Blog

Araç Muayenesi Neden Yapılır?

0

Arabanın güvenilirliği, trafikteki durumu gibi konular sebebiyle belirli kilometreler arasında araba muayene işlemi yapılmaktadır. Muayene işlemi mecliste çıkarılan kanun neticesinde motorlu veya motorsuz olması farketmeksizin tüm araçlara yapılması zorunlu kılınmıştır. Araç kimliği olarak kullanılan ruhsatın üzerine her muayeneye gittiğiniz tarih işlenmektedir.

Aracımı ne zaman muayene ettirmeliyim?

Muayene işlemi aracın sınıfına göre değişmektedir. Bu sebeple sizin için bu kısımda tüm araç türlerine göre muayene zamanlarını göstereceğiz aracınız hangi sınıfa ait ise belirtilen tarihte mutlaka aracınızı muayeneye götürmeniz gerekmektedir.

Hususi araçlar muayene zamanı;

Aracınızın modeline göre 3 yaş geçtikten sonra her 2 yılda muayene edilmesi gerekiyor. Örneğin aracınız 2019 model ise aracınızı 2022 yılından itibaren her 2 yılda bir muayeneye götürmelisiniz.

Traktör sınıfı muayene zamanı;

Bu araçların muayenesi biraz esnektir fakat ilk 3 yaş kuralı bu araçtada vardır. İlk 3 yaş geçtikten sonra her 3 yılda bir muayene randevusu almanız gerekecektir.

Aracı muayeneye götürürken hangi belgeleri hazırlamalıyım?

Aracınızı muayeneye götürürken herhangi bir sorun oluşmaması için yanınızda bulundurmanız gereken birkaç belge vardır. Bu belgeleri görevlilere mutlaka teslim etmeniz gerekecektir. İşte o belgeler,

Ruhsat

Muayene tarihinin girilmesi için ruhsatınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Aracın vergi veya ceza borcunun olmadığına dair belge

Eğer aracınızda vergi cezası, trafik cezası veya sigortası ödenmemiş ise istasyonda aracınızın muayenesi yapılamayacaktır. Kısacası aracınızı sicil bakımından tertemiz bir şekilde muayeneye götürmeniz gerekmektedir.

Trafik sigortası kesinlikle ödenmiş olmalıdır.

Eğer trafik sigortanız yapılmamış ise yine aynı şekilde istasyonda aracınızın muayenesi yapılmayacaktır.

Aracım muayeneden geçmedi ne yapmalıyım?

Muayene işlemi yapılan araçlar herhangi bir kusur bulunması halinde muayeneden geçmeyebilirler. İlk olarak alınan ücret tekrar muayeneyi getirdiğiniz takdirde de geçerli olacaktır. Yani tekrardan ücret ödemeniz gerekmeyecek. Eğer aracınız muayeneden geçmediyse bulunan kusurları onarıp tekrardan aracınızı muayeneye götürmeniz gerekmektedir. Kusurun büyüklüğüne göre kuruluş size belirli zaman tanıyacaktır. Bu zamanın sonunda mutlaka aracınızı götürüp tekrardan muayene yaptırmanız gerekiyor aksi takdirde aracınızla hareket halindeyken herhangi bir polis çevirmesine takıldığınızda polisler tarafından ceza işlemi uygulanarak aracınız bağlanacaktır.

Ucuz Fiyatlı Spor Arabalar

Previous article

Orta Sınıf Otomobillerde Malzeme Kalitesi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog