Araç Sigortası

Araç Sigortası Bitti, Kaç Gün İçinde Yapılmalı?

0

Trafik sigortaları bitiminden hemen yenilemeniz gerekmektedir. Trafik sigortalarının süreleri 1 yıl olup süre bitimini takip ederek yenilemeniz gerekmektedir. Bu yenilmeyi sigortanız bittikten hemen sonra sigortacınızı arayarak veya bürosuna giderek hemen yenilemelisiniz. Trafik sigortası yapmak zorunlu olup sigorta olmadan trafiğe çıkmak yasaktır. Araç sigortası yaptırmadan trafiğe çıkmamak sizi hem kaza anında doğabilecek zararlardan hem de gelebilecek cezalara karşı sizi koruyacaktır. Eğer trafik sigortanız olmadan trafik çevirmelerine takılırsanız ceza yersiniz. 

Trafik Sigortası Kaç Günde Yenilenir?

Zorunlu trafik sigortası yenileme süresi eski sigortanın bitiminden sonra hemen yapılmalıdır. Zorunlu trafik sigortası adında belli olduğu üzere zorunlu olarak yapılması gerekip sigortasız bir şekilde trafiğe çıkma yasaktır. Zorunlu trafik sigortası yaşanabilecek kazalarda karşı tarafa verdiğiniz zararı karşılar ve yaşanabilecek mağduriyeti engellemeye çalışır. Trafiğe çıkan her aracın trafik sigortası yapması zorunlu olup bu durum bütün hepimizi güvence altına almaktadır. Trafik sigortası yapılan kazalarda mağdur olan karşı tarafın yaşadığı zararı karşıladığı için bu durumda kalmamız durumunda bizlerin haklarını koruyarak zararımızı karşılamaktadır.

Trafik Sigortası Nasıl Yapılır?

Zorunlu trafik sigortalarınızı bitiş tarihinden hemen sonra sigorta acentelerinden, internet üzerinden ya da telefondan yaptırabilirsiniz. Trafik sigortası için istenen ücretler sigorta şirketleri tarafından farklı fiyatlandırılıp bulunduğunuz şehre göre de değişim göstermektedir. Sigorta ücretleri genel kapsamda bakıldığında İstanbul için 650 TL ile 900 TL arasında, Ankara için 600 TL ile 870 TL ve diğer iller için 600 TL ile 770 TL arasında değişim göstermektedir. Trafik sigortanız bittiği takdirde yenileme işlemini yapmadan kesinlikle trafiğe çıkmamalısınız. Aksi durumda cezai işlemle karşılaşabilirsiniz. 

Sigortayı Zamanında Yenilemezsem Ne Olur?

Araç sigortalarınızı zamanında yaptırmazsanız cezai işlemle karşılaşırsınız. Eğer zorunlu trafik sigortasını unutkanlık, para sıkışıklığı, zaman bulmama gibi nedenlerden dolayı zamanında yaptırmadan trafiğe çıkıp trafik polisine yakalanırsanız aracınız bağlanır. Sigortası olmayan araçlar yakalandığı takdirde sigortası yapılana kadar otoparka çekilerek trafiğe çıkması yasaklanmaktadır. Ayrıca trafik sigortası olmadan araç kullandığınız için ceza yersiniz. Sigortanızı geç ödemeniz halinde sigorta şirketleri her ay için %5 zamlı prim uygulamaktadır. Yani aracını trafiğe çıkarmayacağı için 2-3 ay sonra yaptırayım bu aylar için sigorta parası ödememiş olurum diye düşünen varsa yanılıyordur. İster 1 ay sonra ister 1 sene sonra trafik sigortasını yaptırın sizden sigortasız olarak geçen sürenin parası %5 zamlı olarak alınmadan araç sigortası tekrar yapılmamaktadır.

Sigortayı Geç Ödeme Cezası Ne Kadardır?

Zorunlu trafik sigortası olmadan trafiğe çıkma cezası 2019 yılı itibariyle 108 TL’dir. Eğer bu cezayı 15 günlük süreç içerisinde öderseniz %25 indirimle ödeme fırsatına sahip olursunuz. Yani 15 gün içerisinde cezayı ödemeniz halinde ödeyeceğiniz tutar 81 TL olacaktır. Bazı durumlarda trafik memurları aracınıza cezayı yazdıktan sonra, aracınızı otoparka çekmeden, telefondan ya da internetten sigortanızı yaptırmanız halinde aracınızı otoparka götürmeden sizi bırakabilmektedir.

Plakadan Sigorta Borcu Sorgulama

Plaka ile sigorta poliçesi sorgulama işlemini Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan mesaj hizmeti ile öğrenmeniz mümkündür. Bu sistem sayesinde istenen aracın sigorta durumu sorgulanabilir, sigorta geçerliliğini kontrol edebilirsiniz. SMS ile sigorta hakkında bilgi almak için TRAFIK yazıp araya bir boşlu koyup plakayı yazmanız ve 5664’e göndereniz yeterlidir. Mesajınız “TRAFIK 01AA000” formatında olmalıdır. Bu SMS ücreti 8,5 TL olup her operatör tarafından aynı şekilde ücretlendirilmektedir. Sunulan bu SMS hizmeti ile sigorta poliçeniz hakkında borç dahil detaylı bilgilere sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Böylelikle araç sigortanızın ne zaman biteceğini öğrenerek yenileme işlemini zamanında gerçekleştirebilirsiniz.

Büyük Amerikan Arabası: Lincoln!

Previous article

Trafik Sigortası Cayma Süresi Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir