Blog

Araç Ne Zaman Muayene Olur?

1

Araç Ne Zaman Muayene Olur ve araç muayene tarihleri nasıl olmalıdır?

Araçların ne zaman muayene olacağı konusu kanun ve yönetmelikte belirtilmiştir. Her araç trafik tescilinde kayıt olduğu türüne göre belirli zaman aralıklarında muayeneye girmek zorundadır.

 Genel olarak bilinen bilgi her aracın 2 yılda bir muayeneye girdiği şeklindedir. Ancak bu durum bazen farklılıklar gösterebilmektedir.

 – Binek araçlar 2 yılda bir muayene edilmesi gerekmektedir.

 – Ticari araçlar için ise durum farklıdır. 

 – Sıfır binek araçların alınış tarihinden itibaren muayene süresi 3 yıldır alındıktan 3 yıl sonra ilk muayenesine girecektir.

 Araç Muayene Zamanları

 Araç ruhsatında ticari olarak geçen araçlar ise 2 yılda değil 1 yılda yani her yıl muayeneye girmesi gerekmektedir. Bu araçlar genellikle yolcu ve yük taşımada kullanılan araçlardır. Burada dikkat edilmesi gereken bir durumda bazı araçların ruhsat kaydında hem ticari hem de binek araç olarak kaydedile bilmesidir.

 Örneğin doblo tarzı araçlar geniş aileler tarafından araç olarak kullanıldığı gibi aynı zamanda ticari işletmeler tarafından yük taşıma amaçlı olarak da kullanılabilmektedir. Bu nedenle bu araçlar ilk trafiğe çıkarken Ticaret Trafik Tescil kaydına nasıl kaydettirildiği çok önemlidir.

 Ticaret tescilini ticari olarak kayıtlı olan bir araç bir binek bir araba da olsa yine her yıl muayene yaptırılması gerekir. Araç alırken bu duruma dikkat etmeniz gerekmektedir yoksa binek olarak aldığınız bir arabanın ticari bir araç şeklinde trafik tesciline kayıtlı olduğunu öğrenirseniz 2 yılda bir muayene yaptırmak yerine her yıl muayene masrafı ile karşılaşabilirsiniz.

 Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

 Her aracın muayene tarihi ruhsatında işlidir. Ruhsatında işli olan muayene tarihi gelmeden önce dikkatli takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü muayene tarihi geçmiş bir araçla trafik kontrolüne takılmanız halinde hem aracınız trafik ekipleri tarafından bağlanacak, hem de yüksek miktarda cezalar ile karşı karşıya kalınmaktadır.

 Bu durumla karşılaşmamak için muayene tarihini dikkatli takip etmek gerekir. Muayene tarihinden birkaç gün önce, ülkemizde araç muayenesi yapan tek kurum olan TÜVTÜRK İstasyonlarını arayıp randevu almanız gerekmektedir.

 Araç muayene tarihini için randevunuzu aldıktan sonra randevu günü TÜVTÜRK istasyonlarında hazır bulunmanız gerekmektedir. Araç muayenesi için randevu alınırken size verilen saat aralığı söylenmektedir. Verilen saatten en az 1 saat öncesinde TÜVTÜRK istasyonlarında olmamız gerekmektedir.

 Araçların zamanında muayene ettirilmesi trafik güvenliği açısından da çok önemlidir Çünkü arızalı istenilen kriterlere uymayan araçların muayeneden geçmesi mümkün değildir. Bu nedenle araçlarında sıkıntıları olan kişilerin araçları muayeneden geçemeyecek ve araçlarını yaptırmak zorunda kalacaklardır. Bu da trafikte seyreden araçların daha güvende olmasını sağlar.

Aracınız su kaynatıyor ise Araba Neden Su Kaynatır adlı makalemize göz gezdirebilir ve neler yapabileceğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz.

Araba Neden Su Kaynatır?

Previous article

Oto Klima Neden Çalışmaz? Klima Neden Soğutmaz?

Next article

You may also like

1 Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog