunuzda bazı sorunlarda bunun beraberinde gelebilir. Sorunları göz ardı etmeden gerekli tüm işlemleri yaptığınız durumda can ve mal güvenliğiniz için üst düzey bir korumaya sahip olabilirsiniz. Tabi ki ilk koruma bakımlar, rutin kontroller ile yapılsa da bunların dışında hepsinden daha fazla önemli olan şey araç sigortasıdır. Araç sigortası sizi herhangi bir olumsuz durumdan koruyarak maddi yönden zarara uğramamanızı sağlar. Son zamanlarda trafik fazlasıyla arttığı için kazanın nereden çıkacağı pek belli olmuyor. Yaptırdığınız bakımlar birçok konuda yeterli olsa da herhangi bir trafik kazasından sizi tam olarak koruyamıyor. Siz trafikte en emniyetli olanağı sağlasanız dahi karşı taraftan gelen bir araç size çarptığında maddiyat bakımından birçok sorun ile karşılaşabiliyorsunuz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Devletimizin trafik konusunda hassasiyeti sebebiyle araç kullanıcılarına bazı şartlar sunulmuştur. Bu şartlar herhangi bir kötü durumda sizin haklarınızı ve malınızı korumaya yöneliktir. Sürücü ve onların kullandığı araçları tehdit eden her soruna “risk” adı verilmektedir. Karşılaşacağınız her risk durumunda sizi koruyacak olan ilk şey zorunlu trafik sigortasıdır. Türkiye Cumhuriyetinde araç sahiplerinin haklarını en iyi şekilde koruyacak olan iki sigorta türü bulunuyor. Bunlardan ilk olanına zorunlu trafik sigortası diyoruz. Bu sigorta, yasalar ile zorunlu kılınmış olup kaza durumunda karşı tarafın haklarını korumak için yapılıyor. Kara taşıtlarının verdiği herhangi bir zarar bu sigorta ile güvence altında tutulmaktadır. 

Sigortasız Araçlar Trafikten Men Ediliyor

Zorunlu olarak bahsedilen sigortaya sahip olmayan araçlar herhangi bir polis çevirmesinde yapılacak kontroller sonucunda eğer zorunlu trafik sigortası yapılmamış ise trafikten men edilme durumu ile karşı karşıya kalıyor. Bu süreç fazlasıyla zor yürütülmektedir. Men edilen araç tekrar trafiğe sokulmak istendiğinde birçok zahmetli işle mümkün oluyor. Bu sebeple araç sigortalarınızı mutlaka maddi ve manevi kayıpların önüne geçmek için yaptırmalısınız. 

Kasko Nedir?

Araç sahiplerinin trafikte karşılaşabileceği herhangi bir durumda araçlarının zararı karşılaması için yaptırdığı sigortaya ise kasko denir. Bunun sebebi trafik sigortasının belirli durumlarda sadece karşı tarafın zararını karşılamasıdır. Trafikte karşılaşabilecek durumlarda hem karşı tarafın hem de kendinizin zararlarını karşılamak için zorunlu trafik sigortası ve kaskonuzu aynı anda yaptırmanız gerekmektedir. 

Seat Leon Nasıl Modifiye Edilir?

Previous article

Uzun yolun vazgeçilmezi; Hız Sabitleyici Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog