Araç Sigortası

Araç Sigorta Bedeli Nasıl Belirlenir?

0

Trafik sigortası bedeli için limitleri ve standartları Hazine Müsteşarlığı belirler. Fiyatlar ve ödeme koşulları ise sigorta şirketlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Trafik sigortası her otomobil için zorunlu olarak yapılmaktadır. Bir otomobilin trafiğe çıkması için şartlardan biri de trafik sigortasının bulunmasıdır. Bu nedenle Türkiye genelinde en çok yapılan sigorta, trafik sigortasıdır. Sigortaların kapsamı, teminatı ve limitleri devlet tarafından belirlendiği için aynıdır. Ancak otomobiller için ödenecek primler sigorta şirketine ve belli durumlara göre değişkenlik gösterir. Değişimdeki en temel nokta ise hasarsızlıktır. Yani aracın kazaya karışmamış olması araç sigorta bedeli üzerinden indirim sağlar. Kazaya karışılması halinde ise araç sigortası bedeli artacaktır.

Araç Sigorta Bedelinin Belirlenme Kriterleri

Araç sigortası ücreti araçların özel durumlarına göre değişiklik gösterir. Ancak trafik sigortası fiyatı hesaplama için genel kriterler bulunur ve bunlar;

 • Aracın yaşı; araç sigortasını etkiler. Yaşı büyük olan aracın kazaya karışması durumunda alacağı hasar daha büyük olacağından sigorta ücreti de daha fazladır. Ayrıca aracın yaşı eğer fazla ise donanımları (ABS,ESR vb.) da o şekilde eski olacaktır. Bu da kaza riskini artıran bir etkendir.
 • Aracın modeli; fiyatını etkileyen önemli etkenlerin başındadır. Aracın modeli pahalı ise parçaları da aynı şekilde pahalı olacaktır. Aracın kazaya karışması durumunda masraf fazla olacağından araç sigortası için fiyat yüksek olacaktır.
 • Aracın bulunduğu il; trafik yoğunluğu yüksek bir il ise kaza riski de artacaktır. Dolayısıyla trafik yoğunluğu yüksek illerde bulunan illerdeki arabaların sigorta bedeli de yüksek olacaktır.
 • Poliçe yenilenme zamanında yenilenen trafik sigortası, zamanında yenilenmeyene göre daha düşük çıkacaktır. Çünkü trafik sigortası bulunmayan her gün için ceza sigortaya yansıtılır.
 • Aracın kullanım şekli eğer ticari ise sigortası daha yüksek çıkacaktır.

Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası hesaplaması için otomobilin yaşı, modeli, bulunduğu il, kullanım şekli göz önünde bulundurulur. Sigorta şirketleri belirli marka ve modeldeki araçlara özel daha uygun fiyat kampanyaları da yapabilirler. Aracın dışında sürücünün yaşı ve kaza geçmişi de sigorta fiyatını etkiler. Örneğin 60 yaşındaki bir sürücünün reflekslerindeki zayıflama göz önünde bulundurulduğunda riskli grupta yer alması normaldir. Buna bağlı olara sürücünün çok genç ve deneyimsiz olması da risk teşkil eder. Trafik sicilinde kazası ve farklı cezaları bulunan sürücülerde risk teşkil eder. Bu gibi durumlar trafik sigortası bedeli hesaplamada son derece önemlidir.

Zorunlu Trafik Sigortası Kademe Sistemi

Trafik sigortası basamak sistemi, sürücünün önceki dönemlerde kaza durumuna bağlı olarak trafik sigortası hesaplamasında artışa ya da azalmaya neden olur. 1 ile 7 arasında kademe bulunur. Bu kademeler sürücünün kazaya karışması durumuna göre artabilir ya da azalabilir. Bu sistemde ilk kez trafik sigortası yaptıran bir otomobil 4. Kademede ya da basamakta sayılır. Bir sonraki yıl aracın bir yıllık dönemde kazaya karışıp karışmama durumuna bakılır. Eğer hasara karışmış ise sigorta bedeli daha yüksek olan 1. kademeye, karışmamış ise daha ucuz olan 7. Kademeye doğru ilerler. Bir örnekle açıklamak gerekirse; mevcut poliçenizin 4. kademede olduğunuzu ve sigorta yılı içerisinde 2 hasar kaydınız olduğunu varsayalım. Bu durumda poliçeniz bir sonraki dönem 2. kademe poliçeden yenilenecektir. Eğer 4. kademede ve hiç hasar kaydı olmamış olursa, araç sigorta bedeli bir sonraki yıl 5. kademeden yenilenecektir.

Trafik Sigortası Basamakları ve İndirimleri

Trafik sigortası kademeleri fiyatları belirleyen en önemli etkendir. Toplamda 7 basamak bulunan sigorta belirleme de 1 en kötü 7 en iyi olarak değerlendirilir. Trafik sigortaları basamaklarına göre alınan indirimler şu şekildedir;

 • 1. basamakta olan araçlara %150 oranında poliçe artışı uygulanır. Poliçelerinin 3. yılını da hasarla kapatan araçlar 1. basamakta bulunur.
 • 2. basamakta olan araçlara %100 oranında poliçe artışı yapılır. Sigortanın 2. yılını da hasarla kapatan araçlar 2. basamakta yer alır.
 • 3. basamakta olan araçlara %50 oranında poliçe artışı uygulanır. Poliçelerinin 1. yılını da hasarla kapatan araçlar 3. basamakta bulunur.
 • 4. basamak ilk kez trafiğe çıkan araçlara uygulanır. Standart belirlenmiş olan ücret alınır. 
 • 5. basamakta olan araçlar %15 poliçe inidiriminden yaralanırlar. İlk yılında hasarsız olan araçlar 5. basamakta yer alır.
 • 6. basamakta olan araçlar %30 poliçe inidiriminden yaralanırlar. İkinci yılında hasarsız olan araçlar 6. basamakta yer alır.
 • 7. basamakta olan araçlar %45 poliçe inidiriminden yaralanırlar. Üçüncü ve daha fazla yılındır hasarsız olan araçlar 7. basamakta yer alır.

Trafik Sigortası Ne Kadar?

Trafik sigortası fiyatı aracın ve sürücünün durumuna bağlı olarak farklı ücretlendirilebildiği gibi sigorta şirketleri tarafından da farklı fiyatlar da yapılabilir. Araç sigorta bedeli belirlemede en önemli etken basamaklardır. Örnek olarak basamaklara göre 2019 yılı İstanbul ili için sigorta tavan fiyatları şu şekildedir;

 • 1. basamak 3.100 TL
 • 2. basamak 2.480 TL
 • 3. basamak 1.860 TL
 • 4. basamak 1.240 TL
 • 5. basamak 1.054 TL
 • 6. basamak 867 TL
 • 7. basamak 682 TL

Trafik Sigortası Çalınmayı Karşılar Mı?

Previous article

Araç Sigortası Araç Camını Karşılar Mı?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir